Články

dsc_0025-2.jpg

Vzpomínka na léto

07. 11. 13 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

Je to čtrnáct dní od poslední výpravy, na které jsem dostal svou první dvacítku – nemám na mysli slečnu po dvacátých narozeninách, ale to je asi každému rybáři jasné, že? Myslím tím svého prvního a doufám, že ne posledního kapra nad dvacet kilo. No a najednou je před námi další týden u vody. Přípravy byly opět hektické, skloubit směny v zaměstnání s domácím rolováním kuliček a přípravou partiklu byl téměř nadlidský výkon a do posledního okamžiku se nám nedařilo doplnit zásoby kamenů na montáže. Naštěstí si parťák těsně před odjezdem našel chvilku a zásoby doplnil, ačkoliv koryta potoků, říček i řek byla plná po předchozích deštích. Tímto mu za to děkuji.

dsc_0347.jpg

I naše holky umí!

24. 10. 13 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

Je kolem poloviny sezony a já konečně letos poprvé vyrážím se svou polovičkou a jeho parťákem Pepou na týdenní lov kaprů. Předem jsem měla jasno, kde chci chytat. Když jsem dorazila na místo, které Davča s Pepou vybrali, radostí jsem zrovna nejásala. Navíc mezi naším a Pepovým bivakem byli utáboření s karavanem nějací cizí chlapi. „ No bezva“, říkám si sama pro sebe. Místo, které jsem nechtěla, k tomu ještě dva „cizáci“ se psem, to bude fakt super.. Mezi tím, co mi přítel odnáší věci do bivaku, mapuju okolí a jak to tak obhlížím, začíná se mi tam docela líbit. „Není to tady tak špatné“, říkám si. A potom , co se dozvídám, že ti dva „ cizáci“ se psem jedou zítra domů, se cítím mnohem líp – svobodněji. Ještě s námi místní břehy sdílí Davčův známý, Drahoš, se psem Badym. Drahoše jsem do té doby znala pouze letmo od vidění. Čekám, až si chlapi vyvezou udice a přemýšlím, co jim tam nastražím za dobroty. Volím sladké boilies na obě udice, které jsme s Davčou následně zavezli k bójce na hloubku asi 5ti metrů. Ještě zakrmit, jako vždy zpočátku řepkou, kukuřicí a pšenicí a pár kuličkami a teď už jen čekat.

img_0035-1.jpg

Lov kaprů při velké vodě

30. 09. 13 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

Moje další výprava se nesla v duchu velmi špatného počasí, soustavné přeháňky a trvalé deště sužovaly téměř celou naši republiku, teplota vzduchu ani zdánlivě nepřipomínala letní měsíce. I přes všechny tyto nepříjemnosti jsem vyrazil s parťákem, jak jinak než pod Pálavské vrchy na Novomlýnské nádrže. První jarní výprava zrovna nedopadla podle mých představ, i když se mi podařilo zdolat pěkné kapry, ale rychlé zhoršení počasí nám znemožnilo pokračovat v rybolovu, který jsme prováděli ze zakotvené lodi ze středu jezera, neboť hrozilo, že silný vítr nám nedovolí z jezera odplout a obrovské vlny, které bičovaly naši loď ji neustále plnily vodou z roztříštěných vln o její příď. Při takovémto zážitku, kdy nejbližší břeh je vzdálen 500 metrů Vám není do zpěvu a říkáte si, zda to není Vaše poslední výprava a jestli nebylo lepší sedět v klidu na břehu jezera a vlnobití sledovat ze závětří bivaku. Tato myšlenka mne také přiznám se napadla, ale to již k lovu z lodi patří, přece jen je nutné počítat z "nevšedními" zážitky, které Vás při lovu ze břehu nikdy nepotkají.

img_9756.jpg

Dvakrát v jednom měsíci

12. 09. 13 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

Již více let se věnuji především lovu na menších vodních plochách. Ne že by lov na velkých přehradách neměl své kouzlo, ale pozorování malých jezer, lokalizace ryb a přelstění extrémně opatrných kaprů má pro mě osobité kouzlo, kterému nedokážu odolat. Letos jsem se zaměřil na soustavu menších jezer v blízkosti mého bydliště, které svou historií a dokonalými podmínkami nabízejí předpoklady pro výskyt krásných kaprů. Lokalizaci ryb a jejich pravidelnému krmení na této lokalitě jsem se začal věnovat prakticky hned od začátku lovu a to od 1. června. Lov na malých jezerech, které často krát nedosahují ani hektar rozlohy má svá specifika, které si ne každý rybář uvědomueje.

6-5.jpg

Za kapry do Francie

05. 09. 13 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

První letošní výpravu za kapry jsem si naplánoval na začátek léta na krásný 20 ha revír ve Francii s průměrnou hloubkou 2,5 m. Možná se někomu bude zdát , že první letošní výprava za kapry začátkem léta je docela pozdě, ale bohužel práce to v jarních měsících nedovolila. Jednu výhodu to ale mělo - dostatek času na přípravu všeho potřebného a důležitého k lovu a získání co nejvíce potřebných informací o revíru , které jsou mnohdy rozhodující k docílení záběrů od větších ryb. Z těchto získaných informací jsem si vybral jen ty , které mi byli přirozené a ladili s mými dosavadními zkušenostmi z kaprařiny a podle kterých jsem si mohl zvolit pro mě nejúspěšnější taktiku lovu , způsob vnadění , určení místa zákrmu a lovu.

Krásný šupináč

Nevyzpytatelná svazovka

23. 08. 13 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

První letošní jarní výpravu jsem směřoval opět na svazovou vodu Jižní Moravy a to konkrétně na Novomlýnské údolní nádrže, které se v posledních letech stávají mojí srdeční záležitostí. Jsem přesvědčen, že v téměř každé vodě se dá ulovit kapitální kapr, a věřím, že na většině vod stále čekají na své objevení. Novomlýnské nádrže mě lákají svou obrovskou rozlohou, krásou a v neposlední řadě hojnou obsádkou kaprů a zejména těch vyšších váhových kategorií, vzhledem k poloze nádrží a její úživnosti. Způsob lovu jako již několikátý rok po sobě jsem zvolil lov z lodě, zakotvené na ploše jezera. Vzhledem k velkému rybářskému tlaku na tyto vody se mi tato varianta jeví jako nejpřijatelnější, neboť jsem vyznavačem klidu a pohody při lovu a nebaví mne se mačkat na několika metrech čtverečních s karavanem za zády mezi ostatními rybáři, tak jak je tomu bohužel na několika nemalých úsecích kolem těchto překrásných jezer.

dsc062941.jpg

Týden na štěrku a splněný sen

01. 08. 13 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

Je neděle a my s parťákem Pepou vyrážíme na třetí letošní výpravu, z toho podruhé na oblíbenou lokalitu – pískovnu nedaleko našeho bydliště. Přípravy na výpravu byly tentokrát jednodušší, boilies nám zbylo od poslední akce, příprava krmení spočívala pouze v uvaření kukuřice, tygřího ořechu a spaření řepky. Při práci mě najednou opouští pesimismus z nepříliš vydařeného začátku sezony a nabudí mě i zpráva na facebooku od kamaráda, která doslovně zněla „ bez velké ryby se nevracej!“.

Kapr z ramene

Kapři ze slepého ramene

07. 07. 13 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

Stejně tak jako já i spousta dalších rybářů přemýšlela v období zimních měsíců o nadcházející rybářské sezoně, vymýšlela svoje plány a tajně doufala v uskutečnění toho či jiného svého snu, kam se na ryby vydat, případně jakého úlovky by ten či onen „ kaprařský nadšenec“ chtěl dosáhnout. Ani já nejsem výjimkou. Během zimních večerů jsem pročetl spoustu kaprařských časopisů, znova a znova jsem si pročítal knihy anglických specialistů na lov kaprů, sledoval dění na rybářských serverech. V této mé úvaze se pokusím nastínit několik možností lovu v brzkých jarních měsících z pohledu, z kterého tento lov vnímám já, podělím se s Vámi o některé mé zkušenosti při lovu kaprů v tomto období.

Jeden lepší

Z kaprařova deníčku - Jaro

01. 07. 13 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

Je sobota 27. dubna, šestý den naší první letošní týdenní výpravy na Tovačovská jezera. Otevíráme deník kaprařův, i když tato výprava nazvaná kaprařskou zní jinak, než se zatím vyvíjí... Už pěkných pár dní před odjezdem probíráme v základním složení teamu – já a parťák David, volbu místa. Na jezerech jsme už několikero míst osobně vyzkoušeli a tak domluva zněla, že tentokráte vyzkoušíme některé z míst, kde jsme dosud nechytali. Zbývalo jen rozhodnout, zda-li týden strávíme na mělčí či na hlubší části lokality. Toto rozhodnutí se ukázalo nakonec jako klíčové, bohužel pro nás jsme zvolili variantu A), tedy mělčí část lokality. K tomuto rozhodnutí nás vedla úvaha, že po dlouhé zimě se bude v mělčí části voda prohřívat rychleji, než hloubky, nakonec i předpověď počasí, která slibovala celý týden teploty nad 20stupňů Celsia, tuto úvahu teoreticky podporovala.

zavřít
ukázat

Aktuality

Přihlášení / Registrace