Rozhovor s Mistry!

14. 09. 10

18816.jpg

O posledním prázdninovém víkendu se nedaleko Týna nad Vltavou rozdávaly tituly pro nejlepší mladé závodníky v kategoriích U14, U18 a U22. Jak vše dopadlo a jaké pocity měli během týdne nejen účastníky, se dočtete níže v rozhovoru s Mistry!

Pro svůj rozhovor s vítězi jednotlivých kategorií jsem si pozval samozřejmě mistry a to Mirka Blechu ml. Ondru Pokorného a Václava Mašteru ml. Jen doplním, že víkendovému závodu předcházelo soustředění, které se konalo od úterního večera.

První otázkou bych se Vás chtěl zeptat, zda jste se nějak speciálně připravovali na MiČR? Mirek: Po rybářské stránce jsem se na závod nijak zvlášť nepřipravoval, ale zvýšenou pozornost jsem věnoval přípravě živé nástrahy. Z předchozích let vím, že jsou zde v krmení velmi důležití hnojňáci, a proto jsem jich měl na závod připraveno poměrně dost. Hlavní část předodjezdové přípravy mi však zabral sběr patentek. Věděl jsem jak velkou (spíše malou) patentku přivezou dodavatelé, a tak jsem jejímu sběru věnoval několik hodin. Řekl bych, že zejména v sobotním závodě byly velmi důležité, což by mohli potvrdit všichni, kdo ji ode mne dostali.
Ondra: V letošním roce mám již odchytanou řadu závodů jak mezi dospělými tak ve své kategorii. Z tohoto důvodu asi nemělo cenu pilovat nějakou techniku. Šlo spíše o přípravu vybavení, od kontroly amortizérů v děličce, vlasců na odhozech, výměně gum v pracích po zhotovení ouklejových udiček. Udičky na závod, jak čtvrteční nominační tak sobotní a nedělní mistrovský jsem si připravil až ve středu respektive v pátek, který jsme se rozhodli věnovat psychické přípravě na závod a tedy nechytat.
Vašek: Ano připravoval jsem se důkladně častější trénování, navazoval splávky, háčky...

fotka

Už od úterý večer probíhalo soustředění, kdy jste dorazili vy, a jakým způsobem jste od středy trénovali? Chtěli jste si něco sami vyzkoušet nebo jste se drželi pokynů státního trenéra? Mirek: Středeční a páteční tréninky jsem pojal, stejně jako celá přítomná U22, jako velmi pohodové a klidné chytání se spoustou legrace a povídání o všem možném i nemožném:-). Na čtvrtek, kdy probíhal nominační závod jsme se s Jirkou Bartošem domluvili, že Jirka bude chytat pouze na děličku a já na odhoz, abychom zjistili, zda se dá lovem na odhoz rychlostně stačit tempu děličkářů, protože ryby braly opravdu masově.
Ondra: Chytal jsem to co ostatní, ráno dělička a odpoledne odhoz. A trochu si připravit udičky a pruty na závod.
Vašek: Přijely jsme ve středu ráno moc ne, spíše jsme připravovaly věci do auta, chtěly jsme si vyzkoušet, jak berou oukleje.

Během těch 3 dnů, kdy jste chytali ve své kategorii, jste určitě vysledovali potenciální největší soupeře - můžete někoho jmenovat a nastínit, proč zrovna oni to měli být? Mirek: Mými největšími soupeři byli asi jako na všech juniorských závodech Jirka Matej a Jirka Bartoš, což se nakonec i potvrdilo. Docela jsem věřil, že by mohl dobře zachytat i Pavel Slezák, protože bych řekl, že jemu také nedělají masařské závody potíže, což ostatně předvedl i na letošní hradecké juniorce.
Ondra: Kategorie U18 je hodně vyrovnaná a není tam vysloveně slabých závodníků. Každý chce uspět a mistrovství vyhrát. Musel bych jmenovat moc jmen, a tak vyslovím města Třebechovice, Jeníkovice, Frenštát, J.Hradec, Přeštice, Mýto, Svitavy, Boleslav .
Vašek: Kuba Toužímský: velmi dobrý rybář reprezentant, Honza Maroušek:to samé a má to v hlavě velmi dobře srovnané.

fotka

S jakou strategií jste šli do závodu a jaké krmení a skladbu živé nástrahy jste volili? Mirek: Po zkušenosti ze čtvrtečního závodu, a také proto, že se dost ochladilo, jsem se rozhodl, že budu lovit pouze na odhoz. Živou jsem měl ve složení: 1l hnojňáků, 0,5l patentek, 0,5l bílých červů s červenou pinkou a 0,25l kukel a samozřejmě patentku na háček. Krmivo jsem namíchal ve složení: 1/4 Turbo od MVDE, 2,5kg Canal od Colmic, dva sáčky rumových pralinek, jeden perník na strouhání a přibližně 3 litry vařené rozdrcené kukuřice. Této směsi jsem měl 10 litrů a k tomu ještě 4 litry hlíny z místního kukuřičného pole.
Ondra: Po čtvrtečním nominačním závodě, kde jsem nachytal přes 18kg ryb jsem do sobotního závodu nic neměnil. Krmení bylo následující 2kg Vijver geel ,1kg Gold -Pro Bream Yelou a 1kg Turba a cca 5 l hlíny směs světlé a tmavé somky. Živá byla následující: 0.75l kukel, 0,75l žížal , 0,5l pařených červů, 0,25l patentky, 0,25l červů a trochu pinek. Taktika byla jasná - chytat velkou rybu a nepřilákat malé cejnky na patentku.
Vašek: Odchytávat ryby ze dna, kdyby nešly tak oukleje, TTX+hlína+melasa,van deende, červy kukly žížaly nastříhat do krmení a trochu nechat na háček.

Můžete stručně popsat sobotní závod z vašeho pohledu, jak se vyvíjel? Mirek: Jak jsem již psal, připravil jsem si pouze odhozové pruty. Připraveny byly buď s lehkým nebo těžkým (2,5g) propadem a nebo s klouzákem. Na jednom prutě jsem měl připraven i pevný 5g splávek, který se v tréninku jevil jako velmi vhodný. Na začátek závodu jsem do vody naházel asi 20 velkých obouruček plných živé. V první hodině a půl závodu jsem vůbec nekrmil, zdálo se mi, že ti co to dělají nejsou až tolik úspěšní (až na Jirku Mateje). Po hodině a půl jsem přistřelil 5 koulí krmiva najednou a to udělal ještě dvakrát. Zdálo se mi, že po každém zakrmení berou ryby ještě hůř než před tím, a tak jsem až do konce závody opět nekrmil. Myslím si, že to nebyla vůbec špatná taktika a kdybych nastupoval dnes do stejného závodu, asi bych nekrmil vůbec.
Ondra: Nalosoval jsem střed horního sektoru mezi Honzu Veselého a Kubu Valchaře. Závod začal fantasticky. Nahodil jsem a na první proplavání chytil velkého cca 600g cejna. To bylo ze spodovky vše. Proto jsem musel po hodině trápení, kdy vedle Kuba měl už třetího kapříka rozdělat oukleják a jít rychle na ně. V tuto chvíli se konečně hodila malá patentka . Zbytek závodu jsem odchytal na kukleních, což stačilo na druhé místo za Kubou Valchařem. V našem sektoru se pohybovaly váhy mezi 4 -5,5kg. To v sektoru A na dobré umístění musel závodník nachytat 8 - 9kg. Skvěle tam zachytaly holky Bára a Klára.
Vašek: Prvních 10 min jsem zkoušel ryby ze dna, nešly, tak sem přestoupil do ouklejí,, které jsem zbytek závodu odchytával.

fotka

Všichni jste byli po prvním dnu mezi prvními, co jste očekávali od vašich pronásledovatelů? Mirek: Od pronásledovatelů jsem nečekal nic převratného, měl jsem spíš strach z počasí a vody. V sobotu docela dost pršelo a již navečer při odjezdu z trati byla Lužnice poměrně kalná.
Ondra: Hlavně jsem očekával, že budou konečně brát velké ryby, což mně vyhovuje více než lov ouklejí. Nepřemýšlel jsem co budou dělat ostatní.
Vašek: Doufal jsem, že moje největší konkurenty budu mít u sebe v sektoru, a to se taky stalo a věděl jsem, že je musím přechytat!

Změnili jste něco na nedělní závod nebo jste věřili tomu, jak jste chytali v sobotu? Mirek: Po příjezdu k vodě mi bylo jasné, že budu muset vyndat i děličku, protože voda v této vzdálenosti se doslova vařila od ryb, které zde ryly ve dně. Krmivo i živou jsem si připravil stejně. Při základním krmení jsem opět naházel velký základ na odhoz a ještě jsem hodil 8 jednoruček na děličku. Opět jsem začal na odhoz, ale ihned jsem věděl, že dneska to nebude to pravé. Sice jsem chytl na čtyři náhozy tři ryby, ale děličkáři na tom byly podobně nebo lépe. Po té, co Jirka Bartoš oznámil, že ,,jde na houby'' (byl to jeden ze smluvených signálů), jsem chytal na děličku. V první polovině závodu to byla masařina, kdy záleželo jenom na tom, jak rychle se doslova vyrvou cejni a skaláci z vody. S přibývajícím časem braly ryby čím dál opatrněji. Chvíli jsem i zkusil odhoz, ale to nemělo význam. Poslední hodinu jsme lovili s mým sousedem Jirkou Matejem na lehké splávky poměrně pravidelně ryby všech velikostí.
Ondra: Na druhý den se táta rozhodl, že změní krmení a místo 2kg Vijver geel dá 2kg Rekord zilver brasem. Živá zůstala stejná, jen taktika se trošku změnila. Do základu jsem přidal hrstičku malé patentky a uprostřed závodu znovu. Splávek jsem zvolil těžší 2g s krátkým řetízkem.Ryby jsem měl v krmení od začátku, teď jen bylo na mě je tam udržet celý závod, což se také podařilo. Celý závod jsem odchytal s kombinací červ a žížala, jen na poslední půl hodinu jsem dával čistou žížalu a větší sousto a snažil se odchytávat jen ty velké. Důvod byl jediný. Pokud jsem chtěl zvítězit i celkově musel jsem mít trochu štěstí a ještě přechytat soupeře o minimálně 4kg, což nebylo zrovna málo!
Vašek: Vše zůstalo stejné až na ten rozdíl, že jsem rybu chytal ze dna.

fotka

Co vás nejvíce zaujalo na letošním MiČR? Mirek: Docela zajímavé bylo, že i když ryby braly velmi pěkně, nechtěly moc krmit a to jak v sobotním, tak i nedělním závodě.
Ondra: V této lokalitě je skvělá rybařina a parta kolem Pepy Kostky a Luboše Jelena má vše dobře zorganizované. Jen stánek byl trošku daleko, ale zase si to vynahradily výbornou stravou celý týden. Výborná byla také účast. V neposlední řadě se jednalo o nejnapínavější republiku, co se týče výsledků.
Vašek: Cejni byly té správné velikosti.

Pro úplnost ještě přidám fotky a krátké výsledky z vyhlášení výsledků. Na závěr bych chtěl poděkovat všem, kteří se na tomto článku podíleli...

fotka

Kategorie U14
1. místo Václav Maštera ml. sou. 2 cips 19200
2. místo Jan Maroušek sou. 3 cips 25390
3. místo Zdeněk Polívka sou. 6 cips 22080

fotka

Kategorie U18
1. místo Ondřej Pokorný sou.3 cips 27030
2. místo Jan Kostka sou. 3 cips 24350
3. místo Klára Zahrádková sou. 4 cips 23050

fotka

Kategorie U22
1. místo Miroslav Blecha ml. sou. 2 cips 31850
2. místo Jiří Matej sou. 4 cips 29220
3. místo Jiří Bartoš sou. 4 cips 19820

fotka

Kategorie 3-členných družstev napříč kategoriemi
1. místo Morava A - Václav Maštera ml., Jakub Valchař, Ladislav Bradna ml. sou. 11 cips 55400
2. místo JČUS A - Jan Kostka ml., Jan Kostka, Miroslav Blecha ml.
sou. 12 cips 77850
3. místo StČUS - Jakub Toužimský, Ondřej Pokorný, Roman Pokorný ml.
sou. 20 cips 59320

Chcete komentovat tento článek?

Diskuze

Nový komentář

Nová reakce

Loading SWGDPR…

Položky označené * jsou povinné

zavřít
ukázat

Aktuality

Přihlášení / Registrace