Kapr a příjem potravy - Pavel Bobrman Vohralík & RNDr. Bořek Drozd, Ph.D.

20. 10. 20

drobna-zmena-muze-byt-uspechem.jpg

Naše společná pojednání budou vždy kombinací teorie a praxe. Každý popíše jednotlivá témata ze svého pohledu. V tomto pojednání se Bořek zaměří na to, jakou potravu kapr preferuje nejen s ohledem na věk, ale i dané prostředí, a jaký je dopad vysokého vysazování kapra na vodní plochy a toky. Pavel se zaměří na stále žádanější téma a to, jak pracovat s novým lovným místem a jak jej správně prozkoumat s pomocí různých rybolovných technik tak, abychom dosáhli co možná nejlepších výsledků.

RAPID CHAMPION PLATINUM

Bořek: Chování kapra z hlediska příjmu potravy není možné jednoduše popsat, neboť se mění nejen v průběhu roku (sezónní změny) či během dne (diurnální změny), ale také během ontogenetického vývoje (od narození po smrt). Stejně jako způsob hledání potravy, tak se mění i složení potravy – je velký rozdíl mezí malým kapříkem, kapřím teenagerem, kapřím matadorem nabušeným testosteronem a kapřím dědečkem. Výsledné potravní chování kapra (co žere, kdy žere) tak tvoří kompromis mezi tím, co by ON (konzument) chtěl a co mu umožní jeho tělo a prostředí, ve kterém žije. Člověk by také rád snědl kilo bůčku v lednici, ale když je malé děcko a do lednice se buď nedostane, nebo nedosáhne na danou polici, nebo není schopen bůček strávit, nebo na ten bůček před lednicí čeká už někdo jiný (silnější, větší), nebo ten bůček v lednici vůbec přítomen není, tak si na ten bůček musí nechat člověk nechat zajít chuť a musí se spojit s chlebem s máslem položeným na stole. A kapr to má zrovna tak. Nelze tak vytvořit univerzální plán toho jak, kdy a co kapr žere, a jak ho pomocí tohoto návodu univerzálně chytat. Zaplať pánbůh – neboť by to bylo vůči kaprovi dost nesportovní a člověka by to za chvíli stejně přestalo bavit. Základem úspěchu při lovu (nejen kaprů) je umět si hrát, zkoumat, zkoušet, a hlavně se při lovu bavit, rozjasňovat mysl a od přírody se učit. Kdo tohle zvládne, vyhrál.

 

drobna-zmena-muze-byt-uspechem.jpg

Drobná změna může být úspěch

Bobrman: Když tedy startuji nové místo, které neznám, hledám a zkouším. Nejprve volím tzv. ,,jemnou cestu“. Jelikož prioritně lovím rád ze dna, začínám klasickou krmnou směsí. A to buď v podobě řidších koulí, které se rozpadnou na hladině, nebo koulí vydatně utažených pomocí přidání pšeničných klíčků nebo waflové moučky, které se rozpadají až na dně. Velice jsem si oblíbil D1 TEAM Mivardi. V chladnějším období volím příchuť Plotice černá, později pak příchutě Kapr a Řeka, které mají už hrubší strukturu. K těmto směsím pak ještě vždy přidávám partikl. V období chladné vody a brzy zjara jen „Bonduelku“ a rozvařené konopí. Později již zapojím klasickou vařenou kukuřici, pšenici a řepku. Není dobré hned na úvod použít velkou porci potravy. Když o místě ještě vůbec nic nevím, tak začnu jen s první dávkou pěti krmných koulí. Poté, dle aktivity ryb, pokračuji v lovu a přidávám další krmení. Je jasné, že takto stavěné krmení přiláká opravdu velké množství druhů ryb, nejen kaprů. Lov je ale velmi zábavný. Dnešní kvalita rybářského vybavení to umožňuje. Feedery s vyšší gramáží (MIVARDI Professional 30-100 gr.) umožňují aktivní lov i na delší vzdálenosti a method feederových krmítek je na trhu opravdu bohatý výběr. Patřím mezi rybáře, kteří mají rádi ,,bohatý lov“, co se týče rybích druhů. Proto i kombinace se živou nástrahou je vítána. Hnojný červ, umístěný vlasovou metodou pod háčkem v kombinaci s kouskem popky RAPID REFLEX anebo umělou kukuřicí, je velmi atraktivní nástrahou pro velké cejny, líny, karase, a pokud lovíme na řece, tak i velký tloušť si rád pochutná. Pokud na lovném místě neuspěji pomocí metod „jemné cesty“, místo opouštím a hledám místo nové.

 

boilies-kase-z-kapri-prdelky.jpg

Zpracované boilie

kukla-komara.jpg

Kukla komára

tam-kde-je-ti-fajn.jpg

Tam, kde je ti fajn!

Bořek: Výhodu v tomto aspektu mají děti – jsou zvídavé, rychle chápou, mají otevřenou mysl a nejsou zatíženy konzumním způsobem chápání světa. Skrze těchto několik řádek bych tak Vám, čtenářům Rybářství, rád vytvořil malou ochutnávku z mnoha vědeckých faktů z potravního chování kapra, které také okořeněním o některé mé osobní postřehy. Třeba byste se nad nimi mohli zamyslet, třeba Vás budou inspirovat, nebo trochu iritovat, či je budete chtít nějak využít ve Vaší kapro-rybářské praxi. Nechám to na Vás. Kapr obecný je na území ČR na samém okraji (západní hranici) svého přirozeného rozšíření. Původním druhem je jen v povodí řeky Moravy (úmoří Černého moře). Do ostatních povodí byl uměle rozšířen lidmi (a to již ve starověku) a lze ho zde považovat za druh nepůvodní. Nicméně kapr je rybí druh produkčními i sportovními rybáři chtěný a hýčkaný (od středověku) a to jak pro své dobře kulinářsky využitelné maso (postní, dietní pokrm), tak jako zdroj nevšedních adrenalinových zážitků („moderní“ kaprařina založená na metodě chyť a pusť). Nicméně z biologického hlediska by se vysazování kaprů do volných vod ČR nemělo přehánět. Kapr patří mezi velice aktivní tvory, kteří navíc dorůstají opravdu nevšedních velikostí. Tento druh tak má mnohdy neblahý dopad (skrze soutěž o potravu, prostor, či přímou fyzickou destrukci životního prostředí rytím ve dně) nejen na skladbu původních rybích společenstev, ale také na společenstva bentických (na dno vázaných druhů) bezobratlých organismů, vodních rostlin, obojživelníků, vodních ptáků apod. Svou rycí schopností aktivně ovlivňuje i koloběh živin ve vodním prostředí. Naše vody by tak opravdu neměly být jen o kaprovi.

 

kralovna-v-plne-kondici.jpg

Krása v plné kondici

Bobrman: Pokud jsem si již lovné místo otestoval, zjistil jeho možnosti, dokončil prvotní seznámení pomocí plavačky, feederu, boloňky s přehloubeným splávkem, a místo mi funguje, chci se při dalších vycházkách dostat k větším rybám. Vydávám se tak cestou pelet. Používám pelety v mixu s různou dobou rozpadu. Nejsem zastáncem krmení pomocí ,,krmných raket“ (dělají velký rachot na hladině), proto používám klasickou „házečku“. Jedná se o klasickou teleskopickou čeřenovou tyč z pružného materiálu opatřenou košíčkem nebo klasickým plastovým čajovým cedníčkem na umístění vrhaných krmných koulí. Nejraději mám kombinaci pelet MIVARDI RAPID TURBO a SweetCorn 16 mm. Jedná se opět o rozumný základ. Aplikuji pár porcí do větší plochy a nemusím se tak ještě úplně zbavovat method krmítek. Do krmné směsi ale již přidám k partiklu i peletky o velikosti 4 mm obou zmíněných typů. Mohu použít již také připravenou method směs RAPID Champion nebo Excellent, ale to již v kombinaci s kaprovým prutem. Někdy, když lovím na pop-up, a nemám čas na tvoření směsi na místě a jdu tedy opravdu na rychlo, úplně postačí směs pelet malých průměrů a jednoduchý návazec z fluorocarbonu Xtra s pop-up boilie. Po každém záběru samozřejmě pár házeček peletek na místo doplním. Ne zřídka také použiji pelety jako nástrahu. Mnohokrát se uchylujeme k tomu, že krmíme a chytáme na zcela typově odlišné nástrahy. To je ale chyba! Proč bychom vlastně nemohli chytat přímo na produkt, kterým vnadíme! Krmím peletou, tak chytám na peletu. Krmím partiklem, chytám na partikl. To je dle mých zkušeností pro rychlé vycházky zásadní! Co považuji také za velice důležité, je dochucení pelet a krmných směsí pomocí zálivky liquidu, nebo liquid foodu s příchutí mořských plodů (Mivardi Rapid příchuť SEA). Krabičku s peletkami do PVA mám v podstatě neustále ,,naloženou“ doma v dílně. Jen si z ní odebírám peletky na další vycházky. Do method mixové směsi při jejím rozmíchávání liquid také přidávám, neboť to směs velmi zatraktivní.

 

s-tmou-prichazi-zabery.jpg

S tmou přicházejí záběry

vune-morskych-plodu.jpg

Vůně mořských plodů

nove-misto-na-nahone.jpg

Nové místo na náhoně

Bořek: Kapr je z hlediska příjmu potravy velice tvárný, všežravý a dost zvědavý a hravý. Ve sportovně-rybářské praxi ho lze chytit v podstatě úplně na vše (úlovek velkých kaprů na malé mrtvé rybičky do velikosti 5 cm je dost častý). V přirozené potravě zcela jednoznačně preferuje kapr maso – to mu zůstává po celý jeho život. Po vylíhnutí z jikry a strávení žloutkového váčku se kapr zaměřuje na filtraci zooplanktonu (lidově řečeno vodních vší). Jedná se o malinkaté (velikost do několika mm), ve vodním sloupci se volně vznášející vířníky a korýšky (perloočky, buchanky, vznášivky,…). Proto slaví při lovu kapra úspěch nástrahy a návnady na bázi mořského krylu, krabů apod. Téměř striktní planktonožravost (sem tam si také něco malého sezobne i ze dna) vydrží kaprovi přibližně 1-1,5 roku (v závislosti na klimatických podmínkách). Po nabytí vyšší hmotnosti (kolem 0,5-0,7 kg) kapr získává schopnost aktivně vstupovat do sedimentů dna. Začíná tak rýt dno (voda se tak jeho činností logicky zneprůhlední - zakalí), kde hledá svou potravu – bentické bezobratlé organismy žijící na dně či přímo v něm. Na lokalitách s měkkým (zabahněným) dnem se jedná především (z 95 %) o larvy hmyzu (patentky = larvy pakomárů, chrostíci) a drobné kroužkovce (nítěnky). Ve vodách s tvrdým (kamenitým) dnem jde pak o larvy chrostíků a měkkýše (kapr tak rád navštěvuje slávičková pole). Proto slaví úspěch nástrahy a návnady na bází patentek, žížal, mušlí, popř. mořských plodů. Postupně se podíl planktonní a bentické potravy v denním příjmu potravy vyrovnává (při dosažení váhy cca 1-1,5 kg). Posléze kapr (od hmotnosti cca 2-2,5 kg, přibližné stáří 3 roky) přechází převážně na bentickou potravu a hledá tak potravu převážně na dně a v něm. Plankton v kapří výživě již nehraje zásadní roli z hlediska celkového množství přijaté energie, ale je nezbytný z hlediska unikátního nutričního složení. Pokud má i „velký“ kapr k dispozici plankton ve vhodné velikosti (velké druhy perlooček – dobře se mu z vody cedí) je to pro něj (a následně kapřího konzumenta) obrovská výhoda. V této souvislosti je zajímavé zmínit jednu možná málo známou skutečnost. Kapr, který tzv. vyrostl na přirozené potravě (tj. moc se na talíři nesetkával s obilninami), vykazuje ve své svalovině vysoký podíl tzv. nenasycených mastných kyselin. Jedná se o zdraví neobyčejně prospěšné látky – zvláště pak pro osoby stižené kardiovaskulárními chorobami. Dietickou kvalitou masa se tak tento kapr dotahuje na mořské ryby!

Bobrman: Když mi místo již nosí pěkné úlovky, tak proč bych nezkusil také boilies? Vždyť „kuličkománie“ zachvátila celý rybářský svět. Někdy si jdu k vodě prostě jen tak odpočinout, rozkoukat se po okolní přírodě a jako bonus si rád dám férový souboj s kapřím matadorem. Ani boilies není třeba sázet do vody na kila. Již od prvních vycházek (vždy na konci lovu) jako by jen tak odhodím 20-30 kuliček do míst, kde jsem si užíval lov menších ryb. Je duben a je tedy ten pravý čas odzkoušet s klasickou, velmi jednoduchou montáží, co se nám toulá za kapry na oblíbeném místě. Když přijdu k vodě, mám již boilies od předchozího večera předmáčené, oslizlé. Nejraději používám vodu z naší studny, která je vlastně pár metrů od břehu řeky Labe. To už ale v maximální tichosti vybalím a rychle předkrmím, opět pár kuličkami boilies. Nejraději mám řadu Rapid Champion Platinum – příchuť Sea, jež obsahuje výtažky mořských plodů. Ta mě provázela skoro celým loňským rokem. Pak nahodím, usadím pruty do vidliček a sednu si kousek stranou, za nějaký strom. Už tak u vody nebloudím a vsázím na maximální nenápadnost. Pokud záběr přijde, opět pošlu do lovného místa stejnou krmnou dávku. Pokud záběr nepřijde, udělám stejný zákrm jako na úvod, tj. na konci krátké vycházky. Je paradoxní, jak kapři dokáží mít svůj přesný jízdní „krmný“ řád. Kapři jako kdyby na nás čekali a jezdili na krmné místo jak do spižírny. Často zažívám při svých pravidelných krátkých vycházkách, že záběry přichází v určitý, stejný, čas, jako kdyby si kapři snad řídili hodinky. Postupně se tak díky v podstatě pravidelnému krmení od brzkého jara stává naše místo pravidelným poutním krmným místem ryb. Z praxe však známe i případy, kdy se zejména při lovu na tekoucí vodě stává, že ryby některá místa de facto nenavštěvují. Toto je nezřídka k vidění i v publikovaných odborných článcích, kdy jsou ryby s aplikovaným vysílačem na revíru telemetricky sledovány, a určité partie revíru prostě vůbec nenavštěvují, nebo jen v určitém období a/nebo jen na velmi krátkou dobu. To se může stát i nám. Navrátím se proto tedy na začátek dnešního článku. Pokud tedy nejsme na určitém místě na úvod opakovaně úspěšní s ,,jemným“ lovem, je lepší než ztrácet čas, místo opustit, znovu se zamyslet a hledat místo další. Třeba tam budeme mít více štěstí.

 Úspěšný lov přejí Pavel a Bořek.

Chcete komentovat tento článek?

Diskuze

Nový komentář

Nová reakce

Loading SWGDPR…

Položky označené * jsou povinné

zavřít
ukázat

Aktuality

Přihlášení / Registrace