Články

dsc_0061-2.jpg

Rok s Rapidem - Jakub Svoboda

20. 07. 15 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

Povětšinu výprav mne doprovázel můj kamarád Michal a první výpravu jsme uskutečnili už v polovině ledna, díky nezvykle příznivému počasí. Vydali jsme se tedy pouze na malý revír s rozlohou do dvou hektarů. Očekávání samozřejmě nebyla žádná a v podstatě jsme byli pouze zvědaví, jak jsou aktivní ryby v tomto období. Zvolili jsme lov na jemné feedrové pruty s nastraženými feedrovými peletami. Takto nastražené pruty nezůstaly dlouho bez povšimnutí a přilákaly menší cejny. Aktivita bílých ryb byla na toto období velmi překvapivá a byli jsme potěšeni.

dsc_0475-kopie.jpg

Jaro v podání Davida Kovalského

30. 06. 15 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

Po zimním rybářském půstu jsem se dostal k vodě až na přelomu dubna a května. V plánu sice bylo po rozmrznutí upalovat ihned k vodě a zkusit přelstít nějakého kapra. Nasát, a vychutnat si jarní přírodu a stát se zase na chvíli její součástí. Bohužel, realita byla úplně jiná. Pracovní povinnosti se postavily vyloženě proti mně. Takže z první vycházky, byla hned delší několikadenní výprava na nedalekou štěrkovnu. Po tak dlouhé pauze byl můj cíl jasně daný. Nastartovat novou sezónu a načerpat energii do příštích výprav. Žádný stres z případného neúspěchu.

s-supinou-tak-jsme-ho-pojmenovali.jpg

Vydařené jaro na pískovně

02. 06. 15 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

Zima i tento rok byla velice mírná. Pozdě začala a poměrně brzo skončila. Ledy roztály o mnoho dřív než jiné roky před tím a slunko pomalu začíná ohřívat vody našich oblíbených řek, rybníků, jezer, přehrad a pískoven. Slunečné dny jsou silným impulsem pro mnohé z nás. Příroda se začíná probouzet ze zimního spánku a dává to svým počínáním průběžně najevo. Břehy vod pomalu začíná omlazovat nová zelená tráva a první pupeny na stromech a keřích se začínají otvírat do své okouzlující nekonečné krásy.

dsc_0104.jpg

Polsko - Kapitola druhá

20. 04. 15 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

Po roce se nám opět blíží výprava do Polska. Přes chytré telefony, jak jinak v dnešní době , dolaďujeme poslední detaily se strejdou Mirou z Polska. Trošku nastaly komplikace, protože nám odpadlo hlídání a manželka bude muset zůstat doma. V minulých článcích jsem se zmínil, že časy, kdy jsem jezdil sám nebo s pár kamarády, jsou už dávno pryč. Co manželka tomuto krásnému koníčku propadla jako já, tak se stala právě ona mým partnerem na výpravách. A proč to zmiňuji? Každý, kdo jezdí na ryby s parťákem, mi dá za pravdu, jak najednou dokáže ten druhý chybět. Člověk je už tak sehraný, že na některé okamžiky už nepotřebujete ani slova a ten druhý přesně ví, co má dělat. Hlavně při ošetření, vážení a fotografování ryb a jiných momentek. Tentokrát tedy píši kapitolu ve složení já a Mira. Při rozhodování, co si letos vezmu s sebou za dobroty pro kapry, padá volba na tři druhy a to z řady EASY CATCH. Česnek + Chilli, Chobotnici + ASA a volbou číslo jedna mezi mé boilie pro letošní sezónu patří jednoznačně ANANAS + N.BA. Spousta kolegů se s dotazy pozastavovala nad volbou této řady. Tímto je na dálku zdravím! Odpověď je jednoduchá, protože tomuto boilie věřím! A teď trochu vážněji. Od jara jsem používal hlavně ANANAS + N.BA a Česnek + Chilli. A i když jsou to především rychle působící nástrahy, osobně jsem si vyzkoušel, že dokážou působit dostatečně dlouhou dobu na krmném místě atraktivně, jak chuťově tak i čichově. Což na naši 5 denní výpravě bude stačit.

dsc_4158.jpg

Podzimní emoce

31. 03. 15 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

Je konec října, pondělí, po pracovním víkendu mám volno. Sedím v obývacím pokoji u stolu, před sebou mám prázdnou stranu v bloku a na monitoru mého notebooku běží slide show fotografií z poslední výpravy. Až bolestně si uvědomuji, jak ten čas letí. Ještě před chvílí jsme začínali sezonu a ta už spěje nezadržitelně ke svému konci. Mám v úmyslu napsat článek z naší poslední týdenní výpravy, ale v hlavě mi tentokrát nic nenaskakuje. Jak začít? O čem vlastně psát? Přemýšlím a chci tento článek napsat trošku jinak, než ty předchozí. Ovlivněn podzimním časem, se sentimentální náladou, si uvědomuju relativitu některých věcí.

dscn0149.jpg

Když štěstí střídá smůlu

01. 03. 15 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

Blíží se mnou tolik vytoužené volno a já přemýšlím, kam vyrazím se svou ženou k vodě. Vytipovaných revírů jsem měl celou řadu po celé republice, nicméně nakonec padá volba na zahraniční svazovou vodu. Toto rozhodnutí přišlo zčistajasna po telefonickém rozhovoru s kamarádem Danem, který se tam chystal s naším společným známým Tomášem a nabídl mi, že bych se k nim mohl přidat. Jsou nabídky, které se neodmítají a tato byla jedna z nich. Dan s Tomem vyrážejí 29.9. a já mám kvůli práci naplánovaný odjezd 1.10.

tak upaluj k mámě

Šest nocí a sedm dní - II. část

19. 10. 14 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

Jsem sám na rybách, počasí mi vůbec nepřeje, pořád prší, střídají se slejváky s mrholením, deštěm a já se snažím přijít na to, čím kapříky zaujmout. Zatím mi nejvíce zafungovala kombinace osmnáctka koule monstr krab s šestnáctkou halibutí peletou. Tedy aby to bylo správně, nastražuji dvacítky pelety a záběr přichází až když se z nich ta šestnáctka stane. Ale rozhodl jsem se, že vyzkouším i jiné příchutě a třeba se kaprům do chutě dostanu. Fluokarbon na panáčku zafungoval, tak ten neměním a jako první jdu do podobné masovky, jako je monstr krab a dávám osmnáctku boilie ďábelskou oliheň s půlkou plovky a na druhém prutu zkouším jít do sladkého, začínám anglickou jahodou. Bohužel na sladké jsem za celý týden neměl potah, i když jsem otočil jahodu, banán, med, cherry, švestku a jejich vzájemné kombinace, nebo kombinaci sladké s masovkou.

zdolávačka

Šest nocí a sedm dní - I. část

15. 10. 14 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (1)

Jak už to v životě bývá, nic není, jak bychom si přáli. Skoro rok dopředu jsme si naplánovali s kamarádem Pepou, že si vezmeme oba dovolenou a pojedeme na kapry. Pořád jsme termín přesouvali, jednomu nebo druhému do toho vždycky něco přišlo, jednou posunuli termín závodů, podruhé se mu rozbilo auto, potřetí hrozila povodeň, a tak jsme to celý rok oddalovali, až najednou Pepa už žádnou dovolenou neměl a já narychlo nikoho nesehnal. A tak jsem se rozhodl, že si vyzkouším kaprařit sám, i když mi bylo jasné, že to nebude žádná procházka růžovou zahrádkou. Už několik let zpátky mě padla do oka jedna moc krásná a podle mě málo navštěvovaná voda, kde jsem na vlastní oči viděl vyhřívat se pár pěkných kapříků, tak snad je nikdo zatím neobjevil.

dsc_2306.jpg

Jarní týden na velké vodě - Tipy, triky, zážitky

28. 07. 14 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

Letošní první výpravu na Tovačovská jezera jsem naplánoval v několika ohledech tak trošku netradičně. První změnou bylo posunutí termínu na přelom dubna a května a druhou změnou byl fakt, že parťák Pepa potřeboval pošetřit dovolenou a tak jsem první část výpravy absolvoval sám a druhý poločas jsme odchytali spolu. V neděli před odjezdem vše klape jak má a díky tomu přijíždíme k vodě těsně po poledni, po ukončení jarních odhozových závodů. Pohled na břehy jezera mne nepotěšil, myslel jsem, že bude po závodech míň lidí a tím i víc volných míst na výběr. Bohužel místa, o kterých jsem předem přemýšlel, že bych zde výpravu rád strávil, byla obsazena a tak došlo na třetí variantu, tedy místo, které jsem si v hlavě držel jako třetí v pořadí. Sice jsem zde ještě dosud nechytal, ale z doslechu jsem věděl, že se zde podle podmínek dají montáže pokládat jak do mělčí, tak do hlubší vody. Vzhledem k nepříliš příznivé dlouhodobé předpovědi počasí jsem chtěl mít možnost jak menší, tak i větší hloubky. Navíc jsem čekal před čtvrtečním volnem další nárůst tlaku na vodu, což se nakonec i potvrdilo. Se stavbou zázemí mi pomáhal parťák, který nejen že nevydržel sedět doma, ale poté se i téměř do večera masochisticky týral na břehu bez prutů. Ale za tu pomoc jsem byl vděčen a musím se přiznat, že bych udělal to samé, kdybych byl na jeho místě. Takže díky, parťáku!

zavřít
ukázat

Aktuality

Přihlášení / Registrace