Praxe

Nádherná zátoka

Základy přívlače 3

06. 04. 15 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (1)

Co všechno vlastně při vláčení potřebujeme? Na jedné straně je na vláčce krásné, že nám stačí opravdu jen prut, naviják, vlasec, (nebo šňůra podle nástrahy a ryby, na jakou cílíme), na sebe vestu s peánem, papírama, na záda podběrák, do kapsy krabičku s nástrahama, pár karabinek, případně lanko, foťák a můžeme vyrazit. Máme volné ruce a svobodu, procházíme se podél vody, kterou jsme si sami vyhlédli a kde případně čekáme útok na naše nástrahy od dravce a sami si volíme, kde chceme chytat. V jednoduchosti je síla a to je na přívlači opravdu krásné, protože když se nám podaří trefit se do dravců, bude nás to hodně bavit. Přemisťujeme se podle potřeby, vychutnáváme si přírodu, kocháme se a je nám fajn. Den uběhne jako voda a tak jsme příjemně unaveni z parádně stráveného dne, navíc u vody a na místě, o kterém jsme dlouho přemýšleli, že zrovna tady chceme chytat, ale nikdy nebyl čas. Navíc pokud se nám podařil úlovek nějakého dravce, neni si co více přát.

vláčka z řeky broděním

Základy přívlače 2

09. 03. 15 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

V prvním díle jsme si řekli něco o základech přívlače a o různých způsobech a možnostech lovu. Vysvětlili jsme si, že vláčení je zaměřeno hlavně na lov dravých ryb, jako jsou okouni, štiky, candáti, sumci, boleni, ale i pstruzi, tloušti, a podobně, tedy ryby, které se přirozeně živí rybičkami, ale že můžeme lovit i ryby nedravé. Neodpověděli jsme si ale na otázku, co jsou to umělé nástrahy a tím dneska začneme. V dnešní době je trh doslova zaplaven umělými nástrahami, chcete-li napodobeninami, ze všech možných materiálů od kovů, plechů, plastů, olova, dřeva, balzy, korku, gumy, umělých hmot...,různých velikostí, tvarů, barevných kombinací, až oči přecházejí a začínající rybář se bez pomoci kamaráda nebo odborníka nemá dost dobře šanci se v tom orientovat.

pri1.jpg

Základy přívlače 1 - úvod

09. 02. 15 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

Co je to vlastně přívlač? Budeme-li se striktně držet zákona 99/2004 Sb. a jeho prováděcí vyhlášky 197/2004 Sb. - §14 povolené způsoby lovu – příloha 7/B, kde se říká: …při lovu přívlačí se použije pouze 1 udice, která je při lovu držena v ruce a vlastní lov spočívá v aktivním vedení nástrahy vodním prostředím a je povolena od 16.6. do 31.12. Při lovu zachovávají osoby provádějící lov mezi sebou vzdálenost nejméně 20 metrů. Velmi zjednodušeně řečeno – přívlač je jeden z rybolovných způsobů lovu dravých ryb, při kterém se snažíme vláčet (vodit) nástrahu vodním sloupcem a vydráždit tím dravé ryby k záběru. Rozvineme-li tuto větu do srozumitelnější podoby, bude znít asi takto: přívlačí se snažíme vláčet (tahat, pocukávat, rozkmitávat) umělé nástrahy, které svými pohyby, vibracemi, tvarem, leskem, barvou, zvukem…znázorňují co nejlépe raněné či nemocné rybky, potěr, pulce, líhnoucí se hmyz, larvy, broučky, patentky, nymfy a ostatní obyvatele vodní říše, které jsou klasickou přirozenou potravou zejména dravých ryb, a tím je vydráždit k záběru. Ovšem nemusí to být vždy umělé nástrahy, v přívlači je povoleno i vláčení s mrtvou rybkou, a nemusí nám zabrat vždy dravé ryby, mnohdy se uloví i ryby nedravé, na které se dá i specializovat.

dsc_0559.jpg

Norsko - Roan aneb první kajakovýprava na otevřené moře

20. 01. 15 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

Několik posledních let jsem koketoval s myšlenkou podívat se za rybami na sever, konkrétně do Norska. Kamarád Kuba mi o jeho mnoha severských výpravách často básnil v takovém světle, že jsem se i já, poměrně velký odpůrce norského rybolovu, v koutku duše přesvědčil, že to tam nemusí být jen takové, jak to prezentuje většina klasických rybářů jezdících do Norska pilkrovat. Nikdy mě příliš nelákalo spouštět těžké nástrahy do závratných hloubek a poté tahat ryby, které není ani možné pustit zpět. O to víc mě zaujala nabídka od Zdenka z cestovní kanceláře Pepa, že na léto chystají výpravu do středního Norska, kdy hlavní roli budou mít naše velmi oblíbené rybářské kajaky. Neváhal jsem ani minutu a svou účast jsem potvrdil. Těšil jsem se o to víc, když jsem se dozvěděl, že lokalita je vybrána především pro relativně mělké úseky a podvodní hory, v jejichž okolí je možné velmi úspěšně vláčet a pilkr nebude snad ani zapotřebí. Super! Teď už jen počkat na polovinu července, na kdy byl naplánován odjezd do osady Hongsand, která je součástí obce Roan.

drží jen na kousíčku

Vlasec nebo šňůra?

22. 10. 14 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

Dlouho jsem o tom přemýšlel a snažil jsem se vždy jedno nebo druhé zvýhodnit, ale zatím se mi to nepovedlo. Na svých vláčkařských výpravách vozím s sebou vždy minimálně dva klacíky, jeden s vlascem a jeden se šňůrou a zatím se mi to vždycky vyplatilo. Pokud bych chtěl rozpitvat do detailu co je opravdu lepší, asi bych našel hodně důvodů a rozdílů, ale i vždycky tomu či onomu protiváhu. Je mi jasné, že každý začátečník si napoprvé pořídí vlasec a svoje první kroky u vody odháže právě s vlascem už jenom z důvodu pořizovací ceny. Dobrá šňůra se pohybuje někde kolem čtyř a více korun za metr, což je při stopadesáti metrech na cívce něco kolem šesti stovek, což je tak pětkrát víc, než cena vlasce.

dsc_0466.jpg

Švédsko 2013 - Sůl, štiky, kayaky & Rock´n´roll

31. 12. 13 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

Švédsko, to je ta magická a poslední dobou velmi často skloňovaná země na severu. Mnozí politici si ji v rámci předvolebních bojů brali velmi často do úst v souvislosti s vysokou úrovní života a všeobecně fungujícím sociálním systémem. Nu je po volbách, a tak se nyní asi můžeme těšit, že se brzy budeme mít jako ve Švédsku :) Pokud tedy ty předvolební sliby nebyly jen prázdné plky, tak jako ostatně vždy... Rozhodli jsme se, že si na chvíli i my vyzkoušíme severskou pohodu a na konec záři jsme naplánovali desetidenní výpravu za švédskými dravci.

img_4412.jpg

Ve správný čas na správném místě

14. 10. 13 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (0)

Ačkoli je mou hlavní vášní lov velkých kaprů, tak mezi dlouhými rybářskými výpravami za kapry si vždy najdu pár volných víkendů na lov dravců. Přívlač patří mezi mé další oblíbené způsoby rybaření. Touto metodou už několik let rád chytám štiky, candáty, okouny, ale také se snažím chytit největší rybu našich vod – Sumce. Za těch několik let, co se tomuto způsobu rybaření věnuji, mám celkem dost úspěchů. Každý rok se mi podaří několik pěkných ryb přelstít. V letošním roce jsem se rozhodl na něj ještě více zaměřit.

Plav si dál...

Cesta za říčními mohykány

03. 01. 13 | Kategorie: Praxe | Počet komentářů (1)

„ Ty už fakt nejsi normální a měl by ses jít léčit,“ nabublaně a s notnou dávkou omrzelosti v hlase přistálo na můj účet od přítelkyně. Pomyslel jsem si své a ve 4:15 zamáčknul zvonící budík. Ano, rána jsou sice krutá, ale s pomyšlením, že TAM na vás čekají životní candáti, okouni a další říční mohykáni, na sebe naházíte svršky, přes rameno tašku, která už váží skoro 5kg, a s prutem v ruce pádíte na první autobus… V hlavě nastaven mód candát a ani únava z práce nemá šanci. První nához, kopyto letí na oblíbené místo, dvakrát pootočit kličkou… Prásk, rána do prutu jako z děla, zásek přichází v zápětí a na druhém konci soupeř rozjíždí svůj charakteristický tanec…

zavřít
ukázat

Aktuality

Přihlášení / Registrace