Tipy a triky

dsc_5081.jpg

PARTIKL – SÍLA VNADĚNÍ

10. 06. 16 | Kategorie: Tipy a triky | Počet komentářů (0)

Když se vrátím k mému začátku, kdy jsem poprvé vyrazil k vodě, tak jsem rozhodně neměl boilie pod háčkem. Na háčku jsem měl vždy dvě zrnka kukuřice. Ta pro mě byla top nástrahou. Postupem času, jsem si pořídil prak, kterým jsem si vždy nastřílel kukuřici k montáži, čímž jsem si rybu přilákal a tady to celé začalo. Byla to nástraha, které můžu poděkovat za nádherné ryby. Celé dětství jsem odchytal na kukuřici ale i na jiný druh partiklu. O pár let později přišel čas, kdy jsem poznal ty zázračné kuličky tisíce barev, chutí a aroma. Nevěřil jsem jim, ovšem kaprům jsem je servíroval čím dál častěji. Kukuřice, hrách či fazole, šli stranou. Ovšem každý pravý kaprář, by měl mít vždy kukuřici s sebou. Bez ní bych k vodě snad ani nešel. Kapry vyhledávám jak na stojatých, tak i tekoucích revírech. Jsou místa, kde vím, že boilies funguje na jedničku, ale taky jsou místa, kde musím použít kukuřici, či jiný druh partiklu. Je však jasné a i dokázané, že kapři i ti kapitální, se rádi různými zrny krmí. Nejlépe je to vidět, když vám ze zdolaného kapra, na podložku vytéká natrávená kukuřice s řepkou, či jiné částice rostlinného původu. Z čehož je patrné, že i když v dnešní době je top nástrahou boilies, kapři si rádi na partiklu pochutnají. Tudíž na něj můžeme kapry bez problému chytat. Všimnul jsem si, že je skupina kaprářů, která partikl neuznává. A to proto, že na partiklu se údajně krmí menší ryby. Je třeba si uvědomit, že na revírech nejsou jen kapitální ryby, jsou tam i ty menší. Takže pokud se rozhodneme použít na zakrmení partikl, musíme počítat s tím, že se budou krmit všechny druhy bílé ryby včetně těch menších. Pak je potřeba dát popřípadě jako nástrahu větší průměr, tím můžeme vyselektovat menší jedince.

img_20151101_111717.jpg

Lov na lehko v podání Tomáše Kabláska

02. 06. 16 | Kategorie: Tipy a triky | Počet komentářů (0)

V dnešní velmi uspěchané a hektické době se lov na lehko velmi rozmáhá, a hlavně si troufám říct, že tento lov je také velice účinný, rychlý a zábavný. Není to takové to rozdělat si bivak nahodit nebo si zavést pruty a jít spát a přehazovat nebo převážet jednou za 24hodin. Mezi hlavní výhodu lovu na lehko patří to, že se dostanete na taková místa, na která by se vám normálně nechtělo a to z důvodu tahání všech zbytečných věcí, které většina z nás k vodě nosí. Ale jde to i bez nich. Při jednodenním nebo maximálně 2 denním lovu se snažím k vodě brát co nejméně věcí, to jde a chytat, co nejaktivněji, jak jen je v mých silách.

img_4926.jpg

Fluorocarbon – nutnost nebo přežitek ?

02. 03. 16 | Kategorie: Tipy a triky | Počet komentářů (0)

Tento materiál existuje někdy od roku 1970, kdy byl vyroben vědci za účelem konkurovat nebo předčit monofilní vlasce. Za ta léta se o tom či onom napsaly již stohy papírů, probíraly dopodrobna na hromadě rybářských fór. Největší rozruch se vyvolal u tvrzení prodejců o tom, že je fluorocarbon neviditelný ve vodě. Pokud to tak opravdu je by vám mělo posloužit pár následujících řádků. Čerpáno zejména z vlastních zkušeností a mnoha portálů z internetu.

dsc_4811.jpg

Kaprařina a krmení v podání Davida Lužného 2. díl

22. 02. 16 | Kategorie: Tipy a triky | Počet komentářů (0)

Variant, nebo chcete-li možností, jaké lze využít při krmení boilies je nespočet a fantazii se meze nekladou. Občas, když pozoruji okolní rybáře stereotypně rozhazující kuličky kolem nástrahy, mne napadá, že není od věci zkusit předložit návnadu jinak než ostatní a pokusit se tak odlišit. Na pochytávaných vodách se silnějším rybářským tlakem může být úspěšnou taktikou použití předmáčených boilies ke krmení a následně i k chytání. Kuličky předmáčeného boilies působí pak na dně dojmem, že zde leží delší dobu a jsou považovány za bezpečné. Stejného výsledku lze dosáhnout i při použití kuličkových pelet a to nejen při vnadění. Osobně často využívám ke krmení menší průměry boilies než ty, na které chytám, protože mimo to, že se třeba odliším od ostatních rybářů, při stejném váhovém množství dopravím do vody více soust a kapr tak může pozřít více kuliček boilies, aniž by se dostal do kontaktu s háčkem a získá tak důvěru v krmení, než se dostane do kontaktu se samotnou nástrahou a háčkem. Další možností, jak dosáhnout v podstatě stejného efektu je prosté překrojení kuliček na poloviny či čtvrtiny. Dosáhneme tak současně i lepší rozpustnosti, krmení se na našem místě nebude kazit a rozpouštěním bude do vody uvolňovat traktory lépe, než samotná nepřekrojená kulička. V období, kdy se kaprům do záběrů moc nechce, toto překrájené boilies popř. pelety ještě zalévám liquidem. Možné je i zaprášení suchou boilies směsí, nejrůznějšími extrakty, práškovými játry či method mixem. Je to již delší dobu, co jsme na výpravě s našimi přítelkyněmi s úspěchem, ač náhodně, přišli na to, že přidáním několika koulí z kaprové směsi z řady V1 do okolí každé montáže, kde bylo krmeno ještě i stejným druhem boilies, na které bylo chytáno, jsme dokázali na naše místa natáhnout velké kapry, ačkoliv úmysl byl původně úplně opačný – chtěli jsme, aby si holky maximálně zachytaly, byť menší ryby. Tento příklad z praxe je názornou ukázkou toho, že kreativitě a fantazii se meze nekladou a málokdy lze dopředu říct, že vyzkoušet ten či onen nápad nemá cenu.

dsc_4426.jpg

Kaprařina a krmení v podání Davida Lužného 1. díl

11. 02. 16 | Kategorie: Tipy a triky | Počet komentářů (0)

Krmení, nebo chcete-li vnadění jako součást lovu jakéhokoliv druhu ryb je dost důležitou součástí taktiky. Často spolu s prezentací nástrahy vytváří pomyslný jazýček na vahách mezi úspěchem a neúspěchem. Stejně jako v předchozím článku o zavážení bych se chtěl pokusit tomuto tématu věnovat trošku komplexně – od zodpovězení otázky proč vlastně krmit obecně, přes různé krmné strategie, čím vlastně krmit a jaké při tom lze využít případné pomůcky. Nechci a nebudu tvrdit, že „objevuji Ameriku“, přesto si ale myslím, že svůj okruh čtenářů si tento materiál najde a zvláště pak začínající či méně zkušení kolegové - rybáři si můžou odnést a popřípadě pak sami u vody vyzkoušet pár tipů. Zde jen malinko odbočím a požádám vás, abyste měli na mysli, že to, co se od vody odnese, ať už do kuchyně nebo do jiné vody, už nikdy nechytíme…. Myšlenka chyť a pusť je už poměrně známa, nicméně stále se najdou tací, co berou rybářské revíry jako náplň mrazáků či zdroj příjmů. To by na úvod stačilo, takže pojďme si hned zpočátku odpovědět na zásadní otázku proč vlastně krmit-vnadit?

dsc_4851.jpg

Čerstvě rolované, ze sáčku nebo vysušené?

11. 01. 16 | Kategorie: Tipy a triky | Počet komentářů (0)

Ano, řeč bude o boilie. V tomto článku se nebudeme zaobírat značkou, příchutí nebo složením boilie jako takovým, ale jeho stavem, ve kterém ho posíláme do vody a co od tohoto stavu očekáváme. Předem si pojdme ujasnit, co tyto pojmy znamenají.

p1090025.jpg

Lov v překážkách - strach nebo výzva?

09. 12. 15 | Kategorie: Tipy a triky | Počet komentářů (0)

Úvodem bych zmínil, že tento článek doufám otevře oči a nové naděje těm z vás, kteří mají strach z lovu v překážkách. Snad každý z nás má v blízkosti svého bydliště nějakou oblíbenou vodu, která je z větší části buď zarostlá, či skrývá velký počet překážek, čímž vás to zbytečně odrazuje od lovu. Přitom je velmi důležité si uvědomit, že voda s mnoha překážkami kolikrát skrývá velká překvapení. A to proto, že hlavním instinktem každého živého tvora je, mít svůj úkryt, do kterého se může nejen před nebezpečím schovat. Zvířata okolo našich vod vyhledávají k úkrytu nízké porosty, spadené stromy, staré nory. Například ptactvo, zase kromě svých hnízd, obývá dutiny starých stromů. Jinak tomu není ani u ryb, které překážky, nebo také vázky, přímo vyhledávají. Překážky ve vodě mohou tvořit torza spadených stromů, větve, různé naplaveniny ale také i přirozené vázky (myslím tím ty, které jsou ve vodě odjakživa), jako jsou vodní trávy, kameny, zaplavené stromy a jejich kořeny, či dokonce celý les nebo ostrůvky, které většinou bývají porostlé keři nebo stromy a ty zase tvoří úkryt vodnímu ptactvu a vodním hlodavcům. Větve a kořeny keřů, či stromů zasahující pod hladinu tvoří také jakousi překážku, ve které se ryby zdržují.

nahazovani8.jpg

Lov na odhoz v extrémních vzdálenostech 2. díl

01. 12. 15 | Kategorie: Tipy a triky | Počet komentářů (0)

Nahazování na velké vzdálenosti je dřina a bez tréninku se asi těžko obejdeme. Nejlepší cesta je naučit se bez velkých obtíží s lehčími zátěžemi 70-90g nahazovat na přesno do vzdálenosti kolem 100m. Pokud tuto techniku zvládáme, to znamená, že naše montáže dopadají tam, kam chceme a nelétá nám to v rozptylu 30 m, můžeme přikročit ke zkoušce velké vzdálenosti. Možná se vám to bude zdát málo podstatné, ale všiml jsem si u spousty rybářů, že při nahazování nemají žádnou stabilitu, a při švihu různě nekontrolovaně balancují a jsou na nejlepší cestě si ublížit nebo zlomit prut např. švihnutím do země. Sám jsem byl tohoto několikrát svědkem. Důvod je prostý, tak jako v karate je potřeba si osvojit základní postoj, který je pro maximální hod nesmírně důležitý.

p4220182.jpg

Pelety Rapid Turbo - Neokoukaná novinka

25. 11. 15 | Kategorie: Tipy a triky | Počet komentářů (0)

Velmi zajímavou a prozatím tak trošku opomíjenou novinkou pro letošní rok v sortimentu návnad a nástrah Rapid jsou Turbo pelety. Jak již vyplývá z jejich názvu, jsou prostě turbo :), tedy jinými slovy řečeno – pracují ihned od vhození do vody, poměrně záhy jejich povrch měkne a odlupují se jednotlivé různě velké částečky, které stoupají vodním sloupcem nahoru a zase pomalu klesají. Doba rozpadu těchto pelet je závislá na více faktorech – teplota a případné proudění vody, obsádka bílé ryby, samotný průměr pelety a způsob použití., zhruba v rozmezí 10 až 60 minut v malých průměrech a maximálně 3 h ve větších průměrech.

zavřít
ukázat

Aktuality

Přihlášení / Registrace