Ohlédnutí za úspěšnou sezónou 2012

29. 01. 13

7

Je leden, za okny taje už poněkolikáté tuto zimu sníh, období, které my rybáři nemáme příliš v oblibě a tak si krátíme čas jak každý uzná za vhodné. Osobně v zimě sleduju rybářské stránky na internetu, věnuju se údržbě rybářského nádobíčka a při prohlížení fotografií se vracím k uplynulé sezoně.

Tu loňskou, 2012, jsme spolu s parťákem a našimi polovičkami strávili  na Tovačovských jezerech a to hned z několika důvodů. Jednak to máme blízko a jednak je to voda s obrovským potenciálem do budoucna, s příjemným prostředím a tak nemáme zatím potřebu za kapry cestovat do zahraničí, i když jak se říká " nikdy neříkej nikdy..:)".

12

Sezonu jsme zahájili týdenním pobytem u vody v dubnu, to jsme po zimě vyjížděli natěšení jako vždy, ale výprava měla zvláštní atmosféru už tím, že byla první a měla vyléčit náš zimní rybářský " absťák". Musím ale podotknout, že léčba až tak úplně nezabrala a vyžádala si pokračování hned v květnu, ale k tomu se ještě vrátím. Chytat jsme začínali v době, kdy teplota vody byla necelých 9st.Celsia a ryby byly ještě malátné. Bylo to vidět pěkně na obrazovce podvodní kamery, kdy samotnou kameru jsme málem několikrát spustili až na hřbety kaprů, kteří byli "zaparkováni" na zakrmeném místě. Za týden lovu se nám podařilo zdolat 27ryb, z toho 26 kaprů a jednoho lína. Největší rybou výpravy byl šupináč o délce 73cm při váze necelých 9kg. Na začátek sezony nám to ale stačilo, byli jsme spokojení už ze samotného pobytu na vzduchu, který doslova voněl jarem. Dalším pozitivem této akce byla přítomnost jezevčice Jozefíny II., které už neřekneme jinak než "Pepino" a pokud chodí mlsat zásoby boilies a pelet, říká se jí" Pepindo":) Tehdy byla ještě štěně, u vody se jí líbilo a tak nás provázela v podstatě celou sezonou a ani letos ji nemáme v plánu z týmu vyloučit..Už tehdy pochopila, že ve spacáku a na lehátku bude líp než v připraveném pelíšku a to už jí tak nějak zůstalo.

27
24
26

V květnu jsme se k vodě dostali jen na prodloužený víkend, v jehož průběhu jsme vyzkoušeli i novinku - Vyzutého Tondu - a to jak v kuličkových peletách tak i v podobě hotového boilies Rapid Champion Platinum.  Můžu říct, že v podstatě s úspěchem, neboť záběry chodily, i když ty od větších ryb končily uřezáním návazců, případně kmenového vlasce. Prostě místní mazáci věděli úplně přesně, jak se montáží zbavit. Úspěšně se podařilo zdolat 12ryb, nej byl šupináč o délce 72cm a váze 9kg, kterému zachutnaly dvě kuličkové pelety. "Tony" se tedy zapsal dobře a získal tak naši důvěru i pro zbytek sezony..

21
22
25

Na břehy pískovny jsme se vrátili znova v červnu, přičemž dosavadní sestavu - moje maličkost, parťák Pepa a jeho přítelkyně Kristýna spolu s Pepinou, doplnila i moje přítelkyně Gábina, která zde s námi strávila jediný týden ze své dovolené, kterou mohla rybám věnovat. Nakonec se ukázalo, že si to může dovolit, neboť na své konto připsala hned první den výpravy tmavého, 85cm dlouhého šupináče. Ručička váhy se ustálila na 14,8kg. Nádherná ryba, kterou sama téměř nezvedla na fotku a která vylepšila i skóre Vyzutého Tondy.

20

Na dvě kuličky  hotovky oliheň s plovkou Vyzutý Tonda jsem zdolal šupináče 82cm a 10,5kg. Pepa si svou porci štěstí vybírá hned na začátku výpravy, když zdolává  hned po sobě tři kapry po sobě z nichž největší má 75cm a 7,8kg. V tu dobu ještě netušil, že založil svou tradici o úspěchu na počátku výpravy a dalších 48hod budou jeho signalizátory mlčet a zůstane bez kontaktu s rybou přes veškerou snahu. Zbytek týmu se prokousává menšími kapříky a jejich sérii přerušil jen mnou zdolaný jejich starší brácha o délce 75cm a váze necelých 8kg a pak se znovu krmí junioři.. Po změně krmné strategie odskakuji šupíkem o délce 82cm  na váze 10,5kg.  O další neuvěřitelný rybářský kousek se opět postarala má přítelkyně a to 85cm dlouhou štikou, která skončila na háčku Long shang s triangl peletou  v příchuti halibut a plovoucím Toníkem. . Když se objeví na hladině a navádí mi ji k podběráku nechápu.. To nic nemění na její radosti a jak sama později dodala, pochopila mé pocity po zdolání většího kapra. Parťák Pepa se trápí po zbytek výpravy, buď je bez záběru nebo se o slovo opět hlásí menší kapříci. Když už se mu podaří udělat adrenalinový záběr, tak mu ryby řežou montáže nebo kmenový vlasec o mušle. Jedinou útěchou mu je, že díky používání kamenné zátěže umístěné na gumičce se kámen od montáže oddělí a i v případě, že dojde ke ztrátě ryby tato netahá sebou žádnou zátěž a nehrozí, že by se někde "ukotvila". Zajímavé je, že při dřívějších akcích na tomto místě jsme žádné problémy s mušlemi neměli..Tato zkušenost jej ale nabudila natolik, že na další výpravu už vyráží s návinem pletené šňůry na obou navijácích.

17
18
14

O prázdninách jsme původně žádnou výpravu neplánovali, nicméně už v průběhu července jsme zjistili, že do září bez ryb prostě nevydržíme a tak se na břehy pískovny vracíme hned na začátku srpna. Sice jsem tentokrát nejslabším článkem týmu já, ale úspěch přeju Pepovi i Kristýně a výpravu si užívám i tak.. Hned první večer boduje Kikina, která krátce po zavezení zdolává menšího kapříka a po převezení udice s kuličkou boilies Kapří guláš a stejnojmennou kuličkovou peletou navádí parťákovi k podběráku šupíka přes 90cm na váze rovných 13kg. Ta teda jede, říkáme s Pepou a krasavci ošetřujeme Klinikem zanícenou ránu na pravém boku. Snad bude brzo v pořádku a ještě se někdy uvidíme, určitě ho poznáme. Druhý den výpravy boduje opět Kristýna z odhozového prutu, na kterém zkoušela feeder peletu  red halibut v obalovacím těstě a malou popkou od Nashe. Na tuto kombinaci se nedaleko od břehu nechal zlákat 80cm šupík o váze rovných 10ti kg..

13

Pepa si vynahradil červové trápení šupíkem 88cm a 10,0kg a hned poté opět šupináč 71cm a 9,5kg. Oba zářezy si připsal kapří guláš, parťákovo oblíbené boilies.

9
10
11

Další výprava byla naplánována v námi velmi oblíbeném termínu, na počátku září, tentokrát opět na týden. Už předloni se nám v tomto termínu při plné sestavě týmu pěkně dařilo a tak jsou očekávání vysoká. Na místě, kde jsme se chtěli usadit bohužel nebylo volno a tak se usazujeme na stejném místě, jako v dubnu, tam, kde jsme sezonu zahajovali. Předpověď počasí je příznivá a tak by se mohlo dařit i v méně hluboké části lokality. Lovil zde týden před námi i můj další kamarád a poměrně úspěšně, tedy jsme zvědaví, jak dopadneme my. Při příjezdu a v podstatě větší část výpravy fouká vítr tak, že se voda v blízkosti našeho břehu podkaluje a tak měníme obvyklou strategii a rozhodujeme se dle momentální situace tak, že každý bude jedním prutem prochytávat příbřežní partie a jeden prut budeme zavážet na delší vzdálenost. Závěrečná statistika ukázala, že to v žádném případě nebylo špatné rozhodnutí, přičemž Pepa si připisuje  šupináče 75,77,78,79,85cm na 13kg a dále pak krasavce opět přes 90cm! Přesněji 91cm a 13kg...Na kapří guláš prostě nedá dopustit..Kamarád chytající vedle nás docela nechápe:). Kikina mimo jiné z odhozu zdolala krásného línka o délce 41cm a šupináče 61cm na feederové peletky v pastě, resp. dvě gulášové pelety.

8
31
29

Já jsem tuto výpravu hodně prostoru věnoval experimentům, používal jsem boilies jiného výrobce a netradičních kombinací a vcelku úspěšně.  Předposlední den výpravy jsem zdolal šupináče o délce 94cm a váze 16,4kg na kombinaci vysušeného boilies cherry 16mm v kombinaci s malou plovkou.

7

Naposled k vodě jedeme téměř v polovině října, zase na týden, ale pouze v ořezaném složení - pouze já s parťákem, přičemž na 3dny nás posiluje Kikina a parťákův brácha Jeník, který se většinou věnuje dravcům. Úlovkovou listinu skvělým způsobem otvírá Pepa, který má luxusní jízdu na kombinaci doma rolovaného boilies Vyzutý Tonda a kuličkové pelety. Po intenzivním boji při zdolávání ze člunu mi k podběráku navedl parádního lysce. Na podložce jsme mu naměřili poctivých, spodem měřených 90cm a váha se zastavila na 15,2kg.  Krásná ryba a dobrá odměna pro parťáka, který toho dal v této sezoně rybám dost..Moc jsem mu ho přál..Mně se po změně nástrahy podařil bojovný šupináč o délce 89cm a váze 13,5kg. Krásná odměna za to, v jaké stavu ( na pokraji chřipky) jsem na ryby odjel. Je ale pravdou, že to nebylo poprvé a na čerstvém vzduchu mě nachlazení vždy nejhůře pod druhé noci téměř opouští.. Je to tak, u vody mi to prostě svědčí:)

2
4
5

Pokud jste se pročetli až sem, tak dodávám, že v tomto článku byly shrnuty pouze úlovky, které byly zdolány na výrobky Mivardi, ale v průběhu loňské sezony jsme používali nástrahy i jiných firem. Letos se chceme soustředit pouze na sortiment firmy Mivardi. Současně bych chtěl prezentovat, že k vodě jezdíme hlavně za klidem, relaxací, chytat na pohodu, a i když se logicky snažíme o co nejlepší výsledky, radost máme z každé zdolané ryby. Ve svých článcích vás budeme informovat o průběhu sezony 2013, ale současně bych si přál, aby se kaprařina jako taková ze situace v které se začíná ocitat, začala vracet ke svým kořenům a ke své podstatě, aspoň tak to cítíme. Osobně nemám problém sobě i veřejně přiznat, že se na výpravě třeba nedařilo ať už to bylo způsobeno špatnou volbou místa, špatnou prezentací nebo čímkoliv jiným, kaprařinu máme a chceme mít jako koníček, vlastně v našem případě spíše koně..Není to jen o rybách a honbě za kilogramy..Pobyt v přírodě, být její součástí s lidmi, s kterými je nám dobře a při činnosti kterou doslova milujeme. Všem slušným rybářům přejeme spoustu krásných chvil strávených u vody a radost z úlovků.

S pozdravem ryba patří vodě

David Lužný, Josef Vokurka a naše holky.

Přiložené obrázky

Chcete komentovat tento článek?

Diskuze

Nový komentář

Nová reakce

Loading SWGDPR…

Položky označené * jsou povinné

zavřít
ukázat

Aktuality

Přihlášení / Registrace