Tipy a triky

Pohoda uprostřed řeky

Plavaná netradičně - z rybářského kajaku

20. 06. 14 | Kategorie: Tipy a triky | Počet komentářů (0)

Před několika lety zmizela poměrně v tichosti z rybářského řádu poznámka o zákazu lovu ryb ze sportovních plavidel. Kajak, ačkoli je rybářský, lze z jednoho úhlu pohledu chápat jako sportovní plavidlo, proto jsme se dříve s tímto stylem rybolovu u nás nemohli potkat. V České republice je rybolov z kajaku velmi mladým, avšak velmi rychle rozvíjejícím se rybářským sportem. Například v USA, v kolébce kajakorybaření, tímto stylem loví desetitisíce až statisíce rybářů již mnoho let. Rybolov z kajaku je velmi specifický, zajímavý a hlavně krásný pro absolutní kontakt s vodou a přiblížení se rybám. V Čechách ještě mnoho kajakorybářů nepotkáte, ale vzhledem k neustále narůstajícímu zájmu je možné, že během několika dalších let bude rybář lovící z kajaku běžnou záležitostí. Ono jakmile do něj jednou sednete, povozíte se malebnými zákoutími řek a jezer, do kterých se ze břehu nedostanete, tak už vám nebude pomoci. Já i přes svůj velký respekt k vodě a počáteční nedůvěru, jsem jeho kouzlu propadl při první ulovené rybě.

Mira 2

Plavaná na začátku nové sezóny

24. 02. 14 | Kategorie: Tipy a triky | Počet komentářů (1)

Většina rybářů svoje rybářské nádobíčko ke konci sezóny odloží někam do rožku nebo na místo určené k „zimnímu odpočinku“ a „opráší“ jej, až se řádně oteplí. Mezi rybáři jsou však i tací, kteří jsou aktivní přes celý rok a neodradí je ani sebevětší zima. Já se řadím právě do té druhé skupiny, protože prostě nevydržím delší dobu nejít na ryby. Chytání v zimních a v prvních jarních měsících má své kouzlo a nezaměnitelnou atmosféru. Musíme se více snažit, abychom přinutili rybu k záběru a být i trošku aktivnější, jednak aby nám nebyla zima a hlavně ryby většinou musíme najít, protože nejsou tak dostatečně aktivní, abychom je nalákaly na zakrmené místo. Spíše se stahují na určitá místa, kde chladnější a chmurné počasí přečkávají. V tomto období také nemůžeme počítat se spousty záběrů a chycená i sebemenší rybka nám udělá radost jako nikdy.

hloub5.jpg

Jednoduchý hloubkoměr

13. 02. 13 | Kategorie: Tipy a triky | Počet komentářů (0)

Návod na přípravu velmi jednoduchého, ale hlavně naprosto spolehlivého hloubkoměru. Lidově se mu přezdívá různě - žabička, olovnička, vyvažovač, měřič hloubky, přeměřovač, hloubkáč, krokodýlek, mapovač, sonda a já nevím jak ještě, ale jinak je to velmi potřebná a důležitá pomůcka, která má za úkol změřit hloubku, upravit jí na splávku, zmapovat si dno, osáhnout kvalitu dna, najít případné překážky, vázky a najít si hranu, bez níž si žádný plavačkový příznivec nedokáže představit provozování svého koníčka. V podstatě je to principově většinou kousek olova s očkem, kam zahákneme háček a podle výrobce má rozličný tvar. Výhoda "měřiče hloubky" spočívá v tom, že se dá použít kdykoliv i během vlastního chytání, aniž bychom museli nějak měnit montáž, a je to otázka několika vteřin, a je úplně jedno, jestli chytámě děličkou, boloňkou, matchovkou či splávkem na dirkách.

6149.jpg

Červi v základových koulích

30. 09. 07 | Kategorie: Tipy a triky | Počet komentářů (0)

Znáte jistě situaci, kdy potřebujete při základním krmení dopravit pár „deci“ červů na dno. Pokud je přimícháte do krmení, během chvilky vám rozbijí základní koule a většina vám z nich uteče. Je tu jednoduchá „finta“, jak červy v základních koulích na dno spolehlivě dopravíme.

4609.jpg

Jak dlouhý forpas?

23. 05. 07 | Kategorie: Tipy a triky | Počet komentářů (0)

Forpas neboli návazec je nedílnou součástí každé plavačkové udice. Podle čeho však určit, jak dlouhý je zrovna potřeba? Mnoho závodníků váže dvě nebo dokonce jednu vyzkoušenou délku často podle rozměru forpasovníku. Délka návazce, stejně jako různé montáže udice, se volí podle způsobu lovu, cílové ryby a její aktivity.

4157.jpg

Na plotice s Kubou !

04. 04. 07 | Kategorie: Tipy a triky | Počet komentářů (0)

Mám velikou radost, že Vám můžu představit udice závodníka, který je odkojený na ploticových revírech jižních Čech. V naší diskusi jsme ho pasovali na ploticového specialistu. Když se na montáže podíváte, musíte přiznat, že už to je vyšší plavačkářská. Díky těmto montážím získal Kuba Kabát titul juniorského Vícemistra České republiky na Cidlině, kde se prakticky nedala chytnout ryba. Kuba tam všechny právě na ploticích pěkně vyškolil.

3902.jpg

Mrakující tvrdé koule?

13. 03. 07 | Kategorie: Tipy a triky | Počet komentářů (0)

Úkol je jednoduchý, potřebuju tvrdou kouli hlíny nebo krmení, která spadne rychle na dno, ale přitom potřebuju, aby za sebou nechala velkou mrakovou stopu. Zdá se vám tato kombinace nemyslitelná? Díky jednoduchému triku to zvládnete hravě i vy!

2588.jpg

Lízátko tuning

02. 12. 06 | Kategorie: Tipy a triky | Počet komentářů (0)

Obecně převládá názor, že když anténka lízátka při vedení kouká kolmo z vody, zvolili jsme dobře jeho gramáž. Dovolím si tvrdit, že to není pravda, výrobci v tomto směru lízátka předimenzovávájí.

5580.jpg

Zdolávání cejnů

19. 11. 06 | Kategorie: Tipy a triky | Počet komentářů (0)

Cejn patří mezi nejméně bojovné ryby. Mohlo by se tedy na první pohled zdát, že jeho zdolávání bude to nejjednodužší. To však není pravda a ztráta cejna vlivem špatného zdolávání není vzácností.

  • 1
  • 2
zavřít
ukázat

Aktuality

Přihlášení / Registrace