Ve správný čas na správném místě – Jan Prchlík – MIVARDI CZ

20. 11. 20

01-6.jpg

Start letošní sezony byl pro mě tak trochu jiný než obvykle. Zpočátku března jsem vyrážel na kratší vycházky, ale nedařilo se mi úplně tak, jak bych si přál. Posléze se k tomu přidaly zdravotní potíže a bylo po kaprech. První kaproakci s lepším výsledkem jsem měl až první týden v dubnu a ta se vydařila nad očekávání. Počasí, které bylo výhledově k mání, nebylo zcela ideální a jediné co hrálo trochu do karet, byl měsíc ve fázi těsně před úplňkem. Původně jsem chtěl vyrazit na stojatou vodu, ale situace s počtem zde lovících rybářů byla víc než šílená.

MIVARDI M-POINT

No co už pár dní před sebou mám a i když to nebude úplně komfortní lov, vsadím na řeku. Průtok byl stále nad normálem a i množství nečistot plovoucích sloupcem chytání bude dost znesnadňovat. Nejsem však na řece poprvé a s těmi pár nepříjemnými záležitostmi se rozhodně poperu.

dsc_0069-5.jpg

Projel jsem si několik úseků řeky, než jsem vybral místo lovu. Rozhodl jsem se pro část s větší hloubkou a bahnitějším dnem. Z předešlých let jsem měl o prostoru před sebou jasný obrázek a to mi ušetřilo čas. Ještě bylo na pořadu dne vymyslet taktiku krmení. Teplota vody zatím nenabízela nějaké šílenství v množství vhozených návnad do vody a tak jsem vsadil na fázové krmení. S tímto způsobem mám bohaté zkušenosti z minulosti, kdy se mi právě díky tomuto způsobu hlavně na stojatých vodách podařilo ne jednou skvěle zachytat. Osmdesát koulí boilie Crazy liver v průměru 20 mm pravidelně po třech hodinách, byla varianta, pro kterou jsem se tentokrát rozhodl.

01-6.jpg
010-5.jpg
03-4.jpg

V průběhu prvního večera se podle očekávání neudálo vůbec nic. První noční a ranní budíky na krmení a nához mám za sebou a je třeba doufat, že strategie je vybraná správně. Stejně tak celý pátek bylo zcela mrtvo, co se týče záběru. Jediné co jsem vnímal, byla hlavně v průběhu rozbřesku aktivita ryb pod hladinou a to mě naprosto uklidňovalo. Sedmá večer opět porce návnad a čekat dál. První záběr dorazil po setmění, ale rybu jsem díky vázce nezdolal. Trochu mě to rozhodilo, protože první kloudný záběr sezony neskončil zrovna vesele. Druhá ryba zabrala před jedenáctou večerní a souboj dával jasně znát, že ryba bude z těch lepších. Po první nezdolané rybě jsem se do zdolávání trochu víc opřel, abych eliminoval opětovné ztracení ryby. Po několika minutách mám v podložce první letošní parádní říční rybu s pěknými proporcemi.

04-4.jpg

Průběh sobotního rána a vlastně celého dne byl jako přes kopírák toho pátečního. Vyjasněná obloha východní vítr tlak 1032 tak co asi čekat za rybí aktivitu že? Po setmění však voda celkem ožila a aktivita ryb byla markantní i na prutech. Jedna ze zdolaných ryb byl perfektní lysec, na kterém bylo znát, že o krmném místě ví už delší dobu. Nedělní ranní nához dokrmení a zlomový den je přede mnou. Do oběda to opět bylo bez známek kapří aktivity, i když by se to vlastně celkem nabízelo. Třetí den fázového krmení myslím bývá rozhodující a pomalu jsem se smiřoval s tím, že tentokrát to nebude v obvyklém modelu nějakého výrazného kapřího žraní.

05-5.jpg
06-4.jpg
07-5.jpg

Ryby jsou však ryby, a kdyby bylo vše jasně dané tak by nás to rybaření nemohlo ani bavit. Jednu hodinu po poledni dostávám první denní záběr od moc hezkého šupináče, který odstartoval neskutečnou sérii záběrů, která trvala až do mého odjezdu. Měl jsem nějakých jedenáct hodin do půlnoci a od čtyř ráno ještě cca čtyři hodiny samotného lovu. Po zdokumentování kapra jsem se nezastavil téměř ani na minutu. Ryby braly střídavě na oba dva pruty v intervalech od dvaceti minut do hodiny. Ne jednou se mi stalo, že odjely oba pruty naráz. V průběhu večer se mi podařilo zdolat i dvakrát poměrně solidní stereo, ale díky mé nešikovnosti se mi nepodařilo vyfotit ani jednou oba kapry. Pokaždé mi ryba odplula z podběráku, když jsem právě zdolával na druhý prut.

09-4.jpg

V půlnoci jsem pruty stáhl, dokrmil ještě pravidelnou dávku a šel si lehnout. Na čtvrtou hodinu budík a těžce se mi vstávalo, do posledního rána výpravy. Téměř okamžitě po náhozu mám pěkný záběr a vypadá to, že ryby jsou stále v krmném místě. Následně zdolávám na druhý prut ještě jednu pěknou rybu a tentokrát jsem si už vše pohlídal a double se konal. Pěkný šupináč s ještě hezčím šupinatým lyscem byly opravdu hezkým zážitkem. Do odjezdu ještě nějaký čas zbýval a několik ryb ještě zabralo. Jednalo se o ryby zhruba do jedenácti kilogramů a mohl jsem být s akcí naprosto spokojený. Po celou dobu jsem používal, pouze celo ztužené jednoduché návazce z fluorocarbonu 0,50mm a háček velikosti 2. V místě bylo několik rizikových částí, a bylo třeba se dané situaci přizpůsobit. To, že se právě sem dostanu za pár dní s jinou strategií krmení do skvělého období, kdy ryby budou reagovat na krmení ještě víc než tentokrát, jsem ještě nevěděl. To je ale námět na jiný článek.

Ať se vám u vody daří.

dsc_0052-8.jpg
dsc_0074-1.jpg
dsc_0079-2.jpg

Chcete komentovat tento článek?

Diskuze

Nový komentář

Nová reakce

Loading SWGDPR…

Položky označené * jsou povinné

zavřít
ukázat

Aktuality

Přihlášení / Registrace