Články

brano-s-osobakom.jpg

Jak jsem se stal kaprařem

25. 02. 13 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

Píše se rok 1975 a já neustále otravuju otce, aby mi konečně splnil jeden sen. Chci, aby mě vzal na ryby.První rybaření znamenalo pro mě velký šok, hlavně ze vstávání o druhé ráno, protože ryby se lovily od třetí. Žádný luxus, neboť otec měl motorku (Jawa250) a malé skládací židle bez opěradla. Okamžitě po příchodu k vodě otec rozkládal udice a já jsem se snažil při všem asistovat, pomáhat a možná někdy i překážet. Po nahození mi na trávu rozprostřel pláštěnku do deště s tím, že si mám trošku zdřímnout, a když něco zabere, tak mě vzbudí. O páté mě budí, no zatím nic, a tak na malém lihovém vařiči uvařil čaj a pro sebe kávu. Při pochlipkávaní se policajt najednou přilepil k udici a já jsem měl možnost poprvé v životě vidět zdolávání kapra. Sice si už nepamatuji, jaký byl, ale ten zážitek mi učaroval na celý život.

druhý ranák

Vzpomínka na "kapříkov"

17. 02. 13 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (5)

Již léta jezdíme pravidelně s kamarády na různé výpravy a kaprové samozřejmě nesmí chybět. Poznáváme krásy přírody, přitom chytáme ryby a snažíme se přelstít ty největší a nejopatrnější kapry. Někdy se docela slušně zadaří, ale každopádně je vždy sranda a každý z nás si vždycky od vody odnese něco nového, pokaždé na něco přijdeme, nebo něco objevíme. Ale nic není zadarmo, čekáním trávíme spoustu času, někdy i několik dní a nocí se nic neděje, aby pak najednou přišlo to kouzelné pípnutí a parádní jízda. Většinou to není ten největší obr, ale to vůbec nevadí, radost nám udělá obrovskou. Když to doma pak vyprávím tátovi a ukazuji mu fotky z výpravy, vždycky říká: hezký fotky, ale že to není nic pro něj. Prý promarněný čas, a jak znám tátu, kdyby neměl pár hodin záběr, vzal by červy, plavačkový prut s anglánem a chytal plotice, nebo by vzal pickra a tahal cejny a kapříky, natož aby neměl záběr několik dní! Říkat mu, že dokud si to sám na sobě nevyzkouší, nepochopí, bylo vždycky marné. Mockrát jsem to zkoušel, ale pro samé závody neměl nikdy čas. A když náhodou nebyly žádné závody, seděl někde u řeky a bavil se třeba s jedním proutkem. Táta vyznává aktivní způsob rybolovu, a je mu jedno, co zrovna tahá, jestli plotice, cejny, karásky nebo kapříky. Hlavně když to bere a pokud ryby přestanou brát, změní splávek za feeder, nebo vezme vláčku a ryby si vždycky najde.

7

Ohlédnutí za úspěšnou sezónou 2012

29. 01. 13 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

Je leden, za okny taje už poněkolikáté tuto zimu sníh, období, které my rybáři nemáme příliš v oblibě a tak si krátíme čas jak každý uzná za vhodné. Osobně v zimě sleduju rybářské stránky na internetu, věnuju se údržbě rybářského nádobíčka a při prohlížení fotografií se vracím k uplynulé sezoně.

1

Kapří bratři

17. 12. 12 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

Je začátek října, což znamená nejlepší měsíc na lov kaprů. Je jasné, jak tedy dopadla nabídka mého kamaráda Petra na dvoudenní výpravu na jih Čech. Nechci jet sám a tak zvedám telefon a volám svému nejvěrnějšímu parťákovi. Otec samozřejmě potvrzuje účast. Po příjezdu na místo zjišťujeme od okolních rybářů, že to nebude žádný kaprařský tankodrom, který jsme očekávali. Vinou je prý nestálé počasí, tlakoměr si dělá, co chce, chvíli teplo, chvíli zima a to působí na kapry letargicky. Klukům tvrdne úsměv na tváři, ale jestli koukali na předpověď počasí jako já, tak musejí vědět, že nás čekají celkem teplé dva dny s nočním deštíkem, což se nejeví vůbec špatně.

Nádherný lysec

Babí léto a krásní kapři bratrů Polereckých

18. 10. 12 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

Celé léto jsme sháněli a vyřizovali všechno, co budeme potřebovat na další výpravu do sousedního Maďarska. Poučili jsme se z předchozí výpravy, nakoupili jsme háčky z pevnějšího drátu, ale velikost háčků zůstala na č.4. Vyhlédli jsme si vodu, která podle informací skrývá kapry nad 20 kg. Velikost přehrady je kolem 190 ha. Lov ryb je povolen non-stop a stejně je dovoleno i závážení nástrahy do větších vzdáleností.

zlatiakov-perfektny-supinac.jpg

Maďarští kapři - část 3.

17. 10. 12 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

Na rybách jsme už pátý den. V noci nás ryby nenechaly pospat a dopoledne jsme si zdřímli jen necelé tři hodiny a potom přišel záběr od ostrova. Jak jsme si mysleli, záběry přicházejí většinou v mělké vodě kolem ostrova. Swinger padá dolů a ryba směřuje do hlubší vody. V okolí ostrova funguje boilies Rapid Champion - KGR Pluss - 23mm a nastraženou máme jednu kuličku.

branov-nocny-orange-ponty.jpg

Maďarští kapři část 2.

30. 11. 99 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

.... Co se stalo? Proč se ryba vypnula? Co jsem udělal špatně? Nebo jsem udělal všechno na 100% a něco na druhém konci bylo silnější, větší, mohutnější a vychytralejší?

24631.jpg

Maďarští kapři část 1.

30. 11. 99 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

Přinášíme vám prní část zajímavého článku o lovu kaprů v Maďarsku od našich východních kolegů.

zavřít
ukázat

Aktuality

Přihlášení / Registrace