Lov v překážkách v podání Jirky Špinky

01. 09. 16

img_0295.jpg

Chytání okolo vodních překážek je podle mě jednou z nejúspěšnějších strategií na velké kapry. Tento způsob lovu praktikuji už několik let a většinu ryb, těch největších ryb, mám uloveno právě tímto způsobem. Ať se to týká řeky nebo stojatých revírů, vždy se snažím najít pod vodou taková místa, kde jsou kořeny, větvě, stulíky nebo i potopená lana či kamenné zdi a velké pařezy.

Při takovém lovu je třeba používat vybavení o něco naddimenzovanější než obvykle. Když běžně používám vlasec Carbon carp 0,32 mm, tak v případě chytání u vázek jdu až do průměru 0,45 mm konkrétně Shock SHX. Stejně je tomu i u háčků a šňůrek. Obvykle používám velikosti č.8, ale v tomto případě vážu háčky velikosti č.6, a když je nejhůř tak i velikost č.4. Návazcový materiál se mi osvědčil v nostnosti 25 lbs. Pokud chytám v řece, kde je velký výskyt kamenů, koncovou montáž vážu přímo z šokového návazce. To má výhody hned dvě: první je, že taková montáž má menší tendenci zapadávat mezi kameny a druhou neméně dobrou vlastností je snížená možnost pro kapra se montáže díky její tuhosti zbavit.

 

016-1-.jpg
018.jpg
037-2.jpg

img_9171.jpg

Další důležitou věcí je správně vyhodnotit místo pro chytání a správně odhadnout možnosti úspěšného zdolání ryby. Nikdy nechytám tak, abych o rybu v překážkách přišel, a držím si optimální odstup. Raději záběr nebudu mít, než-li bych riskoval utržení ryby ve vázce, kde by se přinejmenším mohla zranit nebo dokonce i zemřela. Pokud navíc ještě použiji odpadávací montáž, úspěšnost zdolání se mi mnohonásobně zvyšuje. V následujících řádcích vám přiblížím dva příklady z letošního jara, kdy jsem byl tímto lovu způsobem úspěšný.

 

img_8735.jpg
002-1.jpg
010-1.jpg

Na první delší výpravu jsem vyrazil 22. dubna a vsadil jsem na stojatou vodu. Zde se mi i v minulosti velmi dařilo a nachytal jsem zde několik slušných ryb, váhově od 15 ti do 20 ti kilogramů. Místo, které jsem k lovu vybral, jsem velice dobře znal z dřívějších vycházek, a vsázel jsem na něj jednoznačně nejvíce. Svažující se mělčina, která pozvolně klesala z 1 m z pod keře ve vodě do hloubky 2,6 m, byla jasná volba. Místo jsem lehce rozkrmil kuličkovými peletami Vyzutý Tonda a několika kuličkami boilies SEA. Krmení jsem rozházel jak do mělčí vody, tak i do hloubky a samozřejmě i pod keře ve vodě. Montáž s jednou kuličkou boilies jsem umístil do bezpečné vzdálenosti od keře a čekal na první záběr. První ryba mi zabrala druhý den z prutu, který byl na volné vodě a byl to šupináč okolo 6ti kil. Prut umístěný u vázek mlčel.

hgdf.jpg

Do dalšího dne jsem si připsal další dvě menší ryby z volné vody. Prut u keře stále nic. To mě však nechávalo naprosto v klidu, protože jsem byl přesvědčený o správném umístění montáže a doufal, že je to jen otázka času, až se zde ozve lepší ryba. Ta zabrala třetí den před polednem a měl jsem co dělat, abych kapra dokázal od překážek otočit. Nicméně to se podařilo a ryba vyjela na volnou vodu, a tak jsem měl z části vyhráno. Kapr byl z těch bojovnějších a tvrdé zdolávání trvalo přes 20 minut. Když jsem ho podebral ani jsem se vlastně nedivil, že měl v sobě tolik síly! Přeci jen 100 cm a 16,70 kg nejsou nezanedbatelné parametry. Výpravu jsem hodnotil jako vydařenou a těšil se na následující vycházky, které jsem měl naplánované k řece.

 

006.jpg

Jelikož na řece podnikám víceméně pouze krátké vycházky (až na pár výjimek) je důležité, abych měl vždy alespoň dvě místa předkrmená. Jedno místo jsem si připravil v části, kde je dost kamenů, kde je větší hloubka, druhé potom v místě, kde se nachází hustý porost stulíků a naopak hloubka se zde pohybuje okolo 1,5m. Zejména na druhé místo jsem sázel před třením více. Obě místa jsem předkrmoval mixem boilies vyzutý Tonda, Sea a kuličkovými peletami Devil squid. Při první 10 ti hodinové vycházce jsem měl první záběr z koryta řeky a první říční ryba byla okolo 6 ti kg. Druhý záběr už stál za to. Ryba zabrala z místa, kde je velký výskyt kamenů. Souboj nebyl nijak těžký, o to větší bylo překvapení, když jsem kapra podebral 78cm a 14,40kg. Nemohl jsem si přát lepší start. Dalších několik vycházek jsem setrval na stejném místě a nestalo se mi, že bych byl bez záběru. Dařilo se mi zde lovit poměrně dost ryb do 12,5kg. S postupným oteplováním vody jsem začal přemýšlet o přesunu do mělčí části, kterou jsem pravidelně krmil u již zmiňovaného stulíkového pásu.

 

012-1.jpg

Rozhodnutí padlo a první vycházka byla tady. Aktivita na dlouhodobě krmeném místě byla zjevná. Bylo zde vidět hodně ryb, ne jen kaprů. Z počátku jsem se potýkal s velkým množstvím tloušťů, ale ti po pár hodinách zmizeli. Teď už jen jestli se splete nějaký říční obr. Dva výskoky velice slušné ryby, byly jasným důkazem, že kapři v krmném místě jsou a netrpělivě jsem čekal, jestli záběr přijde! Po setmění mi pípnul prut umístěný v těsné blízkosti stulíků. Ohnutá špička prutu a pomalý rozjezd, značil větší rybu. Začal jsem zdolávat a cítil slušnou váhu ryby. Docenil jsem v tomto případě silného kmenového vlasce Carbon carp 0,38 mm a šokového vlasce SHX Shock 0,45 mm, když mi ryba projela pod kořeny a zamotala se ve stoncích stulíků, bylo třeba vyčkat, zachovat chladnou hlavu a na rybu netlačit.

 

013-3.jpg

Už mnohokrát se mi vyplatilo počkat třeba i 20 minut na to, jestli ryba z vázky vyjede sama. Dvojí škubnutí na konci vlasce a trochu jsem zatlačil. Vázka povolila a kapr vyjel do koryta řeky. Potom už jsem si vychutnal zdolávání do vítězného konce. Tuto rybu při pohledu na ní řadím do svého alba ''ti krásní''. Byla bez jediné chybičky bez jakéhokoliv poškození úctyhodné proporce zkrátka kapr podle mého gusta. Jeho váha byla 15,60kg a podařilo se mi ho chytit na novinku pro příští rok a to boilies B17 2x24mm.Stejně jako mnoho dalších ryb poté. Následné vycházky se nesly v podobném duchu a vlastně pořád trvají. Daří se mi chytat ryby okolo překážek a jsem spokojený s dobře se rozvíjející sezonou. Závěrem chci popřát všem, co podobný způsob kaprolovu provozují, hodně štěstí a co nejméně ztracených ryb.

 

13244746_10154135794490941_1077360421871240243_n.jpg

Za Mivardi Jiří Špinka

 

img_0295.jpg

Související produkty

Mainline SHX

Novinka

M-Carp

Mainline SHX

Speciální kaprařský vlasec určený pro nahazování na extrémní vzdálenosti. Od ostatních vlasců jej…

Cena od: 299 Kč

Skladem: ANO 0 ks

Zobrazit varianty

Chcete komentovat tento článek?

Diskuze

Nový komentář

Nová reakce

Loading SWGDPR…

Položky označené * jsou povinné

zavřít
ukázat

Aktuality

Přihlášení / Registrace