Lukáš a Míša - Společná cesta

26. 02. 18

nedelka_cl18_0024.jpg

Co budeme dělat o víkendu brouku? Slyším z úst mé přítelkyně Míši. Nevím, máš plán? Co kdybychom jeli na ryby? Má být krásně, mohli bychom vyrazit? Co ty na to? Kolik chlapů má to štěstí slyšet tuto větu od své přítelkyně nebo ženy, která prožívá rybařinu plnými doušky a chce trávit skoro všechen čas venku u vody v přírodě a užívat si klid a odpočinek spojený s chytáním kaprů?

 

 

Společně ve třech

Již při první výpravě, kdy jsem svoji polovičku vzal na ryby a seznamoval jsem ji s koníčkem jménem kaprařina, propadla tomuto koníčku naplno a já jsem jeden z mála šťastlivců, kteří mají to štěstí, že jim spadla do klína taková přítelkyně naladěná na stejnou notu. Přítelkyně, která si místo dámských věcí pod stromečkem a k narozeninám přeje nové věci do rybářské výbavy a dokáže být několik dní v jakémkoliv počasí u vody a svou dovolenou místo válení u moře trávit u rybníka a zažívat někdy i tvrdou práci, kterou rybařina přináší. Ani já, ani Míša nemusíme zimní měsíce, a tak trávíme zimní dny prací, kdy naděláváme hodiny navíc, které pak využíváme již s příchodem jara na své výpravy. Dovolené v roce je pár, a tak člověku, pokud chce jezdit na delší výpravy, nezbývá než to dělat tímto způsobem. Místo klasických vánočních dárků pod stromečkem si kupujeme rybářskou výbavu a zaslouženou vánoční dovolenou podnikáme jak jinak než za rybami do teplých destinací. Plánování v zimních mrazivých dnech, kam vyrazíme a kdy naše výpravy za kapry nás alespoň trošku zahřívají a krátí nám zimní měsíce a přibližují začátek jara, kdy už se těšíme, jak společně vyrazíme na ryby. Dalším společníkem je i náš čtyřnohý miláček, který s námi jezdí skoro na všechny naše výpravy a je to dobrý hlídač a společník na výpravy k vodě.

nedelka_cl18_0001.jpg
nedelka_cl18_0019.jpg
nedelka_cl18_0002.jpg

   Venku je prostě nejlépe

Oba milujeme pohyb a přírodu a každou volnou chvíli trávíme venku, a hlavně na rybách. Máme rádi svůj klid a pohodu, a proto vyhledáváme místa u vody, kde je dostatek klidu od ostatních rybářů a užíváme si tu pohodu a klid u vody. Taková jarní Pálava, kdy tamní počasí je o dost jiné než zde na Vysočině, nás každý rok žene na tuto krásnou vodu, kde nasáváme tu pravou rybářskou atmosféru a člověk ani nemusí chytit žádnou slušnou rybu a odjíždí z této vody spokojený. Hlavní je vyrazit ven a užívat si tu volnost, protože jak se říká, čas strávený na rybách se do života nepočítá a já to mohu jen potvrdit. Není prostě nad to po pracovním týdnu sebrat vše potřebné a vyrazit k vodě a odpočinout si a relaxovat tělo i mysl.


Mysleme na své okolí


Samozřejmě ne vždy je cesta rybáře jednoduchá. Dva rybáři, to je o mnoho více vybavení a příprav. Nestačí jen připravit našeho čtyřnohého parťáka, který se nesmírně těší a jak vidí svůj vak na spaní a už ví, že se pojede někam ven a čeká u dveří nebo lehá na naše připravené tašky snad v domnění, abychom na ní nezapomněli a neodjeli bez ní. Stejně vždycky prošmejdí okolí, kde se chystáme lovit, a sežere, na co přijde! Pak skočí na lehátko. Zaleze do našeho spacáku a člověk o ní neví jen do té doby, než rozdělá svačinu nebo zašustí první pytlík. To je venku hned a čeká, co dostane. Ne vždy je to ale výprava veselá. Proto bych rád apeloval na všechny rybáře! Nenechávejte odmotané šňůry a vlasce poházené po okolí, nebo dokonce ustřižené montáže i s háčkem! Toto neviditelné nebezpečí sebou přináší veliké neštěstí pro zvířata, a to nejen pro naše čtyřnohé miláčky, kterým krmení pro ryby velice chutná, ale i pro jiné živočichy, kteří žijí podél vody. Proto prosím veškeré věci od montáží vyhazujte tam, kam se má a myslete i na přírodu okolo vody.

nedelka_cl18_0004.jpg
nedelka_cl18_0003.jpg
nedelka_cl18_0005.jpg

Jeden bivak jedno lehátko jeden spacák

I takto by se dalo nazvat naše pohodlné bydlení u vody. A proč ne. Na kratších výpravách stačí jedno lehátko, jeden spacák a jeden bivak, do kterého se vlezeme všichni tři. Občas je to zajímavá podívaná, když po zavezení prutů uléháte společně na jedno lehátko a soukáte se do jednoho spacáku, a to ještě se k vám snaží dostat pes, který si samozřejmě musí najít to nejlepší místo - ale dá se i to. Je pravda, že jsme oba muší váhy, a tak podívaná, jak ležíme na jednom lehátku v jednom spacáku je k neuvěření, ale tuto metodu máme již tak vypilovanou, že když jsem řekl, že pořídíme ještě jedno lehátko, bylo mi to zamítnuto, prý je to zbytečný a kdo se s tím bude tahat. I tak se bez problému hezky vyspíme a techniku máme naprosto dokonale zmáknutou. Však když musíte večer zkontrolovat pruty, případně jít řešit nějakou záležitost okolo prutů, je pak velice příjemný vracet se do vyhřátého spacáku. Snažíme se své vybavení co nejvíce ořezávat a brát to nejnutnější, jelikož ani dodávka, kterou jsme pořídili, není nafukovací a už tak má člověk pocit, že toho má strašně moc a je úplně jedno, zda jedete na dva dny nebo na týden, stejně se veze skoro veškeré vybavení.

nedelka_cl18_0007.jpg
nedelka_cl18_0008.jpg
nedelka_cl18_0006.jpg

Ženu na rybách? - Proč ne?

Další nespornou výhodou, proč mít ženu na rybách je, že vám odpadají další věci, o který se nemusíte starat. Jako je snídaně a ranní káva, úklid vašeho „bordelu“, na který nemáte čas, odpolední oběd a večerní večeře a když jde vše tak, jak má a žena je rybářka, a ještě navíc šikovná tak, že připraví montáže, krmení, nahodí pruty i zaveze, no to je přece k nezaplacení! Nastává zde jen jediný a malý problém, který určitě každý zná, a to je nepřítomnost u prutu v době záběru. Znáte to jistě každý, celý den se nic neděje, nepřijde jediný záběr a zrovna když jdete na malou či velkou nebo se malinko kvůli něčemu vzdálíte od prutů, přijde vytoužený záběr zrovna na váš prut. Pak nastává ta chvíle, co s tím? Ta ryba je má nebo tvá? Tuto situaci zažil jistě každý, ale po menší domluvě, kdy jsem samozřejmě rád ustoupil, jsme došli k výsledku můj prut - má ryba. O tomto rozhodnutí padl jednoznačný rozsudek a já nemohl jinak než souhlasit. Jako další pozitivní věc je ta, že při návratu domů se staráte jen o to nejnutnější, zbytek obstará vaše přítelkyně, a to vám žádný parťák u vody neobstará. Navíc nemusíte poslouchat, jak vaše ruce smrdí od krmení a vaše hadry jsou cítit rybinou. Jelikož přijedeme oba domů smradlaví a špinaví nemůže na vás nikdo křičet, a to je další nesporná výhoda, která je jistě k nezaplacení. To samé platí i pro plánování výprav, kdy se já starám o rybářské vybavení o krmení a záležitosti, které jsou pro rybolov potřebné a žena nastuduje cestu a připraví všechny potřebné věci. Vše je přichystáno a na nic se nezapomene, a navíc ještě vždy připraví chutné pokrmy na výpravu - a to se počítá.

nedelka_cl18_0010.jpg
nedelka_cl18_0009.jpg
nedelka_cl18_0011.jpg

Na to nesáhnu

Tyto slova jsem slyšel už při první výpravě od své přítelkyně, kdy jsem z tašky vytáhl boilie Kapřího Guláše a Vyzutého Tondy. Tohle žerou? To si děláš srandu? Po vysvětlení, že čím víc to smrdí, tím víc na to berou, jen nevěřícně kroutila hlavou, a to jsem ještě nevytáhl z tašky různé tekuté složky a esence. Postupně si ale na vůni zvykala a po pár výpravách už to nebyl smrad, ale vůně a bez problémů krmení brala do ruky. Natož nová B17! Tuto vůni si tak oblíbila, že už po otevření prvního pytlíku, který se nám dostal do ruky a po ulovení prvního velkého kapra na toto boilie, nechytá už na nic jiného. Dokonce ani nenaříká, když se doma pustíme do vaření a koulení kuliček boilie. Zná to snad každý, namíchat těsto, uválet a v páře tyto kuličky uvařit je způsob jednoduchý, ale vyvětrat všudy přítomnou vůni už není tak jednoduché a jen otevřené okno nepomáhá. I zde moje drahá polovička nenaříká a s chutí mi pomáhá. Dostala se už do stádia, kdy smrad přešel na vůni, a to je na tom to krásné.

nedelka_cl18_0013.jpg
nedelka_cl18_0014.jpg
nedelka_cl18_0012.jpg

Ne vždy je to jednoduché

Možná to vypadá všechno jednoduše a krásně, ale i tento koníček přináší mnoho poctivé práce a starostí, které za hezkými fotkami a videem nejsou vidět. Někdo říká, jak si na rybách odpočine, to ale neplatí o nás. Většinou se vracím z výprav unavený, víc než kdybych na ryby ani nejel. Ono vybalit všechno vybavení zabere hodně času a energie. Přichystat všechno potřebné, postarat se o nějakou svačinu, a hlavně dostat do podběráku vytouženou rybu je někdy opravdová dřina. Kolikrát vyrážíme ihned po noční, kdy vyzvednu doma ráno ženu a vyjíždíme třeba jen na dva dny někam k vodě, kdy po nahození prutů se dostávám ke spánku někdy až k večeru a nedej bože, když to ihned začne brát. Navíc tvoření fotek a natáčení záběrů pro tvorbu videa zabírá u vody hodně času, natož pak zpracování po návratu domů. Tvorba článku a sestříhání videa zabírá někdy i mnoho hodin. Ale je to činnost, kterou máme rádi a děláme ji společně a baví nás, užívat si tyto chvíle na sto procent.

nedelka_cl18_0016.jpg
nedelka_cl18_0020.jpg
nedelka_cl18_0018.jpg

Třeba jako loni v červnu, kdy jsme vyrazili na jezero Bled, kdy chytáte tři dny v plném nasazení. Brzy ráno kolem 4 hodiny musíte být u vody a ve 23.00 balíte pruty, přesouváte se do kempu, malá příprava na druhý den a kolem půlnoci uleháte ke spánku a o půl 4 ráno vás budík probouzí a vyrážíte opět k vodě. Spánek chybí. Když to takhle jde tři dny za sebou, je to náročné. Mám ale vedle sebe podporu, která je stále při mně a já při ní a pokud člověk chce chytit krásnou rybu a vytoužený úlovek, musí tomu něco obětovat. Vstávej! Spát můžeš v zimě a v důchodu! Věta, kterou mě zvedá žena z postele či lehátka a já, i když bych ještě spal, poslechnu, protože ženy se mají poslouchat, a hlavně za zaslouženou práci přijde vždy zasloužená odměna v podobě krásné ryby. A to nás na tom baví. Nehoníme se za kapřími velikány, potěší nás jakákoli ryba a úlovek, a tak by to na rybách mělo být. Měli bychom si všichni užívat ty chvíle venku a mít radost z úlovků a trošku změnit i směr dnešní rybařiny. Poslední dobou se mi zdá, že se kaprařina u nás šplhá špatným směrem. Hodně lidí si závidí a začínají pomluvy a narážky a kolikrát čtu na internetových portálech i ostrá slova na určité osoby. Asi bychom se měli chovat trošku důstojněji jak u vody, tak i doma při sledování článků a spíše radši upozornit na chyby a držet při sobě, než šířit a psát nehezké zprávy a komentáře, které se do společné rodiny kaprařů rozhodně nehodí. Snad se to časem u nás zlepší, snad přibude i mladá generace rybářů, kteří budou rybařinu dál táhnout tím dobrým a správným směrem. A tím je pohoda, klid a radost strávená u vody.

nedelka_cl18_0017.jpg
nedelka_cl18_0022.jpg
nedelka_cl18_0021.jpg

Další z mnoha výhod

Další z mnoha výhod je, že nejste na rybách sami a je vždycky někdo, kdo vám zpříjemní chvilky u vody. Zvláště pak, pokud svoje úlovky dokumentujete ať samotným focením nebo natáčením, se vždy hodí druhá polovička, která pokud ještě navíc umí i hezky fotit a natáčet a má pro to cit, je to bonus navíc, který jistě rád každý uvítá. Samozřejmě to byl ze začátku boj, přimět svojí přítelkyni, aby si sáhla na kapra, natož aby ho podržela a nechala se s ním vyfotit. Byl to boj a po pár přemlouvání a vystrašení, že kapra musí rychle vzít do ruky nebo zemře a uschne, byl tento boj rychlejší a po pár nepodařených držení kapra, kdy dostala i dvakrát malou sprchu od ocasní ploutve, drží svého prvního kapra v ruce a užívá si to. Teď už je ve stádiu, kdy nemusím říkat půl slova a moc dobře ví, jak se o rybu starat a jak ji držet, aby rybě neublížila a nezpůsobila žádné zranění. Doslova a do písmene se z ní stala rybářka a propadla tomuto koníčku stejně jako já.

nedelka_cl18_0023.jpg
nedelka_cl18_0026.jpg
nedelka_cl18_0027.jpg

Mám doma skvělou ženu, parťáka a pobyt v přírodě a na rybách nás dělá šťastnými a spokojenými a o tom ten život je. Proto se nebojte přesvědčit své přítelkyně, kamarádky, manželky a vytáhněte je k vodě, protože společná cesta tímto koníčkem je skvělá a každý rád uvidí hezkou rybářku s krásným úlovkem nejen u vody. My to štěstí máme a jsme za to rádi a užíváme si každý den strávený společně nejen na rybách.

Krásné úlovky a společné chvíle u vody přejeme i vám. Luky a Míša.

nedelka_cl18_0024.jpg

 

Související produkty

Rapid Champion Platinum - B17

Novinka

M-Carp

Rapid Champion Platinum - B17

Jestliže hledáte nástrahu bez kompromisů, zvolte Rapid Champion Platinum. Jsou v něm použity…

Cena od: 129 Kč

Skladem: ANO > 5 ks

Zobrazit varianty

Lynx

Novinka

Akce

M-Carp

Lynx

Vlajková loď značky Mivardi. Tento precizně zpracovaný naviják uspokojí i nekompromisní požadavky…

Cena: 3 990 Kč

Skladem: ANO > 5 ks

ks

Lehátko New Dynasty AIR8

M-Carp

Lehátko New Dynasty AIR8

Unikátní osminohé lehátko s integrovanou samonafukovací matrací, fleecovým potahem a velmi…

Cena: 6 690 Kč

Skladem: ANO > 5 ks

ks

Chcete komentovat tento článek?

Diskuze

Nový komentář

Nová reakce

Loading SWGDPR…

Položky označené * jsou povinné

zavřít
ukázat

Aktuality

Přihlášení / Registrace