Spací pytel New Dynasty - recenzce

20. 03. 13

dng_9528_fw.jpg

Pro mnoho z nás je nedílnou součástí rybaření i delší pobyt u vody, a to i po několik dní. Někteří rybáři, včetně mě, jezdí nocovat k vodě téměř v jakémkoliv počasí a k tomu je třeba mít správné vybavení. Nedílnou součástí vybavení k nocování je i spacák. A právě celoroční spacák je předmětem této recenze. Jedná se o nový produkt od české společnosti Mivardi.

Popis

Tento spacák patří mezi ty největší na trhu. Svou délkou 235 cm a šířkou 95 cm poskytuje dost prostoru i pro opravdu velké rybáře, kteří si v něm nemusí krčit nohy, aby jim netáhlo na ramena. Konstrukčně se jedná o zajímavý spacák v tom, že má jednu spodní vrstvu a dvě vrchní. Druhá vrchní vrstva se dá úplně odepnout a použít jako samostatná přikrývka. První vrstva se dá po obou stranách rozepnout až dolů, ale ve spodní části je pevně spojená se spodní vrstvou kvůli lepší izolaci u nohou. Díky tomu má mnoho variací použití, ale o tom až níže. Spodní a vrchní vrstva mají o polovinu zesílenou výplň pro zvýšení tepelného komfortu. Zipy spacáku jsou velké, velmi dobře kloužou a dají se rozepnout, jak se říká, „roztržením“, tady tak, že když se odkryji, zip se sám rozepne. Na jezdcích zipu jsou velké gumové úchytky, které se dobře drží. Pod hlavním zipem je všitý silný nylonový pruh, který brání zachycení látky spacáku do zipu, což bývá problém velké části spacáků, včetně těch nejdražších. Tento pruh navíc chrání i proti profukování zipem. Proti samovolnému rozepínání zipů jsou na obou vrchních vrstvách spacáku očka a na spodní vrstvě karabinka, do které se očka zacvaknou. Spacák tak nemá šanci sám se rozepnout, i když zipy „kloužou“ dobře.

dng_9501_fw.jpg

Další „drobností“, kterou považuji za velmi dobrý nápad, je límec kolem krku (THERMO STOP), který brání úniku tepla ze spacáku a vniknutí studeného vzduchu kolem ramen. Tuto účinnou „drobnost“ většina spacáků bohužel nemá. Spacák se připevňuje k lehátku na třech místech, na obou koncích jsou „kapsy“, které se navléknou na lehátko a uprostřed je silný stahovací popruh. Pokud nechci popruh použít a nechci, aby se mi válel ve špíně pod lehátkem, mohu ho srolovat a uložit do malých kapsiček na suchý zip, které jsou na obou stranách spacáku.

dng_9499_fw.jpg
dng_9504_fw.jpg
dng_9507_fw.jpg

Materiály

dng_9522_fw.jpg

Svrchní materiál spacáku je tzv. Peachskin, prodyšný, na dotek měkký materiál, který nešustí a nepropouští vodu. Kapky vody po něm stékají, protože na jeho povrchu jsou jemné chloupky jako na broskvi.  Vnitřní část spacáku je z jemného mikrofleecu, který příjemně hřeje okamžitě, jak do něj vlezete. Člověk má ihned pocit tepla a nemusí předtím spacák zahřívat vlastním tělem. Ze stejného materiálu je i límec kolem krku. Výplň všech vrstev je z dutých mikrovláken, která se dají dobře stlačit, což usnadňuje balení a zmenšuje přepravní rozměry spacáku. Po rozbalení se však vlákna pěkně roztáhnou a vytvoří silnou vrstvu. Rozbalený a nezatížený spacák je vysoký cca 13 cm, což svědčí o velké vrstvě výplně. Zesílená spodní vrstva zlepšuje odvod tělesné vlhkosti a tepelný komfort. Popruhy jsou z pevného nylonu, spony a přezka ze silného plastu. Pouzdro spacáku je dostatečně velké, aby se dal spacák sbalit bez problémů u vody na lehátku na první pokus. Pouzdro je z nepromokavého materiálu a stejně jako spacák má dobré zipy plus stahovací řemínky.

dng_9509_fw.jpg
dng_9510_fw.jpg
dng_9511_fw.jpg

Shrnutí

Na tomto spacáku je vidět, že ho vymýšleli rybáři. Má mnoho nových vylepšení, která usnadňují používání a zlepšují funkčnost. Co se týče rozměrů, je to spacák i pro skutečně velké rybáře, ale chce to k němu použít adekvátně velké lehátko. Na mém lehátku působil spacák dost přerostle. Zpracování i použité materiály se jeví jako velmi kvalitní, švy jsou rovné a nikde nejsou vidět nitky nebo nějaké vady.
Díky konstrukci se jedná o celoroční spacák s velkou variabilitou. Kompletní spacák se všemi vrstvami je dostačující i do velmi chladného počasí od podzimu do jara. Pokud je opravdu chladno, dá se spacák zatáhnout šňůrkami a vytvoří se z něj téměř „mumie“. Na jaře, na podzim a v chladnějším létě je dobré odepnout vrchní vrstvu, která se dá v teplém počasí použít jako samostatná přikrývka. Odpadá tím potřeba mít dva spacáky, jeden letní a druhý zimní.

No a co vás zajímá asi nejvíce, tedy jak se v něm spí. Vyzkoušel jsem to koncem února pod deštníkem, kdy půlku noci pršelo nebo mrholilo a teplota se pohybovala od nuly do tří nad nulou. Přesto, že spacák zvenku navlhl a neměl jsem ho zapnutý, bylo mi v něm příjemně. Podle relativně suchého lehátka pod spacákem a suchého vnitřku spacáku také odvádí dobře vlhkost, kterou naše tělo produkuje a která tak snižuje tepelnou účinnost spacáků. Jak v něm bude při mínus deseti nebo mínus dvaceti, nemohu soudit, ale výrobce uvádí, že je spacák až do - 20 °C. Za těchto teplot už asi u vody moc rybářů nebude, i když občas se může stát, že se meteorologové spletou a místo „příjemných“ pár stupňů pod nulou se teploty propadnou až k mínus patnácti či dvaceti, a to je potom člověk rád, že má pořádný spacák.

dng_9513_fw.jpg
dng_9528_fw.jpg
dng_9532_fw.jpg

Technická data
Váha 4,75 kg (včetně obalu)
Rozměr rozloženého 235 x 95 x 13 cm
Rozměr sbaleného válec 40 x 50 cm
Použití celoroční spacák
Konstrukce spacák má jednu spodní a dvě vrchní vrstvy (vrchní se dá úplně odepnout a použít jako samostatná přikrývka)
Navíc límec THERMO STOP kolem krku, popruh na připnutí k lehátku, který se dá srolovat a uložit do malých kapsiček
Použitelný do - 20 °C
Celkové hodnocení velmi propracovaný celoroční spacák s velkou variabilitou použití a mnoha inovacemi. Velmi dobré zpracování a materiály.
Poměr cena/funkčnost za relativně málo peněz hodně pohodlí

dng_9497_fw.jpg
dng_9547_fw.jpg
dng_9494_fw.jpg

Klady a zápory

+ Vysoká variabilita a funkčnost

+ Odvod vlhkosti zesílenou spodní vrstvou

+ Dobrý poměr kvality a ceny

- Je skutečně velký, z menšího lehátka bude dost přečnívat

Autor recenze:

Jiří Jakeš pro mrk.cz

dng_9492_fw.jpg

Chcete komentovat tento článek?

Diskuze

Nový komentář

Nová reakce

Loading SWGDPR…

Položky označené * jsou povinné

zavřít
ukázat

Aktuality

Přihlášení / Registrace