Feederové vychytávky

5-33.jpg

Michal Novotný – MIVARDI CZ – Feeder v chladné vodě

03. 04. 19 | Kategorie: Feederové vychytávky | Počet komentářů (0)

V posledních letech nám rybářům počasí přeje a zima jako taková ve své plné síle přichází čím dál později, než bylo dříve obvyklé. I loni tomu nebylo jinak a dalo se pohodově rybařit skoro do konce roku. Po té, však teploty padly hluboko pod nulu a minimálně stojaté vodní plochy pokryl led. Hned po Novém roce jsem podnikl několik vycházek na řeku ,která jako jediná umožňovala trochu krotit rybářský absťák.

krmení na cejny

Desatero feederaře - Díl pátý - aneb bez krmení to není ono

26. 04. 15 | Kategorie: Feederové vychytávky | Počet komentářů (0)

Už v samotném názvu rybolovného způsobu lovu ryb zvaném feeder je krmítko, tedy nějaký košíček, který nám pomůže dopravit namíchané dobroty a živé nástrahy rybám na krmné místo, které jsme si zvolili. Tím, že nahazujeme přibližně stále na stejné místo, krmíme a stahujeme si všechny ryby z okolí. Podle toho, jaké krmení jsme zvolili, jak jsme ho namíchali, v jaké konzistenci a jak přesně ho dokážeme naházet do vody, minimálně z 50% ovlivníme náš úspěch či neúspěch. Pokud na stojkách krmení příliš převlhčíme, může se stát, že se nám podařilo udělat "dělové koule", které zapadnou do bahna a rozpadnou se, až když odcházíme domů, taktéž se může stát, že na tekoucích vodách krmení zase naopak nedovlhčíme a krmení nám "uplave" vodou. Oboje je samozřejmě špatně.

Krmítko

Desatero feederaře - Díl čtvrtý - aneb krmítka a zátěže

25. 01. 15 | Kategorie: Feederové vychytávky | Počet komentářů (0)

Je úplně jedno, podle čeho krmítka chceme rozlišovat, nebo dělit do určitých skupin, zda chytáme velká, střední, malá, lehká, těžká, tvrdá, měká,otevřená, zavřená, barvená, nebarvená, olověná, drátěná, kovová, plastová, plechová, spirálová, formičková, litá, odlévaná, světlá, tmavá, koncová, průběžná, posuvná, červová, plovoucí, zakrmovací, kulatá, hranatá, placatá, trojúhelníková, čtvercová, obdélníková, válcová, trubičková, vyměnitelná, zatížená, cejchovaná, vystřelovací, a nebo specielní. Ať je to, jak chce, pořád musíme mít na zřeteli, že rybolovná technika s feederovými pruty je vlastně položená, i když se liší v signalizaci záběru, která oproti klasické položené je pouze a jedině ohýbáním různě tvrdých špiček, které si volíme podle proudu a dálky, jakou chceme chytat. A pokud tedy vycházíme z položené, je nástraha přidržována u dna, nebo v blízkosti dna zátěží, v tomto případě krmítkem. Ostatně název této disciplíny vychází z anglického překladu (krmítko).

pc070045.jpg

Listopadový feeder aneb i v zimě se vyplatí zajít k vodě

08. 12. 14 | Kategorie: Feederové vychytávky | Počet komentářů (0)

V kalendáři se píše konec listopadu. Člověk by již čekal nějakou tu sněhovou vločku, začíná předvánoční euforie. Rybáři, většinou kvůli zimě, která venku panuje, leští, mažou, zkrátka připravují svůj vercajk na příští sezonu. Dáte mi za pravdu, že letošní listopad je však co do teplot velmi příznivý, v mnoha případech až nadprůměrný. Po nabité závodní sezoně, mě tento fakt přiměl ještě jednou vytáhnout feedrové pruty a zajít si zachytat na mou oblíbenou malou vodu poblíž mého bydliště. Mini výpravu jsem naplánoval na poslední listopadovou neděli.

vlasce na feeder

Desatero feederaře - Díl třetí - aneb vlasec nebo šňůra

27. 06. 14 | Kategorie: Feederové vychytávky | Počet komentářů (0)

Vlasec je umělé vlákno, které slouží jako základní součást udice k záseku a následnému zdolání ryb a vyrábí se nejčastěji z nylonu, polyethylenu a dalších polymerů, cizím slovem monofilamenty, česky jednoduchá vlákna. Prodává se nejčastěji na špulkách v různých délkách, nejčastěji 100m, 150m, 200m, 300m, 350m, 600m a 1000m(specielní návazcové vlasce jsou i v návinech 30m nebo 50m) a s označením tří důležitých informací: průměr v milimetrech, délkou v metrech a pevností v tahu, označeném v kilogramech nebo librách. U té pevnosti bych se na chvilku zastavil, protože je to určitě minimálně na dlouhou diskusi. Jedni výrobci udávají pevnost vlasce v uzlu, jiní pevnost vlasce v trhu, což jsou dva naprosto odlišné údaje! Vlasce se vyrábějí v mnoha továrnách po celém světě,(mnozí z nás pamětníků mají jistě v živé paměti Silon Planá nad Lužnicí), ale největší výrobci jsou Japonci, Američané a Ńěmci a taky na většině krabiček či špulek je právě označení Made in Japan, Made in Germany či Made in USA. V minulosti se vlasce vyráběli jako jednolité vlákno, a byl to vlastně vedlejší produkt při průmyslové výrobě hlavně textilu, který se díky velkému zájmu a uplatnění zdokonalil a vyvinul do dnešní podoby monofilu.

hromada s navijáky

Desatero feederaře - Díl druhý - aneb jak si vybrat ten správný naviják.

24. 03. 14 | Kategorie: Feederové vychytávky | Počet komentářů (0)

Tento seriál je určen především všem začínajícím, abych jim usnadnil orientaci při výběru nářadí a všech pomůcek s tím spojených a uvedl je do základů „rychlých špiček“a celého dění okolo toho a co nejméně složitě vysvětlil, jaké mají možnosti. Před čtrnácti lety, když byl u nás ještě feeder „v plínkách“ a všechno bylo vlastně nové, nic se nedalo pořádně sehnat, se každý snažil získat nějaké informace, kde to šlo a moc možností tenkrát nebylo. Dneska se už naštěstí situace hodně zlepšila, internet a rybářské časopisy na nás chrlí článek za článkem, technologie postoupila od té doby mílovými kroky kupředu, zkvalitňuje se používaný materiál, díky otevřenému trhu se firmy předhánějí, kdo má lehčí, kvalitnější a tenčí pruty, komu vydrží déle navijáky, čímž vzniká velká konkurence mnoha firem a k naší radosti se ceny tlačí hodně dolů. Ale aby se v tom jeden vyznal. Velký naviják, malý naviják, či snad střední naviják, přední brzda, zadní brzda, baitruner, bojová brzda, jednoklička, dvouklička, červený, stříbrný, či snad bílý? Abych naplnil smysl a podstatu tohoto článku, který má být ne odborný výklad, ale pouze snaha o co nejlépe přiblížit a vysvětlit v jednotlivých samostatných dílech vše od prutu až po háček, a abych vám ušetřil něco peněz před koupí na zrovna vhodného prutu, či navijáku, musím začít od začátku.

akce prutu při zdolávání

Desatero feederaře - Díl první - aneb jak si vybrat ten správný prut

09. 02. 14 | Kategorie: Feederové vychytávky | Počet komentářů (0)

Tento seriál je určen především všem začínajícím, abych jim usnadnil orientaci při výběru nářadí a všech pomůcek s tím spojených a uvedl je do základů „rychlých špiček“a celého dění okolo toho a co nejméně složitě vysvětlil, jaké mají možnosti. Před čtrnácti lety, když byl u nás ještě feeder „v plínkách“ a všechno bylo vlastně nové, nic se nedalo pořádně sehnat, se každý snažil získat nějaké informace, kde to šlo a moc možností tenkrát nebylo. Dneska se už naštěstí situace hodně zlepšila, internet a rybářské časopisy na nás chrlí článek za článkem, technologie postoupila od té doby mílovými kroky kupředu, zkvalitňuje se používaný materiál, díky otevřenému trhu se firmy předhánějí, kdo má lehčí, kvalitnější a tenčí pruty, čímž vzniká velká konkurence mnoha firem a k naší radosti se ceny tlačí hodně dolů, ale stále mezi lidmi kolují mylné fámy a polopravdy. Abych naplnil smysl a podstatu tohoto článku, který má být ne odborný výklad, ale pouze snaha o co nejlépe přiblížit a vysvětlit v jednotlivých samostatných dílech vše od prutu až po háček, a abych vám ušetřil něco peněz před koupí na zrovna vhodného prutu, či navijáku, musím začít od začátku.

I na červy na háčku je method krmítko jako stvořené

Method feeder

18. 10. 12 | Kategorie: Feederové vychytávky | Počet komentářů (3)

Sedím tiše a nehnutě pozoruji špičku svého pickeru. Kolem mě si to šinou zástupy mravenců a z absolutní soustředěnosti mě občas vyruší skřeky volavky a kačen. Špička se jemně zachvěla… Zbystřil jsem. Najednou se začala šílenou rychlostí ohýbat a taktak, že jsem v poslední chvilce stihl prut chytit. Zásek není třeba, ryba si to uhání k protějšímu břehu do rákosin…

8925.jpg

Přesnost krmení

24. 03. 08 | Kategorie: Feederové vychytávky | Počet komentářů (0)

Lov ryb na pruty s výměnnými špičkami se za posledních deset let stal velmi populárním a zasáhl všechny věkové skupiny od malých, začínajících rybářů, přes jejich tatínky, až po klasické ortodoxní „bobkaře“. Kvalita prutů stoupá a zlepšuje se díky novým technologiím a stále se zdokonalujícím materiálům. Čím dál více firem se zabývá výrobou nejenom prutů, ale i náhradních špiček všech možných barev, tvrdostí a průměrů, a ostatních nezbytných potřeb jako jsou krmítka, vidličky, průjezdy a podobně, a tím jejich cena k radosti všech spotřebitelů jde rok od roku dolů. Feeder se stává největším hitem, ale každý z vás má na to jiný úhel pohledu. Pro jednoho to je relax, odpočinek a zábava u vody, pro druhého možnost se stále zdokonalovat a měřit svoje síly v závodech s ostatními kolegy a pro jiného zase možnost ještě více naplnit mrazák. A právě pro první a druhou skupinu je určen tento seriál.

zavřít
ukázat

Aktuality

Přihlášení / Registrace