Péče o úlovek I. – Lukáš Nedělka – MIVARDI CZ

01. 04. 19

12-20.jpg

Dnešním moderním lovu kaprů, obzvláště trofejních, se píšou dlouhé články a návody, jak ulovit svůj vytoužený úlovek. Moderní rybáři, kteří chytají, metodou chyť a pusť, si velice váží svého úlovku a pořízení fotografie a následného puštění zpět do vody, nám zůstává v paměti jako krásný zážitek, se kterým se rádi pochlubíme a budeme rádi, když tento náš úlovek udělá radost i někomu jinému a proto je důležité o úlovek na břehu dobře pečovat. Ne vždy je tomu bohužel tak a proto bych se v následujících řádcích podíval na základní a důležité věci, abychom rybu vrátili do vody v naprostém pořádku.

Každý rybář by měl mít na paměti, že kapr není suchozemský tvor a vytažením z vody, trpí na určité věci a je náchylný na zranění. Ne jednou jsem u vody viděl, jak rybář po podebrání ryby do podběráku, nešetrně zachází s rybou a jeho práce na souši, aby pořídil fotku svého úlovku, byla tak nešikovná, že rybě způsobil nemalé zranění. Nejsem nějaký ochránce ryb, ale o svůj úlovek, bychom se měli starat tak, aby naše práce s ním rybě nezpůsobilo žádné zranění.

Podložka pod rybu PROFESIONAL

Podběrák CAMOCODE 100x100

1-4.jpg

Není nic horšího, jak se vyfotit s krásnou rybou, kterou v důsledku zranění někdo po pár dnech najde poraněnou nebo dokonce i uhynulou na březích rybníka. Spousta lidí podcení i velikou sílu kaprů a nejednou jsem viděl, jak se rybář fotil s úlovkem i ve stoje a při focení rybu neudržel ve svých rukách a bylo hned o malér postaráno. Myslím si, že zdraví ryb je tou hlavní prioritou číslo jedna pro každého sportovního rybáře. Těmito řádky bych chtěl názorně ukázat, jak správně pečovat o svůj úlovek a pomocí dnes již nezbytného vybavení každého z nás, udělat radost nejenom sobě, ale také vrátit rybu v naprostém pořádku a bez zranění zpátky do svého živlu.

 

10-24.jpg

Potřebné věci pro správné zacházení s ulovenou rybou.

1.     Podběrák

Na trhu je mnoho druhů a velikostí. Jako první si musíme uvědomit, jak velké ryby chceme chytat. Vždy je lepší mít větší podběrák, než menší. Ideální je s rameny 100x100 cm a hlubokou sítí. Pokud vím, že na jezeře nejsou veliké ryby, spokojím se i s rameny 90x90 cm, které také postačí i k podebrání většího kapra. Dobrý podběrák, by měl být vyroben s dobře propustnou síťovinou, která umožňuje mnohem lepší manipulaci ve vodě. Podběráková tyč nejméně 180cm dlouhá pro dostatečné natažení a zdolání úlovku. Případně dobrou věcí, je i použití plováku na podběráku, který pomáhá udržet podběrák na hladině po dobu zdolávání a následného podebrání vašeho úlovku.

11-5.jpg

2.     Podložka

Nezbytná součást výbavy moderního rybáře. Máte zájem, aby bylo o váš úlovek dobře postaráno? Investujte do dobré a kvalitní podložky. Výběr těchto podložek je na trhu obrovský. Rozhodně vůbec nedoporučuji podložky rovné, které jsou naprosto nedostačující. Ryba po nich bez problému sklouzne a je o problém postaráno. Nejlepší podložky jsou tak zvaného bazénkového tvaru. Tyto podložky mají kolem sebe boční okraje, které jsou vyztužené a zabezpečí, že ryba z podložky nesjede. Hlavní a důležitou součástí je i kvalitní polstrovaný podklad na který rybu pokládáme. Skvělou podložkou je vanička Mivardi Profesional, která bez problému zvládne i velké ryby. Pokud však chcete rybě dopřát opravdový luxus, je dobré sáhnout po větším bráchovi a to New Dynasty. Tyto podložky jsou také vybaveny zapínatelným přehozem na suchý zip, díky kterému můžeme rybu na přiměřeně krátkou dobu přikrýt a ochránit ji třeba před ostrými slunečními paprsky. Pokud ale chcete pečovat o svůj úlovek dokonale, pořiďte si podložku bazénkového tvaru. Tyto podložky stojí na nožkách a půlkruhový tvar dokonale udrží rybu na místě a i při focení a manipulaci s rybou jsou tyto podložky jedny z nejlepších.

2-39.jpg

3.     Vážící sítky.

Pro mne jedna z nepostradatelných věcí při jakékoliv  manipulaci s rybou. Vážící síťka Profesional, kterou používám již mnoho let je opatřena kvalitním nenasákavým materiálem a síťovina na dně umožní rychlé odtečení vody a tím i lepší a přesnější vážení našeho úlovku. Postranní zipy chrání náš úlovek, před lepší manipulací. Rozhodně doporučuji tuto vážící síť umístit vždy do podložky a po vyfocení a zvážení rybu bezpečně přenášet v této podložce zpátky do vody. Novinkou je i vážící plovoucí sak New Dynasty, který je opatřen plováky a zipem po celé své délce, kterým uzavřete rybu bezpečně uvnitř a může být i použita pro bezpečné přechování ryby po nezbytně nutnou dobu ve vodě.

3-37.jpg

4.

Desinfekce

Antiseptické prostředky se dají koupit snad ve všech rybářských potřebách. Tyto malé lahvičky slouží, jako desinfekce k ošetření ran nejen kapří pusy, kdy po zdolání a špatném uchycení háčku můžeme způsobit kaprovi nemalou ránu. Je dobré, mít tento přípravek a poškozené místo vydesinfikovat pro pozdější lepší hojení, případně se dá použít i na jiné části kaprova těla, jako jsou poraněné ploutve, či šupiny pro lepší zahojení těchto míst.

4-34.jpg

5.

Nezbytné potřebné věci

Další nezbytnou a důležitou věcí, je mít ve všem pořádek a vědět, kde co máme a být připraveni. Podložka s vážícím sakem by měla být v blízkosti vody a u ní připravené vše potřebné jako je kbelík s vodou, váha, desinfekční prostředek a pokud jsme u vody sami, měli bychom mít připravený i stativ a fotoaparát tak, abychom mohli ihned fotit po položení ryby do podložky. Toto jsou základní a důležité věci pro správnou péči o náš úlovek. Pojďme se podívat názorně, jak bychom, jsme měli postupovat.

Konec prvního dílu, pokračování zítra ráno zde na webu v 7,00h.

12-20.jpg

Chcete komentovat tento článek?

Diskuze

Nový komentář

Nová reakce





Loading SWGDPR…

Položky označené * jsou povinné

zavřít
ukázat

Aktuality

Přihlášení / Registrace