Jaro v podání Davida Kovalského

30. 06. 15

dsc_0475-kopie.jpg

Po zimním rybářském půstu jsem se dostal k vodě až na přelomu dubna a května. V plánu sice bylo po rozmrznutí upalovat ihned k vodě a zkusit přelstít nějakého kapra. Nasát, a vychutnat si jarní přírodu a stát se zase na chvíli její součástí. Bohužel, realita byla úplně jiná. Pracovní povinnosti se postavily vyloženě proti mně. Takže z první vycházky, byla hned delší několikadenní výprava na nedalekou štěrkovnu. Po tak dlouhé pauze byl můj cíl jasně daný. Nastartovat novou sezónu a načerpat energii do příštích výprav. Žádný stres z případného neúspěchu.

Jako vždy absolvuji pečlivé balení rybářských a osobních potřeb a konečně nakládám poslední tašku do auta. Loučím se s rodinou, která za mnou přijede později. Pusu a peláším k jezeru. Přijíždím k vodě a jdu prohodit pár slov s kolegy a dozvídám se, že aktivita ryb není příliš vysoká. Někteří to balí předčasně. Rozhodnutí jestli zůstanu na hloubkách nebo naopak na mělčí části určitě ovlivní můj celý lov v příštích dnech. Počasí mi při rozhodování taky moc nepomáhá. Chvíli je déšť, chvíli nesnesitelné vedro. Volba padla na zadní část jezera, kde je mělčí voda. Tady jsem počítal, že ryby budou najíždět do tření. Zastavuji na místě, kde mám přímo naproti rákosí a padlé stromy.

dsc_0467-kopie-2-.jpg

Vybaluji věci, foukám člun a cítím na sobě, jak se mi opět nalévá do těla kaprařský adrenalin. Blíží se večer a po celém dni cítím mírnou únavu. Proto se neukvapuji nervozitou a v klidu připravují pruty. Napíchávám na levý prut boilie SEA, které jsem si před výpravou připravil doma, s popkou Kapří guláš, přidělávám korálek s Pva a nahazuji. Na druhý prut přidělávám boilie CRAZY LIVER (šílená játra) obalenou ve stejné příchuti. Kompletuji vařič a chystám svou první letošní kávu u vody. To prostě miluji!!!Mezitím, než voda dosáhne bodu varu, si připravím krmení na zítřejší zavážku.

dsc_0482-kopie.jpg
dsc_0519.jpg
dsc_0571.jpg

Z informací místních a také z vlastní zkušenosti vím, že na tomto jezeře hodně rybářů používá  partikl, především kukuřici a to ne v malých dávkách. Já zvolil menší dávky krmení se snahou přelstít větší jednotlivce. Do kyblíku nasypu pelety Rapid MULTI Mix, dvě naběračky partiklu (řepka, kukuřice a pšenice) a zaliji Aminoliquidem SEA a Vyzutý Tonda. Nechám to pěkně nasáknout do dalšího dne. Usedám do křesla před bivak a sleduji nádhernou podívanou před sebou. Připadám si jako malé dítě, když dostane hračku, na kterou tak dlouho čekal. Po chvíli se ubírám ke spánku. Usínám a těším se na ráno. V noci přišel jeden menší kapřík na Crazy Liver. Druhý den ráno vyvážím prut s boilie SEA v průměru 18mm k protějšímu břehu. Poblíž padlých stromů a rákosí. Pomoci tyče od podběráku vyťukávám tvrdší místo. Zakrmuji bodově k nástraze krmení, které jsem si předem připravil a kolem rozhazují jen hrst boilie.

dsc_0487-kopie.jpg

Druhý prut vyvážím také a pokládám do 6m hloubky k hraně s  boilie CRAZY LIVER. Rozhazují kolem 4 hrsti bolie. Návazec jsem použil kombinovaný Flourocarbon se šňůrkou Super Soft a háček D-Rig 8. s kroužkem. Přes den panuje oborské vedro a jde vidět, jak kapři najíždějí do tření. Záběry přicházejí na boilie SEA od rákosí. Místo se krásně rozjelo, ale jedná se o menší kapry kolem 60cm. Pouštím je hned po zdolání z lodě. Z některých krásně teklo mlíčí. Bylo vidět, jak proplouvají kousek pod lodí do rákosí, oddávat se svým radovánkám. Při pokládaní nástrahy zakrmují vždy stejnou dávku. Na večer se zatahuje, přichází velké ochlazení a zvedá se vítr. To nesvědčí nic dobrého k reprodukci. Bouřka a vydatný déšť pěkně zamíchal s místem se šílenými játry.

dsc_0549.jpg
dsc_0535-2.jpg
dsc_0475-kopie.jpg

Právě v největším lijáku se přilepuje swinger k prutu. Vyrážím s prutem v ruce pro rybu. Následuje krásny souboj. Když už jsem chtěl podebrat nádherně stavěného kapra, jediným svým mrštným pohybem se vítěz stal z něj. Nevadí, je třeba pokračovat dál. Co by to bylo za rybařinu, kdybychom vytáhli každou rybuJ. Navazuji nový návazec, vyvážím na stejné místo a přikrmuji. Celý den prší. Na poslední den a noc doráží manželka s dětmi. Počasí se umoudřilo a paprsky opět bičují hladinu. Záběry jen od kapříků juniorů střídají místa. Manželka se synem nahazují do 60m od břehu, kde jsem jim připravil místo partiklem, který mi zbyl. Před obědem se jen 2krát přizvedne swinger, pípnuti. Zasekávám a opět zdolávačka na člunu. Po 15min. boji podebírám né dlouhého, zato pěkně stavěného lysce. Rychle jen fotečku a šup s ním zpátky do rodného živlu. Přichází večer a poslední noc. Nic nám už nepřinesla. Ale našeho malého Davu to tak chytlo, že se mně zeptal, jestli nepojedeme spolu na nějaké závody? Jsem strašně překvapen a potěšen. Okamžitě jsem nastartoval telefon a brouzdal po netu. Našel jsem R-spekt cup závody. Radím se s ženou. Ta se slovy „aspoň si odpočine od fotbalu a školy“ schválila naši akci.

csc_0893.jpg

Začínáme pomaloučku balit. Na závěr bych výpravu ohodnotil jako vydařenou. Nepodařilo se sice přelstít žádného místního obra, ale o tom přece rybařina není. Na břeh se podívalo hodně menších kaprů. To znamenalo, že boilie šlapalo na výbornou a já jsem načerpal novou sílu do nové sezony. A už jsem přemýšlel nad závody, na které pojedu z Davou.

Závody se mněli konat na soukromé vodě u Konice v časovém limitu 24hod.  Začal jsem sbírat alespoň nějaké informace o této vodě. Dozvěděl jsem se, že dno je klasická vana a top místa jsou všechny čtyři rohy. Takže klasika, rozhodne los. Tyhle závody byly, pro mne a Davču jeden velký experiment. Byl jsem zvědavý, jestli ho opravdu chytne kaprařina. Role tedy byly rozděleny dopředu. Sparinga mu budu dělat já.

dscn0040-1.jpg
dscn0076.jpg
dsc_0916.jpg

Krmení mohlo byt celkem 15kg na tým. Naše se skládalo z kuličkových pelet Rapid Devil Squid 18mm, boilies Excelelent  Cherry 18mm a různých druhů a velikosti pelet Rapid. Po příjezdu k vodě a registraci jsme se seznámili s hlavním organizátorem. Shodli jsme se na tom, jak je těžké v dnešní době odtrhnou děti od mobilů, tabletů atd. Ne za všechno může jen výpočetní technika a dnešní doba, ale hlavně pohodlnost rodičů.

Šli jsme losovat a Dava vytahuje sektor č.2. Oba víme, že to není ani jeden roh rybníka. Nevadí, i přesto si hodláme řádně užít. Davča to okomentoval slovy, že je rád, aspoň nemusí věci nosit v ruce na místo. Vyrážíme na parkoviště, sedáme do auta a jedeme vyskládat věci a zase odvézt auto zpět. Na druhém břehu totiž nebylo možno dojet na místo autem. Máme hodinu na přípravu, než bude závod odstartován. Já stavím naši základnu a připravují vše k lovu. Naše první dávka se skládá z rozpůleného boilies Cherry a pelet  zalitými aminoliquidem Cherry s Devil Squid. Dava, jako zkušený matador kobruje boilie a pelety. Chvíli stojím a koukám na něj, s jakou vervou se do toho pustil. Říkám si sám pro sebe „pokud to bude takhle pokračovat, dopadnou tyto závody na výbornou a budeme mít doma dalšího zapáleného kapráře“. Přidávám se a prohozuji sektor rychle markrem.

 Jak jsem si myslel, ukázalo se, že před námi není nic jiného, než dlouhá plošina.  Je odstartováno. S Davou nahazujeme pruty a snažíme se pokrýt celý náš sektor. Já používám stejné návazce, jaké jsem popsal výše. Dava volí jednoduší variantu, ztužený návazec STEALTH SKINLINE 15lb a háček MTC classic vel. 6. Já jsem vsadil na jeden prut na panáčka boilie Cherry s plovoučkou SEA. Na druhý kuličkovou peletu s novinkou plovkou  Crazy Liver a přidělávám malou Pva punčochu. Můj malý parťák volí na jeden prut pop  up Kapří guláš obalený v pastě Vyzutý Tonda a na druhý pop up Cherry, sammozřejmě taky obalený v pastě Anglická Jahoda. Všechno připravené a kecáme. Ptám se na jeho první dojmy.  A jsem mile překvapen. Vůbec si nestěžuje, že nám nevyšel los, ani že už ostatní týmy vytáhly nějaké ryby. Právě naopak, je strašně zapálený chytnout aspoň nějakou rybu.

dsc_0920.jpg

 Přichází rozhodčí a uděluje dětem první soutěžní úkol. Rozdává papír, voskovky a děti mají do zítřejšího rána namalovat obrázek s rybářskou tématikou. Pro sebe si jen říkám super nápad, ale pro našeho Davu asi nesplnitelný. Né, že by neuměl kreslit, ale malování není jeho hoby. Zase špatně, bere papír, voskovky a jde na to. Vůbec ho nepoznávám. Ta chuť a zapálení něco vyhrát je obrovská. Taky ho musím brzdit, neboť nemá moc představu o čase a je schopen co 10min přehazovat všechny pruty. Prostě super!!! Na večer děti mají další soutěž a to hod na přesnost. Vyhrávají to starší kluci opravdu po zásluze. Večeříme a jsme stále bez ryby. Přemýšlíme co změnit. Tady už jde vidět že Dava pomaloučku přestává věřit a sem tam už prohodí „my nic nechytíme“.  

dsc_0953.jpg

Večer je povoleno  30min. použít rakety. Rozhodujeme se masivně nakrmit místa, kde jsme pokládali celý den montáže. Dava bere do ruky kobru a pere to tam hlava nehlava. A opět jde vidět ta touha něco ještě změnit. Přehazujeme pruty už za šera. Dava usíná někdy před půlnoci. Já si jdu lehnout za ním. Nad ránem nás budí jízda, vyskakujeme. A zdoláváme bodovaného kapra. Super!!!  Voláme rozhodčí a Dava se stává na chvíli mediální hvězdou. Přikrmujeme a přehazujeme pruty. Dava si jde ještě lehnout. Kecáme s rozhodčíma. Na snídani ho musím budit, neboť se mu nechce vůbec vstávat. Po snídaní za námi přijíždí manželka i s dcerou Izabelkou. Musíme sportovně přijmout fakt, že top místa a kluci a holky, co na nich loví už nemůžeme dohonit. Proto si už jen užíváme krásného počasí a hlavně toho že Davču tyto závody a hlavně kaprařina pohltila jako mně. Je tady konec, balíme a přesouváme se všichni na závěrečný ceremoniál.

dscn0102.jpg

Ikdyž jsme se neumístili na předních příčkách, odnášíme si z těchto závodů nejen velmi pěkné vzpomínky, ale i spoustu hodnotných cen, na kterých také z části podílela firma Mivardi.

Velké díky patří všem organizátorům R-SPEKT junior cupu za skvělou práci a péči o nastupující mladou generaci rybářů.

David Kovalský team Mivardi

dscn0138.jpg

Související produkty

Panther FS

Akce

M-Carp

Panther FS

Prémiový model navijáku s volnoběžným systémem. Pokročilá konstrukce společně s použitím kvalitních…

Cena: 3 290 Kč

Skladem: ANO > 5 ks

ks

Chcete komentovat tento článek?

Diskuze

Nový komentář

Nová reakce

Loading SWGDPR…

Položky označené * jsou povinné

zavřít
ukázat

Aktuality

Přihlášení / Registrace