Články

dsc_1320.jpg

21kg štěstí z Tovačova

10. 03. 14 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

Není to tak dlouho, co mi přišla zpráva od mého kamaráda Drahoše, jestli bych se nechtěl zúčastnit takového menšího srazu s kamarády na Tovačovském jezeře. Samozřejmě neváhám ani minutu a s takovým menším srazem ihned souhlasím. Přichází řada na balení, jelikož jsem na Tovačově už hodně dlouho nebyl, naposledy snad před 5ti roky, tak ani nevím co si sebou pořádně mám nabalit.

dsc_0946.jpg

Podzim klepe na dveře

04. 12. 13 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

Začátek školního roku, letošní 2. Září jsem strávil nejen doprovodem své mladší dcerky do 1. třídy základní školy, ale také malým průzkumem na lokalitě, kam jsme v polovině září naplánovali týdenní výpravu. Oproti letům minulým jsme ale tentokrát posunuli termín z prvního týdne v září na jeho polovinu, což se později v průběhu výpravy ukázalo jako chyba z pohledu našich drahých poloviček, ale k tomu se ještě vrátím. Dlouhodobá předpověď počasí zmiňovala námi vybraný termín jako nejteplejší týden v září, nicméně asi se někde vloudila chybička a ve finále to bylo úplně jinak... Při průzkumu jsem s potěšením zjistil, že břehy nejsou obsazeny tak jako o prázdninách, bylo zde minimum rybářů. Pohledem na vodní hladinu a debatami s několika rybáři jsem si navodil stav velmi příjemného těšení se na výpravu a od vody jsem odjížděl velmi nerad.

dsc06457.jpg

Letní svazovka v podání Davida Kovalského

17. 11. 13 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

Konečně nastal červenec, čas prázdnin a dovolených, ale pro nás čas rybářských výprav a relaxace u vody. Není to zrovna nejideálnější čas na chycení kapitálního kapra. Toho jsme si dobře vědomi a taky s tím malinko počítáme, ale ne jednou se nám podařilo v největších vedrech zdolat pěkné kusy. A jak už bylo několikrát napsáno nebo řečeno ‘‘čas na rybách se do života nepočítá‘‘.

dsc_0025-2.jpg

Vzpomínka na léto

07. 11. 13 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

Je to čtrnáct dní od poslední výpravy, na které jsem dostal svou první dvacítku – nemám na mysli slečnu po dvacátých narozeninách, ale to je asi každému rybáři jasné, že? Myslím tím svého prvního a doufám, že ne posledního kapra nad dvacet kilo. No a najednou je před námi další týden u vody. Přípravy byly opět hektické, skloubit směny v zaměstnání s domácím rolováním kuliček a přípravou partiklu byl téměř nadlidský výkon a do posledního okamžiku se nám nedařilo doplnit zásoby kamenů na montáže. Naštěstí si parťák těsně před odjezdem našel chvilku a zásoby doplnil, ačkoliv koryta potoků, říček i řek byla plná po předchozích deštích. Tímto mu za to děkuji.

dsc_0347.jpg

I naše holky umí!

24. 10. 13 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

Je kolem poloviny sezony a já konečně letos poprvé vyrážím se svou polovičkou a jeho parťákem Pepou na týdenní lov kaprů. Předem jsem měla jasno, kde chci chytat. Když jsem dorazila na místo, které Davča s Pepou vybrali, radostí jsem zrovna nejásala. Navíc mezi naším a Pepovým bivakem byli utáboření s karavanem nějací cizí chlapi. „ No bezva“, říkám si sama pro sebe. Místo, které jsem nechtěla, k tomu ještě dva „cizáci“ se psem, to bude fakt super.. Mezi tím, co mi přítel odnáší věci do bivaku, mapuju okolí a jak to tak obhlížím, začíná se mi tam docela líbit. „Není to tady tak špatné“, říkám si. A potom , co se dozvídám, že ti dva „ cizáci“ se psem jedou zítra domů, se cítím mnohem líp – svobodněji. Ještě s námi místní břehy sdílí Davčův známý, Drahoš, se psem Badym. Drahoše jsem do té doby znala pouze letmo od vidění. Čekám, až si chlapi vyvezou udice a přemýšlím, co jim tam nastražím za dobroty. Volím sladké boilies na obě udice, které jsme s Davčou následně zavezli k bójce na hloubku asi 5ti metrů. Ještě zakrmit, jako vždy zpočátku řepkou, kukuřicí a pšenicí a pár kuličkami a teď už jen čekat.

img_0035-1.jpg

Lov kaprů při velké vodě

30. 09. 13 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

Moje další výprava se nesla v duchu velmi špatného počasí, soustavné přeháňky a trvalé deště sužovaly téměř celou naši republiku, teplota vzduchu ani zdánlivě nepřipomínala letní měsíce. I přes všechny tyto nepříjemnosti jsem vyrazil s parťákem, jak jinak než pod Pálavské vrchy na Novomlýnské nádrže. První jarní výprava zrovna nedopadla podle mých představ, i když se mi podařilo zdolat pěkné kapry, ale rychlé zhoršení počasí nám znemožnilo pokračovat v rybolovu, který jsme prováděli ze zakotvené lodi ze středu jezera, neboť hrozilo, že silný vítr nám nedovolí z jezera odplout a obrovské vlny, které bičovaly naši loď ji neustále plnily vodou z roztříštěných vln o její příď. Při takovémto zážitku, kdy nejbližší břeh je vzdálen 500 metrů Vám není do zpěvu a říkáte si, zda to není Vaše poslední výprava a jestli nebylo lepší sedět v klidu na břehu jezera a vlnobití sledovat ze závětří bivaku. Tato myšlenka mne také přiznám se napadla, ale to již k lovu z lodi patří, přece jen je nutné počítat z "nevšedními" zážitky, které Vás při lovu ze břehu nikdy nepotkají.

img_9756.jpg

Dvakrát v jednom měsíci

12. 09. 13 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

Již více let se věnuji především lovu na menších vodních plochách. Ne že by lov na velkých přehradách neměl své kouzlo, ale pozorování malých jezer, lokalizace ryb a přelstění extrémně opatrných kaprů má pro mě osobité kouzlo, kterému nedokážu odolat. Letos jsem se zaměřil na soustavu menších jezer v blízkosti mého bydliště, které svou historií a dokonalými podmínkami nabízejí předpoklady pro výskyt krásných kaprů. Lokalizaci ryb a jejich pravidelnému krmení na této lokalitě jsem se začal věnovat prakticky hned od začátku lovu a to od 1. června. Lov na malých jezerech, které často krát nedosahují ani hektar rozlohy má svá specifika, které si ne každý rybář uvědomueje.

6-5.jpg

Za kapry do Francie

05. 09. 13 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

První letošní výpravu za kapry jsem si naplánoval na začátek léta na krásný 20 ha revír ve Francii s průměrnou hloubkou 2,5 m. Možná se někomu bude zdát , že první letošní výprava za kapry začátkem léta je docela pozdě, ale bohužel práce to v jarních měsících nedovolila. Jednu výhodu to ale mělo - dostatek času na přípravu všeho potřebného a důležitého k lovu a získání co nejvíce potřebných informací o revíru , které jsou mnohdy rozhodující k docílení záběrů od větších ryb. Z těchto získaných informací jsem si vybral jen ty , které mi byli přirozené a ladili s mými dosavadními zkušenostmi z kaprařiny a podle kterých jsem si mohl zvolit pro mě nejúspěšnější taktiku lovu , způsob vnadění , určení místa zákrmu a lovu.

Krásný šupináč

Nevyzpytatelná svazovka

23. 08. 13 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

První letošní jarní výpravu jsem směřoval opět na svazovou vodu Jižní Moravy a to konkrétně na Novomlýnské údolní nádrže, které se v posledních letech stávají mojí srdeční záležitostí. Jsem přesvědčen, že v téměř každé vodě se dá ulovit kapitální kapr, a věřím, že na většině vod stále čekají na své objevení. Novomlýnské nádrže mě lákají svou obrovskou rozlohou, krásou a v neposlední řadě hojnou obsádkou kaprů a zejména těch vyšších váhových kategorií, vzhledem k poloze nádrží a její úživnosti. Způsob lovu jako již několikátý rok po sobě jsem zvolil lov z lodě, zakotvené na ploše jezera. Vzhledem k velkému rybářskému tlaku na tyto vody se mi tato varianta jeví jako nejpřijatelnější, neboť jsem vyznavačem klidu a pohody při lovu a nebaví mne se mačkat na několika metrech čtverečních s karavanem za zády mezi ostatními rybáři, tak jak je tomu bohužel na několika nemalých úsecích kolem těchto překrásných jezer.

zavřít
ukázat

Aktuality

Přihlášení / Registrace