Tipy a triky

21-kg-popup-devil-squidrett.jpg

Lov v silně zarostlých vodách

17. 02. 15 | Kategorie: Tipy a triky | Počet komentářů (0)

V prvním díle jsem vám popisoval mé způsoby lovu a způsoby krmení na francouzském revíru, kde se nesmí používat čluny ani zavážecí lodičky, kde se všechny úkony musí provádět ze břehu čili lov na velké vzdálenosti. V tomto článku bych vám chtěl popsat mé způsoby a taktiky lovu na revíru, kde se můžou používat čluny i loďky, ale je to revír, který je známý svou velkou obtížností lovu a kde je třeba opravdu velké trpělivosti a stálého zkoušení nějaké dobré taktiky a způsobu lovu k dosažení záběru aspoň od jedné pěkné ryby za týdenní výpravu. Velice lákalo to zkusit, i když jsem si byl vědom, že se může dostavit i neúspěch, ale to už k rybařině prostě patří a musí se to brát sportovně. Obtížnost této vodě bych přisuzoval dlouhodobému tlaku rybářů, ale také hlavně na tomto revíru je porostlých devadesát procent vodní plochy v souvislé vrstvě vodní trávou, která dosahuje i délky třech metrů, ale nevyrůstá až k vodní hladině a končí půl metru pod hladinou, což v čisté vodě se dá řešit, ale když po dešti nebo bouřce se voda zakalí z prachu těženého písku, tak je velmi obtížné montáž slušně položit. Na volných místech, která nejsou zarostlá vodní trávou, se pro velkou opatrnost kaprů záběru dočkáte opravdu náhodně, jelikož jsou nejvíce prochytávané a opatrné ryby se jim vyhýbají, proto nezbývá než přijít na nějakou pro ryby nenápadnou strategii lovu.

10168743_10200673480118751_1563587071_o-2.jpg

Moderní lov kapra - rady a tipy pro začátečníky

02. 02. 15 | Kategorie: Tipy a triky | Počet komentářů (3)

Problematika lovu kaprů může připadat začínajícímu kaprařovi složitá a technicky velmi náročná, což může vést až k odrazení. Ovšem ve skutečnosti je opak pravdou. Proto se pokusím vás alespoň trochu seznámit se základy lovu kaprů tak, abych vám byl v začátcích nápomocen. Je tomu přibližně čtyřicet let, co se v Evropě stal lov kaprů populárním, později se stal sportem.

dsc_0058-3.jpg

Putování po českých soukromých vodách - Ostrov nad Oslavou

13. 01. 15 | Kategorie: Tipy a triky | Počet komentářů (0)

Díl 8. Ostrov nad Oslavou Když jsme si letos plánovali dovolenou daleko za našimi hranicemi u moře, byli jsme rozhodnutí, že strávíme i pár dnů s našimi milovanými kapříky. Nakonec volba padla na soukromý revír v krásném prostředí Vysočiny. Přehrada se nachází nedaleko Ostrova nad Oslavou. Pěkná příroda Českomoravské vrchoviny a přehrada posazena do údolí mezi dva kopce. Ostrov nad Oslavou má rozlohu 16ha. Z jedné strany je ohraničen jehličnatým lesem se třemi lovnými místy. Číslo 17 v zadní části, 14 uprostřed, kde je možný příjezd autem a číslo 13 v přední části přehrady. Tato část přehrady pod lesem je jedno z nejvíce vyhledávaných míst pro zavezení a pokládaní nástrahy z důvodu mnoha podvodních vázek (kořenů, mělčin a zlomů atd.), kde se nachází spousta přirozené potravy. Zbývající místa se nachází na protější straně v dostačující vzdálenosti od sebe. Celkově je na revíru 17 míst. Hloubky se pohybují v průměru okolo 4m. Maximální hloubka u hráze je 7m. Loví se zde non-stop a výhradně moderní metodou ,,chyť a pust‘‘.

dsc_0023.jpg

Vliv počasí na aktivitu kaprů

05. 01. 15 | Kategorie: Tipy a triky | Počet komentářů (0)

Čeleď kaprovití je jednou z největších čeledí obratlovců na naší planetě. Čítá 220 rodů a 1700 druhů. Kapr je ryba méně náročná na životní prostředí, proto jsou rozšířeni téměř ve všech částech světa, kde se dokázali přizpůsobit životním podmínkám, ve kterých žijí. Kapr se vyznačuje silou, bojovností, mohutností, velikostí a proto se stal nejvíce vyhledávanou sladkovodní rybou pro sportovní rybolov. O kaprech bylo napsáno mnoho článků a knih, které se zabývají jejich životem, způsobem lovu a kde tuto rybu můžeme hledat a lovit. Je mnoho aspektů ovlivňujících úspěšný lov kapra, jako jsou návazce, daná lokalita, nástraha a také velmi důležitý aspekt - počasí.

dsc_2056.jpg

Putování po českých soukromých vodách - Vodní nádrž Skalička

26. 12. 14 | Kategorie: Tipy a triky | Počet komentářů (0)

V tomto díle našeho „Putování po soukromých revírech“ bych se chtěl věnovat přehradě Skalička u Hranic na Moravě. K této lokalitě mám, jak už jsem v minulosti ve svých materiálech psal, zvláštní vztah hned z několika důvodů. Kdysi před lety jsem se po návratu k rybaření právě zde poprvé dostal k velkým kaprům, o kterých jsem do té doby jen četl v rybářských časopisech a viděl velké ryby na fotkách. Díky mým tehdejším rodičovským povinnostem byly mé návštěvy zde nejprve v délkách 12ti, maximálně 24hodin, nicméně poměrně časté. I díky tomu se z majitele, pana Radka Svačiny, stal můj kamarád. A tím zůstal dodnes, ačkoliv své rybářské aktivity směřuji již jiným směrem. Dalším důvodem je to, že jsme se zde rybářsky poznali s mým nynějším parťákem, Pepínem Vokurkou. A tak, nejen z jistého sentimentu, se na Skaličku snažíme aspoň jednou v roce podívat.

dsc00142.jpg

Francouzské vody - lov na velké vzdálenosti

15. 12. 14 | Kategorie: Tipy a triky | Počet komentářů (0)

Konečně přišel první den mé čtyřtýdenní dovolené, na kterou jsem se už netrpělivě těšil, protože jsem si připravil návštěvu dvou hodně rozdílných francouzských vod, jenž svou rozlohou dosahují přibližně 22 hektarů. Jejich rozdílnost bych přisuzoval obtížnosti způsobu lovu. V tomto článku bych vám chtěl popsat své metody krmení a lovu, které jsem použil k docílení záběrů na první navštívené vodě, kterou už trošku znám, ale na které se ryby dokáží chovat každý rok úplně jinak. Vybral jsem si záměrně tuto vodu, protože každý rok si musím aspoň jednou zachytat na vodě, kde není povoleno zavážení člunem ani zavážecí lodičkou a kde se musí celkem daleko házet a krmit, abyste dosáhli na ryby, které se zdržují převážně dále od břehu z důvodu velkého tlaku rybářů, což je například známé při závodech na Dešné, kdy při obležení celé vody se ryby stáhnou také co nejdál od břehu.

p5020231.jpg

Kapři ve svém živlu a jejich výskyt

04. 11. 14 | Kategorie: Tipy a triky | Počet komentářů (0)

Mezi rybami a člověkem existuje řada podobností. Velmi důležité je si uvědomit, že ryby mají velice ostrý zrak, vnímají otřesy stejně citlivě, jako my slyšíme zvuky. Stejně jako je toho u nás, u lidí, mají i ryby velice rozvinuté chuťové vnímání a dále, učí se stejně rychle jako člověk a to prostřednictvím zkušeností. Ryby nejsou rozhodně tupí tvorové. Naopak, jsou to velice složití živočichové. Je důležité pochopit, že se příslušníci jednotlivých druhů, chovají odlišně. Každý druh, má své typické charakteristiky, což je odlišuje od ostatních. Čímž je ve vodním světě jedinečný. Například ryby našich vod. Perlín a plotice, jsou si téměř podobné a oba druhy žijí v hejnech, ovšem perlín se zdržuje většinou u hladiny, kde ji během lapání hmyzu čeří. Zatímco Plotice, stejně jako Cejn se pohybuje spíše mezi dnem a střední vrstvou.

dsc_4023.jpg

Efektivní krátkodobý lov velkých kaprů během celého roku

29. 10. 14 | Kategorie: Tipy a triky | Počet komentářů (0)

Tímto článkem bych rád poradil všem začínajícím rybářům, jak docílit úspěchu v lovu kaprů v krátkém časovém úseku, protože spousta z nás je zaneprázdněna vlastním zaměstnáním, povinnostmi k rodině a mnohým rybářům se nenaskýtá možnost trávit dlouhé dny u vody. Dalším faktorem, který ovlivňuje možnosti rybaření je finanční stránka. Mít vždy nejlepší vybavení, člun či nejdražší nástrahy, kterých je na našem trhu nepřeberné množství od různých výrobců, neznamená zaručený úspěch. Je vždy dobré si předem rozmyslet, jaké ryby jsme připraveni lovit a za jakých podmínek, protože i to nejdražší náčiní a nástrahy nám samy ryby neuloví. Je především na nás, jakou taktiku při lovu velkých kaprů zvolíme.

dsc_3800-1.jpg

Putování po českých soukromých vodách - jezero Dělouš

06. 10. 14 | Kategorie: Tipy a triky | Počet komentářů (0)

Jezero Dělouš se nachází v Severních Čechách u obce Chlumec nedaleko Ústí nad Labem. Jeho rozloha je 26 ha při délce 970 m a šířce okolo 300 – 450 m. Reliéf dna je zde velmi členitý. Hloubka se pohybuje v rozmezí od 1 – 22 m. Jezero bylo zpřístupněno pro rybolov teprve od léta minulého roku. Pro mě i mnohé z Vás je to úplně nová lokalita = „nová výzva“. Největší podíl k vybudování nového revíru Dělouš bylo ukončení roky fungujícího revíru Chlumec II., který 31. října 2013 nadobro skončil jako soukromý revír. Velmi pozitivní je, že se podařilo přemístit téměř všechny ryby. Později byla také na Dělouš přemístěna spousta ryb z výlovu rybníka Chlumec I. Zámecký. K původní osádce kaprů okolo 3 až 5 kg se přidalo velké množství trofejních ryb, které byly chloubou obou rybníků. Mám na mysli kapry přes 20 kg, jesetery okolo 30 kg, amury přes 1 metr a mnoho dalších. Během jednoho roku se z jezera stala lokalita, která může plnit sny většiny z nás. Takto to cítím alespoň já.

zavřít
ukázat

Aktuality

Přihlášení / Registrace