Články

dsc_0066-2.jpg

Tajuplné břehy menších stojatých vod

16. 12. 15 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

Již v minulých letech jsem si oblíbil při svých výpravách k vodě lov u břehů, které tvoří nejrozsáhlejší části vodních ploch, rád bych se s Vámi podělil o úspěšnosti lovu v těchto místech. V tomto článku bych rád popsal svoje poznatky o lovu kaprů v blízkosti břehů, které ovšem nejsou stoprocentním návodem na to, jak uspět. Největší část vodních ploch představují břehy, kde můžeme předpokládat i největší výskyt ryb. Většinou se každý zkušenější rybář snaží vyhledávat místa s výskytem ryb pomocí různých metod či dnes již mnoha dostupných technických prostředků, které nám lokalizaci ryb usnadní. Někdy se nám podaří najít ryby velmi rychle a jindy můžeme pozorovat vodní hladinu a její okolí nespočet hodin bez známek jakékoliv aktivity ryb. Pokud se chystám lovit kapry v blízkosti břehů, vyhledávám nejraději zátoky či místa nedaleko přítoků, kde je možnost si vytipovat dvě nebo tři místa, kde můžu předpokládat výskyt kaprů. V mém případě na těchto místech sehrávají důležitou roli břehy s bohatou vegetací, potopené kmeny či různé vodní porosty.

dsc00694.jpg

Výzva jménem Katlov

26. 10. 15 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

Když jsem se v květnu letošního roku před World Carp Classic Junior poprvé ocitl na hrázi jezera Katlov, na první pohled se mi moc zalíbilo a v duchu jsem si řekl, že bych si sem chtěl udělat jednu z týdenních výprav, kterých během roku vždy několik podniknu mimo kratších vycházek na svazové vody ve svém okolí. Čas sice běžel, v červnu jsme byli na výpravě na jiné lokalitě, prázdninovou dovolenou jsem velmi rád strávil s dětmi, nicméně chuť to na Katlově zkusit mne neopouštěla. Po letošním velmi teplém létě jsem ani nečekal, že by se hladina vody posunula směrem nahoru, ba právě naopak. Předpokládal jsem ale, že začátkem podzimu by to nemuselo být špatné a ryba by mohla jít. Paradoxně přes léto se nachytalo poměrně dost ryb, týmovému kolegovi, Davidovi Kovalskému, se zde v létě hodně dařilo.

img_2854.jpg

Black Amur - životní výzva

18. 08. 15 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

Černý amur neboli černá perla, o které jsme slýchávali na našich výpravách na jezero v Maďarsku, kam jezdíváme rybařit už léta. Rybáři s kterými se tam potkáváme a jezero moc dobře znají, nám častokrát vyprávěli o zdejších kapřích velikánech a také o černém amurovi.Mnoho z nich zde ulovila moc krásných a skutku velkých kaprů a amurů. Pro každého ale byl černý amur opravdovou výzvou. Už pro jeho legendární pověst o velké a silné rybě, která bojuje až do konce svých sil. O jeho mohutné stavbě těla a neobvyklém černém zbarvení a v neposlední řadě skutečností, že na jezeře se mluvilo jen o asi 4 kusech, jež kdy byli viděny. Věřím, že i skutečnost, že přelstít a zdolat rybu s váhou kolem 30 kilo a délkou cca140 cm, je výzva, které odolá málokterý zde lovící rybář.

dsc_0143-3.jpg

Jarní výzva

10. 08. 15 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

V zimě jsem si naplánoval první zahraniční výpravu na svazovou vodu na duben. Bohužel jsem se v práci dozvěděl, že duben nepřichází v úvahu. Z této zprávy zrovna dvakrát nadšený nejsem a přesouvám tedy cestu na riskantní březen. Počasí není v tomto měsíci úplně ideální, ale mě už „svědí ruce“ a proto neváhám ani vteřinu a veškeré přípravy směřuji na tento termín. Vybral jsem si revír, na kterém jsem nikdy nelovil a informací o něm jsem měl jen málo. Pár slov o jezeře jsem získal díky kamarádovi, který se zná s jedním místním rybářem. Bylo to tedy vše na dlouhé lokty.

dsc_0061-2.jpg

Rok s Rapidem - Jakub Svoboda

20. 07. 15 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

Povětšinu výprav mne doprovázel můj kamarád Michal a první výpravu jsme uskutečnili už v polovině ledna, díky nezvykle příznivému počasí. Vydali jsme se tedy pouze na malý revír s rozlohou do dvou hektarů. Očekávání samozřejmě nebyla žádná a v podstatě jsme byli pouze zvědaví, jak jsou aktivní ryby v tomto období. Zvolili jsme lov na jemné feedrové pruty s nastraženými feedrovými peletami. Takto nastražené pruty nezůstaly dlouho bez povšimnutí a přilákaly menší cejny. Aktivita bílých ryb byla na toto období velmi překvapivá a byli jsme potěšeni.

dsc_0475-kopie.jpg

Jaro v podání Davida Kovalského

30. 06. 15 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

Po zimním rybářském půstu jsem se dostal k vodě až na přelomu dubna a května. V plánu sice bylo po rozmrznutí upalovat ihned k vodě a zkusit přelstít nějakého kapra. Nasát, a vychutnat si jarní přírodu a stát se zase na chvíli její součástí. Bohužel, realita byla úplně jiná. Pracovní povinnosti se postavily vyloženě proti mně. Takže z první vycházky, byla hned delší několikadenní výprava na nedalekou štěrkovnu. Po tak dlouhé pauze byl můj cíl jasně daný. Nastartovat novou sezónu a načerpat energii do příštích výprav. Žádný stres z případného neúspěchu.

s-supinou-tak-jsme-ho-pojmenovali.jpg

Vydařené jaro na pískovně

02. 06. 15 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

Zima i tento rok byla velice mírná. Pozdě začala a poměrně brzo skončila. Ledy roztály o mnoho dřív než jiné roky před tím a slunko pomalu začíná ohřívat vody našich oblíbených řek, rybníků, jezer, přehrad a pískoven. Slunečné dny jsou silným impulsem pro mnohé z nás. Příroda se začíná probouzet ze zimního spánku a dává to svým počínáním průběžně najevo. Břehy vod pomalu začíná omlazovat nová zelená tráva a první pupeny na stromech a keřích se začínají otvírat do své okouzlující nekonečné krásy.

dsc_0104.jpg

Polsko - Kapitola druhá

20. 04. 15 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

Po roce se nám opět blíží výprava do Polska. Přes chytré telefony, jak jinak v dnešní době , dolaďujeme poslední detaily se strejdou Mirou z Polska. Trošku nastaly komplikace, protože nám odpadlo hlídání a manželka bude muset zůstat doma. V minulých článcích jsem se zmínil, že časy, kdy jsem jezdil sám nebo s pár kamarády, jsou už dávno pryč. Co manželka tomuto krásnému koníčku propadla jako já, tak se stala právě ona mým partnerem na výpravách. A proč to zmiňuji? Každý, kdo jezdí na ryby s parťákem, mi dá za pravdu, jak najednou dokáže ten druhý chybět. Člověk je už tak sehraný, že na některé okamžiky už nepotřebujete ani slova a ten druhý přesně ví, co má dělat. Hlavně při ošetření, vážení a fotografování ryb a jiných momentek. Tentokrát tedy píši kapitolu ve složení já a Mira. Při rozhodování, co si letos vezmu s sebou za dobroty pro kapry, padá volba na tři druhy a to z řady EASY CATCH. Česnek + Chilli, Chobotnici + ASA a volbou číslo jedna mezi mé boilie pro letošní sezónu patří jednoznačně ANANAS + N.BA. Spousta kolegů se s dotazy pozastavovala nad volbou této řady. Tímto je na dálku zdravím! Odpověď je jednoduchá, protože tomuto boilie věřím! A teď trochu vážněji. Od jara jsem používal hlavně ANANAS + N.BA a Česnek + Chilli. A i když jsou to především rychle působící nástrahy, osobně jsem si vyzkoušel, že dokážou působit dostatečně dlouhou dobu na krmném místě atraktivně, jak chuťově tak i čichově. Což na naši 5 denní výpravě bude stačit.

dsc_4158.jpg

Podzimní emoce

31. 03. 15 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

Je konec října, pondělí, po pracovním víkendu mám volno. Sedím v obývacím pokoji u stolu, před sebou mám prázdnou stranu v bloku a na monitoru mého notebooku běží slide show fotografií z poslední výpravy. Až bolestně si uvědomuji, jak ten čas letí. Ještě před chvílí jsme začínali sezonu a ta už spěje nezadržitelně ke svému konci. Mám v úmyslu napsat článek z naší poslední týdenní výpravy, ale v hlavě mi tentokrát nic nenaskakuje. Jak začít? O čem vlastně psát? Přemýšlím a chci tento článek napsat trošku jinak, než ty předchozí. Ovlivněn podzimním časem, se sentimentální náladou, si uvědomuju relativitu některých věcí.

zavřít
ukázat

Aktuality

Přihlášení / Registrace