Když štěstí střídá smůlu

01. 03. 15

dscn0149.jpg

Blíží se mnou tolik vytoužené volno a já přemýšlím, kam vyrazím se svou ženou k vodě. Vytipovaných revírů jsem měl celou řadu po celé republice, nicméně nakonec padá volba na zahraniční svazovou vodu. Toto rozhodnutí přišlo zčistajasna po telefonickém rozhovoru s kamarádem Danem, který se tam chystal s naším společným známým Tomášem a nabídl mi, že bych se k nim mohl přidat. Jsou nabídky, které se neodmítají a tato byla jedna z nich. Dan s Tomem vyrážejí 29.9. a já mám kvůli práci naplánovaný odjezd 1.10.

Přichází den „D“, nasedám se svou ženou do auta a míříme po naší slavné, rozkopané D1, vstříc novým zážitkům. Kousek za Prahou nastává šok, v autu hrkne, rozsvítí se kontrolka  s motorem a je vymalováno. Volám odtahovou službu, která nás po hodince odtahuje  do autoservisu, kde zjišťují, že se jedná o vadný vstřik, který se musí objednat z Rakouska, jelikož  v ČR není k dostání. Nebudu se o tom déle rozepisovat, nicméně mě tato sranda přišla na 17 000 Kč a na ryby vyrážím až 3.10. s tím, že se budeme vracet 8.10.

dscn0187.jpg

Po dlouhé, namáhavé cestě přijíždíme k revíru, kde nás přivítali kluci, kteří už moc nevěřili, že přijedeme. Kluci chytají téměř u hráze, já stavím bivak cca 50m od nich. Ryby jsou údajně  při chuti, během noci dohromady vytáhli 11 kaprů s průměrnou váhou kolem 10kg. Jediným problémem jsou všudypřítomní raci, kteří okamžitě po dopadu atakují kuličky boiliesu a během pár hodin zbyde z 24mm kuličky patvar velikosti lískového oříšku, a to v lepším případě. Je to věc,
se kterou se tu musí každý nějakým způsobem vyrovnat, jelikož není nic, co by rak neatakoval a ani sebevíce vysušená kulička nevydrží nápor těchto jinak krásných tvorů. Zavážet se zde nesmí  a vzhledem k počtu již zmiňovaných klepetáčů se musí neustále dokrmovat, aby na lovném místě něco bylo. Tím pádem je to slušný zápřah na ruce, protože jak většina kaprařů ví, vykobrovat několik kg boiliesu prostě bolí. Strategii lovu jsem měl dopředu naplánovanou a dodržel jsem jí  až do konce výpravy.

 

dscn0170.jpg

První tři dny jsem do vody nakobroval 7kg boiliesu Rapid Easy Catch Chobotnice + ASA a chytal na to samé. Od čtvrtého dne až do konce výpravy jsem vnadil pouze peletami a chytal  na Chobotnici + ASA + jsem přidával 3 rozpůlené kuličky na pva pásce. První den přichází pouze jeden záběr, sekám a po pár vteřinách je po boji. Montáž se přeřízla patrně o škebli, kterých je zde také poměrně dost. Večer zdolávám 6 kaprů, z nichž nejtěžší váží něco málo nad 13kg. Všechny ryby jsou krásně stavěné, zdravé, plné síly a bez známek předchozího vpichu od háčku.

 

dscn0155.jpg

Druhý den se otáčí vítr a s tím ustávají i záběry. Za 24h přicházejí dvě jízdy od kaprů pod 10kg. Každý den nás navštěvují místní lidé a hostí nás svými likéry, vínem, ovocem... prostě paráda. I když ryba nebere, je tedy o zábavu postaráno. Posloucháme vyprávění místních rybářů  o 30ti kg kaprech a amurech. Na tvářích kluků vidím, že se jim v hlavách honí stejná myšlenka jako mě, a to jak jedno z místních monster dostat na prut. Další den přichází Tomášovi brutální záběr, po záseku je hned jasné, že se jedná o velkou rybu. Nicméně nikdo nečekal, že onou velkou rybou byl tolstolobik chycený „za triko“. Ten den všichni pochytáme pár ryb do 12kg. Následující den chytá Dan zatím největšího kapra výpravy,  a to krásně stavěnou rybu s váhou nad 15kg. Já a Tomáš opět chytáme ryby zde standartních velikostí 7-12kg.

 

dscn0128.jpg
dscn0124.jpg
dscn0115.jpg

Předposlední den mám jediný záběr a zdolávám velkého karase, od kapra ani ťuk. Večer (jako kterýkoliv jiný) sedíme s kluky a se ženou vedle Tomášova bivaku, povídáme si, vzpomínáme na naše předchozí výpravy, grilujeme a popíjíme místní skvělé víno. V tom se mě Dan ptá,  jestli věřím na poslední kouzelnou noc? Prý se mu většinou stalo, že poslední den a noc nachytal nejvíce a největší ryby. Zasměji se tomu a pokračujeme dále v rozhovoru.

Přichází tedy poslední den výpravy. Ráno přehazuji všechny pruty, nastražuji nové kuličky  ASY a po dvou hodinkách od nahození přichází opatrný záběr. Jedno jediné pípnutí, jdu k prutu,  ale signalizátor mlčí. Usedám tedy znovu do křesílka a najednou přichází pomalý táhlý záběr. Lehce přisekávám a tuším, že je na druhém konci větší ryba, která si dlouhou dobu bere metry a metry vlasce. Pokud to není nutné, nikdy se nesnažím rybu otáčet silou, jen lehce přidržuji cívku navijáku a lehce přibržďuji rybu. Je nesmysl rybu rvát, být nedočkavý a kvůli tomu o rybu přijít tím, že jí roztrhneme tlamku a ryba se vyřízne, popřípadě že nevydrží vlasec atd. Kapra zdolávám 20minut  a poté ho navádím připravené ženě do podběráku. Nádherný lysec! Srdce mi nad ním zaplesalo. Ručička váhy se zastavuje na 16ti kg a nějakých drobných. Jsem šťastný a přijímám od své ženy  a kamarádů gratulace. Během dne se již nic zajímavého neudálo.

 

dscn0165.jpg
dscn0180.jpg
dscn0199.jpg

Přichází poslední noc, ráno odjíždíme domů. Popřejeme si s Danem a Tomášem šťastný lov a jdeme spát. Večer mě budí razantní záběr. Rozespalý vybíhám z bivaku, zvedám prut, lehce přitahuji brzdu navijáku, ale ryba upaluje pořád stejným tempem. Je to ještě větší nápor, než u přes den chyceného 16ti kg lysce. Rybu ne a ne přitáhnout ke břehu, a když už jí ke břehu přitáhnu,  tak zase odjíždí několik metrů na vodu. Boj trvá více než 30minut. Opět se jedná o lysce a znovu se ručička váhy zastavuje na 16ti kilogramech. Žena mě s rybou rychle vyfotí a pouštíme jí do své domoviny. Spokojeně ulehám a šťastný usínám. Během noci zdolávám dalších 5 kaprů. Ráno vše popisuji kolegům a Dan mi připomíná kouzlo poslední noci. Byla to nádherná výprava, která sice začala smolně, ale skončila šťastně. Tímto chci poděkovat své ženě, která mi zdárně asistovala u každé ryby a parťákům Danovi s Tomášem, kteří nezkazili žádnou legraci a velkou měrou přispěli k dokonalosti této výpravy. Dále bych chtěl říci, že z poměrně hodně záběrů mi spadli pouze dva kapři. Perfektně pracoval háček MTC Classic, který jsem si nesmírně oblíbil pro jeho ostrost a celkovou spolehlivost.

 

dscn0216.jpg

Zde je pár tipů, jak se vypořádat s vodou s velkým výskytem raků a doporučení na vhodné druhy nástrah na těchto vodách. V dnešní době se dají koupit různé smršťovací pásky, které z větší části ochrání kuličku. Není to však cesta, kterou jsem chtěl jít a to z několika důvodů. Zaprvé mám problém s tím, že je na kuličce jakýsi plast a zadruhé, jakmile se kulička omele, překoná rak i tuto překážku. Pro mne nejlepší, ne však 100% ochranou proti rakům, je nechat kuličku vysušit. Takto „upravená“ kulička vydrží pod háčkem i 24h. Sice ne ve velikosti jako na začátku, ale vydrží. Patrně jedinou 100% možností jak se rakům vyhnout, je pustit plovoucí kuličku do sloupce. Dále bych doporučoval, nechytat na panáčka (kulička potápivá s kuličkou plovoucí). Raci se po pop-upu mohou vysloveně utlouci a během několika hodin je popka z větší části sežraná, nebo tam není vůbec. Potom samozřejmě nebude naše koncová montáž fungovat tak, jak má. Tak jako tak, doporučuji na vodách s velkým výskytem těchto živočichů častěji přehazovat, než jsme normálně zvyklí. Vždy jsem před spaním přehazoval, abych měl jistotu, že kulička vydrží, než jí najde kapr (neměl jsem boilies z nedostatku času dopředu vysušené).

Na těchto vodách je přirozenou potravou kaprů a ryb vůbec rak a v mém případě i škeble.  Z logiky věci se nabízí chytat na kuličky s příchutí škeble, ráčka.... Na druhou stranu, může boilies těchto příchutí nahradit, nebo zaujmout většinu kaprů, jímž je rak a škeble denním „chlebem“?  Z mého pohledu ne. Je jasné, že se na to nějaké ryby nachytají, to bez pochyb. Osobně, a nikomu můj názor nevnucuji, bych šel jinou cestou. Cestou příchutí, se kterými se ryba nesetkává denně a tím pádem se netváří jako náhražka něčeho, co si ryba nahrazovat nemusí. V mém případě se osvědčila např. Mivardi Rapid Chobotnice + ASA, kamarádi s úspěchem chytali na kuličky jiných značek s příchutí olihně atd. Je dobré promluvit si i s domorodci. Většinou dám na jejich rady a jeden prut nastražím tak, jako oni.  Na ostatní pruty vždy dávám úplně jinou nástrahu, jelikož odlišení se od ostatních rybářů hraje velmi často zásadní roli. Přeji tedy šťastnou ruku při výběru nástrah :)

Všem slušným rybářům přeji hodně štěstí a to nejen u vody.

Za Mivardi team Honza Kopecký  

 

dscn0191-1.jpg

Související produkty

Carbon Carp 600 m

M-Carp

Carbon Carp 600 m

Prémiový vlasec pro specialisty na lov kaprů. Díky obrovské pevnosti v tahu i při šokovém zatížení…

Cena od: 329 Kč

Skladem: ANO > 5 ks

Zobrazit varianty

Chcete komentovat tento článek?

Diskuze

Nový komentář

Nová reakce

Loading SWGDPR…

Položky označené * jsou povinné

zavřít
ukázat

Aktuality

Přihlášení / Registrace