Reportáže

img_5998-1.jpg

Na dírkách na Pokutníku

27. 01. 16 | Kategorie: Reportáže | Počet komentářů (0)

Tak nám to konečně po letech bezpečně zamrzlo. Doma jsem oznámil, že v sobotu jedu na dírky. Měl jsem jasný cíl a to chytit kapříka. Bohužel zatopený lom, kam jsem v minulých letech jezdil a úspěšně lovil kapry pod ledem, ještě nebyl v provozu. Volba padla na rybník Pokutník v Petříkově u Velkých Popovic. Měl jsem zprávy o tom, že tu nějací kapři plavou.

Kapřík

Na kaprech pod ledem

22. 02. 15 | Kategorie: Reportáže | Počet komentářů (0)

Letošní zima je velmi netradiční. Je hezky, když by mělo mrznout, mrzne, když by mělo být hezky, skoro žádný sníh a když má sněžit, prší. Nikde kolem nás není pořádně zamrznuto, aby nás led stoprocentně udržel, a protože je skoro konec února, dostali jsme strach, že by se taky mohlo stát, že si nenahodíme, a tak jsme využili první příležitosti pozvání na jednu moc pěknou vodu. Celý týden jsme sledovali počasí a modlili se, aby v noci mrzlo a v duchu doufali, že to vyjde. Ta voda se jmenuje rybník Pokutník v obci Petříkov a je opravdu kousíček od Prahy, těsně vedle Velkých Popovic. Ani jsme v pořádný led nevěřili vzhledem k velmi teplému počasí v Praze. Ale vyšlo to i se sluníčkem a parádní chytačkou!

nástrahy.jpg

DIRKAŘENÍ III.

20. 02. 13 | Kategorie: Reportáže | Počet komentářů (0)

aneb lov ryb pod ledem. Jak jsme si už vysvětlili v předchozích dvou dílech, třetím nejrozšířenějším rybolovným způsobem pod ledem, nebo chcete-li na dírkách je přívlač. Správnější název je lov na umělé nástrahy, protože s opravdovou přívlačí to asi má hodně málo společného, protože chytáme pouze vertikálně, kdy prakticky zvedáme a zpouštíme nástrahy. Řekli jsme si, že drtivá většina revírů je zaměřena na lov salmonidů – česky pstruhů nebo sivenů, to podle toho, co je zrovna na trhu a co tam ten který majitel nebo provozovatel revíru zrovna nasype. Od toho se musíme odrazit, tedy tyto ryby asi klasické nástrahy, které ve volné přírodě jsou jejich přirozenou potravou, neznají, protože se chovají v sádkách a přikrmují granulemi (proto se přezdívají granuláči) a tak asi s umělou mouchou či její napodobeninou moc neuspějeme. Spíš pokud se nám podaří navázat napodobeninu granule, máme vyhráno.

ma16.jpg

Výsledky závodu DIRKA CUP 2013

14. 02. 13 | Kategorie: Reportáže | Počet komentářů (0)

O víkendu, v neděli 10.2.2013 proběhl již 4. ročník pětihodinového dirkového závodu o pohár DIRKA CUP 2013 a divoké prasátko na zamrzlém lomu u Aleše Vondrlíka. Jelikož jsme museli z bezpečnostních důvodů (počasí - tání sněhu),závod o týden odložit, tak nám z původně přihlášených 32 závodníků nakonec nastoupilo jen 28 startujících. Počasí bylo přímo vzorově zimně ukázkové, skoro po celou dobu závodu svítilo sluníčko, ačkoliv teploměr ukazoval kolem minus dvou °C. Led měřil mezi 9 - 13 cm, takže byl naprosto bezpečný. Každý závodník mohl chytat na dva pruty součastně s libovolnou nástrahou, pouze s jedním háčkem bez protihrotu a v ceně startovného bylo ponechání si tří pstruhů. Za pět hodin se nachytalo velmi slušných 130 ks ryb, převážně pstruha duhového, sivena, plotice, červenopeřice, okouna a kapra. Velmi pozitivní je, že nikdo z přítomných neskončil s nulou.

sponzoři se vytáhli

Výsledky závodu Dirky FARMA 2013

11. 02. 13 | Kategorie: Reportáže | Počet komentářů (2)

V sobotu 9. února 2013 proběhl dikařský závod na soukromém revíru rybníku FARMA u Příbrami. Závodu se zůčastnilo 24 přihlášených, z toho byly tři ženy. Vlastník revíru, Víťa Podoubský ještě den před závodem zarybnil tržním pstruhem a sivenem, ačkoliv má v tomto rybníčku přes stopadesát trofejních kusů, aby si ještě každý mohl ty svoje dva kousky odnést na pánvičku. Ráno byl sraz mezi osmou a devátou, počasí bylo přímo nádherně zimní, bylo mezi minus dvěmi až mínus čtyřmi °C, dirky byly vzorně předvrtané a tak nic nebránilo začátku závodu. I o naše žaludky bylo perfektně postaráno, ve stánku nechyběla teplá gulášová polévka, párečky, pečené masíčko, teplý čaj, prostě paráda. I sponzoři se vytáhli a tak bylo i o co bojovat. Oba rozhodčí - Jirka Ouředníček a Víťa Podoubský si rozdělili závodníky na dvě poloviny a dohlíželi po celou dobu závodu na "fér-plej" průběh a šetrné zacházení s rybami.

018naberacka.jpg

Dirkaření II.

06. 02. 13 | Kategorie: Reportáže | Počet komentářů (0)

aneb lov ryb pod ledem II. Asi nejjednodušším a nejvíce chytaným způsobem je plavaná, a pokud použijeme ty správné splávky, a je opravdu z čeho vybírat, tak nás to bude i bavit. Slovíčko správné bych spíš nahradil vhodné, protože když vidím u vody některé „kačeny“, které se snad ani nehodí pro lov dravců na rybičku, a někteří na ně chytají, a vůbec jim to nevadí, tak si ani neumím představit, jak v zimě velmi opatrná ryba s tou kačenou pohne, natož aby jí třeba trošinku přitopila. A přitom lov na splávek je i v zimě lovem na splávek, jen musíme hodně zjemnit, protože záběry jsou kolikrát jen nepatrné připotopení, nebo lehké popojetí splávku v dírce. Pokud pod sebou nemáme hloubku do metru, nebo nechytáme těsně pod ledem, kde můžeme použít i pevný splávek, používají se převážně splávky průběžné, tedy takové, které mají dole očko a posouvají se po vlasci až po nějakou námi nastavenou zarážku, ať už z uzlíku, bavlnky, nebo gumového stopera. Zarážku volíme tak velikou, aby při navíjení vlasce v pohodě prošla očkama prutu, ale neposouvala se sama po vlasci a neprolezla očkem ve splávku.

dirk

Pozvánka na závod Dirka Farma Příbram

05. 02. 13 | Kategorie: Reportáže | Počet komentářů (0)

Pořadatelé vás srdečně zvou na dirkový závod o velmi pěkné ceny. Rybářské závody v lovu ryb na "dírkách". Závody se konají na rybníce FARMA v Příbrami. Revír je zarybněn trofejním pstruhem duhovým a sivenem americkým.

díra v ledu

Dírkaření I.

31. 01. 13 | Kategorie: Reportáže | Počet komentářů (0)

aneb lov ryb na dírkách. Začnu trošku netradičně, ale protože se tímto rybolovným způsobem zabývám už spoustu let, a bohužel jsem byl i u několika velmi „nepříjemných“ případů, myslím si, že je to na místě. Jako první a nejdůležitější věc je vaše bezpečnost a ta záleží na síle, chcete-li tloušťce ledu. Nepodceňujte tuto skutečnost a nelezte na něco, co vás nemá šanci udržet! Odborníci doporučují minimální tloušťku ledu 10 cm! I já jsem se vykoupal a měl jsem velké štěstí, že pode mnou bylo něco kolem metru hloubky a že to bylo v té zimně hodně nepříjemné, nemusím ani zdůrazňovat. V mých začátcích jsem velmi hazardoval a dokázal jsem si stoupnout i na tři – čtyři centimetry ledové skořápky, ale po vlastní koupeli a málem utopeném kamarádovi si už dávám sakra pozor. Není žádná pravda, že když tam spadnete, odpovídá za to majitel nebo správce revíru, každý vstupuje na led na vlastní odpovědnost a nekončí to vždycky jenom vykoupáním! Doufám, že jsem vás tímto netradičním začátkem neodradil, protože každá rybařina, i ta pod ledem má svoje kouzlo. Jen se musíme přizpůsobit aktuálnímu počasí, tedy teplotám někdy i hodně pod bodem mrazu, teple se obléci a obout dobré boty do zimy, a chceme-li provozovat náš koníček i v zimních měsících, tak ani nic jiného nezbývá.

Dirky

DIRKA CUP 2013 - pozvánka na závod

18. 01. 13 | Kategorie: Reportáže | Počet komentářů (0)

Rok se s rokem sešel a konečně nám příroda nadělila pořádnou sněhovou nadílku, s kterou souvisí i teploty mnohdy i hodně pod nulou. Většina stojatých vod je zamrzlá, bohužel i většina potoků, říček a řek a tak nezbývá, než si pro svůj oblíbený koníček najít náhradní možnost, a to lov ryb pod ledem, lidově zvaný "dirkařina". Naštěstí to už konečně umožňuje i zákon, i když kolem toho je spoustu lítání, papírování, žádostí, vyjímek a podobně, ale revíry všude kolem rostou jako houby po dešti a tak je z čeho vybírat. Proto jsme se rozhodli pořádat již tradiční závod na jednom takovém revíru, kde nám pan majitel Aleš Vondrlík umožní provozovat náš koníček a dokonce nám svůj revír i slušně zarybní pstruhem duhovým a sivenem, za což mu děkujeme.

  • 1
  • 2
zavřít
ukázat

Aktuality

Přihlášení / Registrace