Na hranici svých možností - Bobrman - MIVARDI CZ

20. 08. 20

opravdu-raritni-kousek.jpg

Jedna z nejlepších výprav minulé sezóny! První návštěvu Pálavy jsem Vám již popsal v jednom z loňských čísel, ale tato druhá, byla neskutečně náročná a velmi úspěšná. Začalo to vše krásným slunným dnem. Nakládka lodi to byla pohodička. Až se nám to s Michalem zdálo divné, proti dva dny staré předpovědi. No ale dobrého je si třeba užívat. Tradičně máme první den takový odpočinkový, vzhledem k taktice, kterou volíme jsme úspěšní až dny další, a hlavně začátek plný příprav je náročný i fyzicky.

MIVARDI PRODUKTY

V noci se začalo silně zatahovat, to byl impuls k masivnímu zákrmu. Řekli jsme si, že tahle změna počasí může být dobrým signálem ke spuštění kapřích hodů. Nejsem toho úplně příznivcem, raději krmím postupně a dávky zvyšuji až při kontaktu s rybou, ale co se na nás valilo dle radaru nás vedlo k opačnému řešení. Preference boilies SEA, jehož název sám napovídá o obsahu pochoutek z mořských plodů, jež kapři opravdu milují, a řepky olejné. Obojího jsme měli dostatek. Jezdíme ne na náhodu, ale dle přesně vypozorovaných údajů. Fáze měsíce, tlaku, teploty vody. Právě teď do sebe vše zapadlo. Začíná občas poprchávat a kapři ihned reagují!

 

opravdu-raritni-kousek.jpg

Z počátku jde jen o pásy deště, desetiminutové přepršky a po nich jasno. Udělám sérii několika kapříků, a pak dva krásné šupináče. Již začínám taktizovat se vzdáleností boilies od háčku. Opět velmi jednoduchý návazec o délce 30 cm, ze svlékací šňůrky, jež je navázána na háček AS M-point číslo 4. klasicky na 6 omotů. Svlečený nechávám jen konec na provlíkání boilies. Řeším jen vzdálenost kuličky od háčku a velikost průměru boilies. Michal Ludvík jede svoje a kombinuje boilies s popkou, tedy na klasického panáčka, ale přináší mu to záběry menších ryb. Jdu do zvýšení vzdálenosti od háčku na 5 cm s jednou kuličkou boilies ve velikosti 24 mm a to ještě silně zadipovanou v Liquid Food SEA. Jeden úspěšný prut vždy doplním po záběru kilem řepky a půl kilem boilies.

Začíná pršet, teď již vydatně! Na lodi máš jeden problém, a to množství oblečení, jež máš s sebou na převlečení, a potom také minimum prostoru na jeho případné vysušení. Oblékám poslední suché věci, ochlazení je radikální, vítr zesílí na maximum, vlny jsou poměrně vysoké. Razantní záběr od největší z vázek, kterou jsem v našem okolí našel. Vyrážím za rybou, a s posledním suchým oblečením se loučím po několika minutách na člunu, každá vlna mně dá totální sprchu. Je jasné, že tady strávím víc času než obvykle, kapr sice vyrazil v první fázi zdolávání od vázky, ale brzy našel další. Takže s kotvičkou jezdím skoro 40 minut od vázky k vázce a vždy kaprův pohyb v těch neskutečných vlnách nacházím. Silná ryba, snažím se ji, nad dalším velkým rozkládajícím se stromem na dně, udržet u hladiny, což se mi daří. Prut G50 jde na svém maximu, tak jako celá sestava i já. Je těžké domanévrovat se s jednou rukou na motoru, lodí proti vlnám, s prutem v druhé ruce k rybě, a ještě ji podebrat. Člověk bohužel na tento manévr není vybaven od přírody třetí rukou.

bez-liquidu-to-neslo.jpg
boj-o-suche-ponozky.jpg
jako-by-se-nebe-rozestoupilo.jpg

Několikrát se musím znovu člunem natočit k rybě, vítr nás neskutečně posunul, sám na člunu člověk nejlépe pozná sílu přírody. Ale podaří se, krásný lysec zdolán. Někdy to tak je, že opravdu rád vidíš druhého ošklivého chlapa v tvé blízkosti, to byl ten pocit, když jsem dorazil zpět k lodi. Rychle jsem se převlékl do polosuchých věcí, moje vážili několik desítek kilogramů, rychle teď vyfotit rybu. Je to problém, je tak silná mlha, která v kombinaci s padající tmou znemožňuje dobré provedení fotografie. Canon nechce vůbec správně zaostřit. Ale co, jdeme naproti zdraví ryby a pustíme ji rychle zpět do revíru. Její stavba těla je velmi perspektivní, aby dělala radost dalším rybářům.

Už nemám žádné věci značka suché, včetně ponožek. Co je u nás kaprařů dobré, jsou neskutečně velké tašky s výbavou kde se nachází spousta věcí z několika předchozích sezón, jen na chvilku opomenutých. Něco jako dámská kabelka. Michal vyštrachá jedny tenké ponožky. A daruje mě je! Jeden nejhezčích a nejcennějších dárků letos. Spát jdu v brodících kalhotách, jež jsme měli na vytažení lodě na vodu, ty jsou pod lehátkem ve stavu suché. Tma je kupodivu na záběry velmi klidná, a až pošmourné ráno začíná další vlnu kapří aktivity. Alespoň nabereme sílu, a i v září oceníš teplý čaj.

lyscu-je-ulovenych-velmi-malo.jpg

Ráno postupně dokrmujeme úspěšná místa a rozjíždí se neskutečné záběrové šílenství, něco jako finish. Není hodiny, co bychom jeden nebo druhý nezdolávali kapří osazenstvo. Opět se mi selekce vyplatí, a následují dva šupináči stojí za dokumentaci. Michal také začíná hodně spekulovat s návazci a prodlužuje vzdálenost od háčku. Neskutečně se mu to vyplácí a už jede v rytmu větších kaprů. Je to lov v transu, kdy necítíš únavu, záběr, zdolávání, dokumentace úlovku a znovu položení nástrahy. Jako robot, jen na energetických tyčinkách. Něco vařit, nebo se zdržovat přípravou stravy v takto rozjetém lovu nemá smysl.

Další dva dny tohoto vyčerpávajícího tempa, kdy i my, jež jezdíme vybaveni, vidíme, kolik se vlastně spotřebovalo. 30 kilogramů boilies SEA Champion Platinum a 80 kg spařené řepky olejné. A to se snažíme krmit opravdu na přesno. Michal zdokumentuje dvě pěkné ryby, a poté si dá také jeden z výživných soubojů s místním bojovníkem, šupináč nedal kůži zadarmo. Třicet pět minut, kdy jen sleduješ souboj parťáka na vodě, a můžeš mu jen fandit. Jsme super tým, na tak malém prostoru lodi to ani jinak nejde, je na pár dní k tobě blíž než vlastní manželka. Úlovky si vzájemně přejeme, a tak to má být, rybaření je zejména o přátelství, podpoře a společných cílech a zážitcích.

Šupináč se zahojenou jizvou u ocasní ploutve je na lodi, tentokrát máme celkem ucházející světlo na dokumentaci. Podaří se nám nádherná fotografie statné ryby. Michal je důkazem, jak je v kapradině důležité měnit cokoliv během lovu, dle podmínek a aktivity ryb. Změna návazce a presentace nástrahy byla v jeho případě rozhodující. Mnohdy sleduji rybáře, kteří si stanoví taktiku před lovem a striktně ji dodržují, i přes neúspěch, po celou dobu lovu, důležité je, a to na delších výpravách, opravdu přemýšlet nad každým krokem, každou drobností, nejen podle intenzity záběrů, ale i podle volených míst k lovu. Snažím se vždy si představit, jak bude ryba v daném místě reagovat. Podle toho i volím umístění montáže k vázce či překážce, a také strategii zdolávání.  

fotka-s-mlhou-byla-slozita.jpg
michalova-velka-parada.jpg
to-jeste-bylo-krsne-pocasi.jpg

Meditace po vypuštění na svobodu krásného šupináče končí zvukem hlásiče. Míšo, jdeš zase na vodu, a opět ne na krátko, sleduji, jak dlouho se ryba drží u dna a chvilku si i hraje s rybářem na vodě. Michal je na tomto revíru neskutečně zkušeným rybářem. Tak za chvilku je u nás ve skromném příbytku hostem pan tmavý lysec! Nádherná stavba těla. Je to po velkém množství šupináčů radost. Rychle přistavím stativ a začnu fotit, ale to už je signalizován další kousek na vlasci. Musíš mě Michale věřit, že se těch pár zmáčknutí povedlo, odjíždím.

Tedy odjíždím velmi pomalu, neboť baterie k motoru hlásí konec svých možností. Na pádla, jediná možnost. Pan kapr je ale milosrdný a jako by tušil, že již mám dost vybitou baterii i já. Souboj není tak nekonečně dlouhý jako obvykle. Ryba je však svým zbarvením opět raritní. Nádherný lysák šedivák. Dorazím k lodi a po zdokumentování úlovku hodíme krátkou poradu. Naše oblečení ve stavu nepoužitelné, síly na konci, je čas se rozloučit a podívat se mezi ,,normální“ spoluobčany. Co víc si přát, než krátkou výpravu, s počtem šedesát jedna zdolaných kaprů. Ten zážitek, tu euforii, ten adrenalin. Odkotvíme a pomalu se šineme ke břehu, vše ve zdraví dokončeno. Zde bych si dovolil malou poznámku … chovám velký respekt k těmto rozlehlým vodním plochám, pokud jdu na vodu, tak se stále zapnutým radarem snímajícím počasí a změny, vždy se záchranou vestou. Vždy s tím dobrým pocitem, že na břehu si popřeješ před odjezdem další úspěšný lov!

opravdovy-bojovnik.jpg

Tak jako já s Michalem Ludvíkem přejeme Lukášovi, náš příběh končí, jeho začíná, on nakládá loď na svoji expedici. Popřejeme mu hodně štěstí.

Krásné a úspěšné dny u vody Vám všem. Pavel Bobrman Vohralík.

Chcete komentovat tento článek?

Diskuze

Nový komentář

Nová reakce

Loading SWGDPR…

Položky označené * jsou povinné

zavřít
ukázat

Aktuality

Přihlášení / Registrace