S nástrahami Rapid na revíru Chvojnice - Jaromír Dufek

16. 11. 20

img_9190.jpg

S Petrem Mocem z rybářských potřeb Království rybářů v Brně, který je zároveň spolumajitel revíru Chvojnice, jsem se na zkušebním rybolovu domlouval skoro dva roky. Petr chtěl, abych jejich zákazníkům z prodejny, kteří jezdí pravidelně na Chvojnici lovit předvedl v praxi, že na této vodě naše nástrahy fungují. Návštěvu plánuji od 3.11-6.11, s tím že pojedu v úterý ráno pracovně po obchodech a v pátek se opět budu pracovně vracet domů přes Brno. Před samotným lovem na jezeře se jako vždy, když někam jedu poprvé, snažím zjistit co nejvíce informací o této vodě.

Jezero, které se nachází   mezi městy Rosice a Náměšť nad Oslavou, má rozlohu 10 hektarů a nachází se v údolí říčky stejného jména. Zarezervované mám lovné místo č.10, které je poslední místo před hrází. Nabízí velký prostoru k lovu a podle informací od kluků z prodejny, kteří zde již několikrát lovili, je to nejlepší část jezera, kde se kapři nejvíce zdržují.  U hráze po pravé straně se nachází poměrně velká zátoka, kapři zde mají klidovou zónu, kde se neloví.  

NATURAL CONCEPT - CHAMPION PLATINUM

Před odjezdem si doma připravuji výběr nástrah a návnad, které budu používat. Nakládám do auta několik kýblů připraveného partiklu (pšenice, řepka, kukuřice), jelikož chci vyzkoušet různé strategie krmení.  Z boilie přidávám několik 3,3 kg kýblů o průměrech 20 a 24 mm všech druhů z Mivardi produkce. Z řady boilie Natural Concept Rapid Exellent sebou beru jen Kapří Guláš. Přidávám všechny druhy z řady boilie Natural Concept Champion Platinum a to druhy B-17, Sea a Crazy Liver. Vezu si sebou také více druhů našeho Reflex pop boilie v průměrech 14 a 18 mm, a kromě klasického tvaru kuliček navíc i můj oblíbený druh tvaru válečku tzv. dumblles.  Jako poslední   přidávám k nákladu několik kilogramů pelet Rapid Extreme -Spice Protein o průměrech 4 a 20 mm, které mám oblibě hlavně v chladnějším období roku. Jelikož se na revíru smí používat zavážecí lodička, nakládám do auta také moji lodičku Carp Scout, která se pro mě poslední dva roky stala neocenitelným pomocníkem při lovu kaprů. 

img_9175-1.jpg

V úterý odpoledne kolem půl čtvrté přijíždím na místo. Panuje na toto období nezvykle teplé počasí. Přes hodinu vykládám a přenáším 60 metrů od auta na lovné místo všechnu potřebnou výbavu a krmení jen v tílku. Přesto jsem se řádně zapotil.  Předpověď počasí hlásí na večer silné deště, proto je pro mě prioritou pořádně se zabydlet a vše stihnout do tmy. Do tmy stíhám umístit zavážecí lodičkou dva pruty, třetí zavážím až za tmy. První prut vyvážím šikmo ke druhému břehu ve vzdálenosti 120 metrů cca 5 metrů od druhé strany do hloubky 3,5 metru. Jednu komoru krmení z lodičky vyklápím 5 metrů před lovným místem.  Již při vyvážení prvního prutu mapuji oblast před sebou a zajištuji reliéf dna. Všude v mé oblasti se dno rychle svažuje do hloubku 6-8 metrů. Druhý prut vyvážím do půlky nádrže do největší hloubky a montáž zasypávám oběma komorami krmení z lodičky. Třetí prut vyvážím podél mého břehu pod převislý strom cca 50 metrů směrem k hrázi do hloubky 3 metrů, která je opět už kousek od břehu.

img_92151.jpg
img_91931.jpg
img_8997-1.jpg

Zde volím montáž s jednou samotnou česnekovou reflex popkou 14 mm zelené barvy.  Zde jsem udělal trochu změnu v taktice krmení. První komoru krmení, která se skládá ze směsi půleného boilie s partiklem vyklápím 10 metrů před místem, kde vyklápím druhou komoru s montáží. Na montáž krmím jen 10 kuliček boilie a 2 hrsti směsi 4 a 20 mm pelet Spice Protein. Uff, konečně mám vše hotovo a mohu si na lehátku natáhnou svá bolavá záda.  Předpověď nelhala a během další hodiny začíná pěkný ceďák.  Za další dvě hodiny v tom největším dešti mám prudkou jízdu na pravý prut vyvezený u mého břehu. Takhle rychlou akci jsem tedy nečekal, ale po pár minutách se mohu radovat z prvního úlovku a ne ledajakého. Šupináč s mohutnou stavbou těla váží rovných 21 kg. Parádní začátek! Ráno před rozedněním zdolávám opět na stejný prut s nastraženou česnekovou plovkou další pěknou rybu s váhou necelých 14 kg. Další pruty „mlčí“, proto se rozhoduji během dopoledne oba vyvézt na jiná místa.  Na všechny pruty nastražuji popky.  Prostření prut nově vyvezený 50 metrů vpravo od stavidla jezera kousek od břehu zaznamenává během hodiny dva úlovky kaprů do 10 kg. Paráda, jak se říká „změna místa ryba jistá“.  Do oběda končí ještě jeden menší kapr v podběráku z místa u mého břehu.  Ani do večera se mi nedaří rozhýbat levý prut od druhého břehu, tak opět vyvážím montáž před setměním jinam, tentokrát na nejvzdálenější místo 165 metrů od mého břehu do roku jezera za stavidlo.

img_9240.jpg

Montáž pokládám 10 metrů od břehu do hloubky pěti metrů, do místa těsně před tím, než se dno zvedá ke břehu. Nástrahu tentokrát volím jednu kuličkou B-17 20 mm s ananasovou Reflex pop dumblles. „Bingo“, za 2 hodiny prut vyjel a kapr cca 10 kg skončil po 10 minutách zdolávání v podběráku.  Na další dny hlásila předpověď počasí prudké ochlazení s ranními mrazíky. Tlak letěl raketově nahoru, hodnota 1040 hPa nevěstila nic dobrého co se týče branní ryb, což se následně potvrdilo do puntíku.  Ráno po rozednění jsem zaznamenal rychlé dva záběry od menších kaprů do 10 kg až na dva cejny a karase do odpoledne všechny pruty „mlčely“. Po obědě převážím prostřední prut blíže ke stavidlu jen 3 metry od břehu do 2,5metrové hloubky s jednou kuličkou B-17 obalené v těstě Sea. Hodinu před setměním mám na tento prut nenápadný záběr o to větší je pak souboj rybou, kterou zdolávám ze 170. metrové dálky. Vše dobře dopadlo a já se mohu fotit s 13,5 kg šupinatým fešákem. Před setměním všechny pruty převážím.

img_0048.jpg
img_0063-2.jpg
img_7543.jpg

Poprvé jsem večer a druhý den ráno bez záběru. Tlak byl stále vysoký a panovalo jasné, mrazivé a bezvětrné počasí.  Dopoledne, když mrazy povolily, měním částečně strategii. Na pruty, které vozím nejdále směrem ke stavidlu, nastražuji vždy po jedné těžké kouli, na jeden B-17 a na druhý Crazy liver. Na prut podél mého břehu jsem zkouším celý den chytat na peletu Spice protein 20 mm obalenou v těstě. Na 80. metrový dohoz kolmo do středu jezera nově rozkrmuji krmítkovou směsí M1, partiklem, peletami a nadrceným boilie, zavážecí lodičkou místo, kde chci odpoledne vyzkoušet metodu chytání ve sloupci tzv. Zig Rig. Díky těmto změnám se mi podařilo pravidelně rozhýbat všechny tři pruty a do druhého dne ráno zdolávám 7 menších kaprů od 6-9 kg. Počasí bylo sice už druhý den stálé, ale bylo znát, jak velký vliv měla tato změna počasí na velikost kaprů a v počátku i na počet záběrů.

img_9180-1.jpg

Je tu poslední ráno a nastal čas balení. Po ránu mám parádní jízdu na prostřední prut od hráze a je z toho jeden krásný lysec na fotku, který zabral na 24 mm předmáčené boilie Crazy liver. Na rozhýbané místo na nához ze sedmimetrové hloubky zdolávám dopoledne ještě dvě rozlučkové ryby 8 a 9 kg. Výpravu hodnotím jako velice úspěšnou. Vystřídal jsem celkem 8 lovných míst, ale úlovek byl pouze ze 4 u nich. Nejvíce záběrů jsem docílil na boilie B-17 s Reflex pop dumblles ananas. Na samotné plovky bylo 6 záběrů a tři ryby zabraly na boilie Crazy liver. Celkem jsem zdolal přes dvacet kaprů, dva amury, dva cejny a jednoho karase. Voda se za dva dny díky radikální změně počasí ochladila o několik stupňů a já se musel poprat s chvilkovým nezájmem ryb se krmit, ale pak se mi podařilo pravidelně docilovat záběrů na všechny druhy nástrah. Loučím se s vodou, děkuji svatému Petrovi a odjíždím do rybářských prodejen směr Brno.

Jarda Dufek

12-23.jpg
20201105_080720.jpg
11-5.jpg

img_9190.jpg

Chcete komentovat tento článek?

Diskuze

Nový komentář

Nová reakce

Loading SWGDPR…

Položky označené * jsou povinné

zavřít
ukázat

Aktuality

Přihlášení / Registrace