Články

dsc_0475-kopie.jpg

Jaro v podání Davida Kovalského

30. 06. 15 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

Po zimním rybářském půstu jsem se dostal k vodě až na přelomu dubna a května. V plánu sice bylo po rozmrznutí upalovat ihned k vodě a zkusit přelstít nějakého kapra. Nasát, a vychutnat si jarní přírodu a stát se zase na chvíli její součástí. Bohužel, realita byla úplně jiná. Pracovní povinnosti se postavily vyloženě proti mně. Takže z první vycházky, byla hned delší několikadenní výprava na nedalekou štěrkovnu. Po tak dlouhé pauze byl můj cíl jasně daný. Nastartovat novou sezónu a načerpat energii do příštích výprav. Žádný stres z případného neúspěchu.

s-supinou-tak-jsme-ho-pojmenovali.jpg

Vydařené jaro na pískovně

02. 06. 15 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

Zima i tento rok byla velice mírná. Pozdě začala a poměrně brzo skončila. Ledy roztály o mnoho dřív než jiné roky před tím a slunko pomalu začíná ohřívat vody našich oblíbených řek, rybníků, jezer, přehrad a pískoven. Slunečné dny jsou silným impulsem pro mnohé z nás. Příroda se začíná probouzet ze zimního spánku a dává to svým počínáním průběžně najevo. Břehy vod pomalu začíná omlazovat nová zelená tráva a první pupeny na stromech a keřích se začínají otvírat do své okouzlující nekonečné krásy.

dsc_0104.jpg

Polsko - Kapitola druhá

20. 04. 15 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

Po roce se nám opět blíží výprava do Polska. Přes chytré telefony, jak jinak v dnešní době , dolaďujeme poslední detaily se strejdou Mirou z Polska. Trošku nastaly komplikace, protože nám odpadlo hlídání a manželka bude muset zůstat doma. V minulých článcích jsem se zmínil, že časy, kdy jsem jezdil sám nebo s pár kamarády, jsou už dávno pryč. Co manželka tomuto krásnému koníčku propadla jako já, tak se stala právě ona mým partnerem na výpravách. A proč to zmiňuji? Každý, kdo jezdí na ryby s parťákem, mi dá za pravdu, jak najednou dokáže ten druhý chybět. Člověk je už tak sehraný, že na některé okamžiky už nepotřebujete ani slova a ten druhý přesně ví, co má dělat. Hlavně při ošetření, vážení a fotografování ryb a jiných momentek. Tentokrát tedy píši kapitolu ve složení já a Mira. Při rozhodování, co si letos vezmu s sebou za dobroty pro kapry, padá volba na tři druhy a to z řady EASY CATCH. Česnek + Chilli, Chobotnici + ASA a volbou číslo jedna mezi mé boilie pro letošní sezónu patří jednoznačně ANANAS + N.BA. Spousta kolegů se s dotazy pozastavovala nad volbou této řady. Tímto je na dálku zdravím! Odpověď je jednoduchá, protože tomuto boilie věřím! A teď trochu vážněji. Od jara jsem používal hlavně ANANAS + N.BA a Česnek + Chilli. A i když jsou to především rychle působící nástrahy, osobně jsem si vyzkoušel, že dokážou působit dostatečně dlouhou dobu na krmném místě atraktivně, jak chuťově tak i čichově. Což na naši 5 denní výpravě bude stačit.

dsc_4158.jpg

Podzimní emoce

31. 03. 15 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

Je konec října, pondělí, po pracovním víkendu mám volno. Sedím v obývacím pokoji u stolu, před sebou mám prázdnou stranu v bloku a na monitoru mého notebooku běží slide show fotografií z poslední výpravy. Až bolestně si uvědomuji, jak ten čas letí. Ještě před chvílí jsme začínali sezonu a ta už spěje nezadržitelně ke svému konci. Mám v úmyslu napsat článek z naší poslední týdenní výpravy, ale v hlavě mi tentokrát nic nenaskakuje. Jak začít? O čem vlastně psát? Přemýšlím a chci tento článek napsat trošku jinak, než ty předchozí. Ovlivněn podzimním časem, se sentimentální náladou, si uvědomuju relativitu některých věcí.

dscn0149.jpg

Když štěstí střídá smůlu

01. 03. 15 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

Blíží se mnou tolik vytoužené volno a já přemýšlím, kam vyrazím se svou ženou k vodě. Vytipovaných revírů jsem měl celou řadu po celé republice, nicméně nakonec padá volba na zahraniční svazovou vodu. Toto rozhodnutí přišlo zčistajasna po telefonickém rozhovoru s kamarádem Danem, který se tam chystal s naším společným známým Tomášem a nabídl mi, že bych se k nim mohl přidat. Jsou nabídky, které se neodmítají a tato byla jedna z nich. Dan s Tomem vyrážejí 29.9. a já mám kvůli práci naplánovaný odjezd 1.10.

tak upaluj k mámě

Šest nocí a sedm dní - II. část

19. 10. 14 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

Jsem sám na rybách, počasí mi vůbec nepřeje, pořád prší, střídají se slejváky s mrholením, deštěm a já se snažím přijít na to, čím kapříky zaujmout. Zatím mi nejvíce zafungovala kombinace osmnáctka koule monstr krab s šestnáctkou halibutí peletou. Tedy aby to bylo správně, nastražuji dvacítky pelety a záběr přichází až když se z nich ta šestnáctka stane. Ale rozhodl jsem se, že vyzkouším i jiné příchutě a třeba se kaprům do chutě dostanu. Fluokarbon na panáčku zafungoval, tak ten neměním a jako první jdu do podobné masovky, jako je monstr krab a dávám osmnáctku boilie ďábelskou oliheň s půlkou plovky a na druhém prutu zkouším jít do sladkého, začínám anglickou jahodou. Bohužel na sladké jsem za celý týden neměl potah, i když jsem otočil jahodu, banán, med, cherry, švestku a jejich vzájemné kombinace, nebo kombinaci sladké s masovkou.

zdolávačka

Šest nocí a sedm dní - I. část

15. 10. 14 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (1)

Jak už to v životě bývá, nic není, jak bychom si přáli. Skoro rok dopředu jsme si naplánovali s kamarádem Pepou, že si vezmeme oba dovolenou a pojedeme na kapry. Pořád jsme termín přesouvali, jednomu nebo druhému do toho vždycky něco přišlo, jednou posunuli termín závodů, podruhé se mu rozbilo auto, potřetí hrozila povodeň, a tak jsme to celý rok oddalovali, až najednou Pepa už žádnou dovolenou neměl a já narychlo nikoho nesehnal. A tak jsem se rozhodl, že si vyzkouším kaprařit sám, i když mi bylo jasné, že to nebude žádná procházka růžovou zahrádkou. Už několik let zpátky mě padla do oka jedna moc krásná a podle mě málo navštěvovaná voda, kde jsem na vlastní oči viděl vyhřívat se pár pěkných kapříků, tak snad je nikdo zatím neobjevil.

dsc_2306.jpg

Jarní týden na velké vodě - Tipy, triky, zážitky

28. 07. 14 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

Letošní první výpravu na Tovačovská jezera jsem naplánoval v několika ohledech tak trošku netradičně. První změnou bylo posunutí termínu na přelom dubna a května a druhou změnou byl fakt, že parťák Pepa potřeboval pošetřit dovolenou a tak jsem první část výpravy absolvoval sám a druhý poločas jsme odchytali spolu. V neděli před odjezdem vše klape jak má a díky tomu přijíždíme k vodě těsně po poledni, po ukončení jarních odhozových závodů. Pohled na břehy jezera mne nepotěšil, myslel jsem, že bude po závodech míň lidí a tím i víc volných míst na výběr. Bohužel místa, o kterých jsem předem přemýšlel, že bych zde výpravu rád strávil, byla obsazena a tak došlo na třetí variantu, tedy místo, které jsem si v hlavě držel jako třetí v pořadí. Sice jsem zde ještě dosud nechytal, ale z doslechu jsem věděl, že se zde podle podmínek dají montáže pokládat jak do mělčí, tak do hlubší vody. Vzhledem k nepříliš příznivé dlouhodobé předpovědi počasí jsem chtěl mít možnost jak menší, tak i větší hloubky. Navíc jsem čekal před čtvrtečním volnem další nárůst tlaku na vodu, což se nakonec i potvrdilo. Se stavbou zázemí mi pomáhal parťák, který nejen že nevydržel sedět doma, ale poté se i téměř do večera masochisticky týral na břehu bez prutů. Ale za tu pomoc jsem byl vděčen a musím se přiznat, že bych udělal to samé, kdybych byl na jeho místě. Takže díky, parťáku!

dsc_0117.jpg

Zapomenuté revíry a jejich tajemství

27. 05. 14 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

První delší výpravu jsme měli v plánu v půli března s tím, že dopředu nebyl úplně jasný výběr lokality. Prokázal jsem vlohy průzkumníka a objevil jednu zapomenutou vodu v blízkosti našich bydlišť. Samozřejmě jsem to nevydržel, nenechal si to jen pro sebe a musel se Davidovi pochlubit. Následovala krátká procházka kolem vody, první dojem byl parádní. Kolem vody rákosí, místy spadané větve ve vodě, prostě radost od prvního okamžiku. Tušíme, že by se zde mohl ještě nacházet alespoň jeden domorodec, hned se rozbíhají nekonečné debaty na toto téma. Oba jsme zvědaví, co tahle voda ukrývá a tak hned nedočkavě plánujeme, kdy s pruty zkusíme štěstí. Na nic nečekáme, a protože zanedlouho máme společné volno v práci, je to jasné a my se můžeme těšit na první průzkumnou výpravu.

zavřít
ukázat

Aktuality

Přihlášení / Registrace