Lov v travinách a v zanešeném dně

Zpět na Články
16. 6. 2024 - Ahoj lidi, dnešním článkem bych se s vámi rád podělil o své poznatky a přispěl nějakou tou radou z lovu v travinách a zanešených vodách. Zanešených myslím převážně od leklé trávy a i o porostech na dně, jak pískoven tak i jezerech.

Letošní brzké jaro jsem trávil na jedné vodě, kde se hojně vyskytuje vysoký poměr travin. Z jara to byly většinou slizké a uhynulé traviny na dně, z přicházejícím se oteplení vody to potom byla nová tráva, na dně i šlahouny do sloupce, ale to už odbočuji.

 

dsc-0724-fotor.jpg (187 KB)


Jelikož jsem na vodě začal chytat podstatně brzy z jara,  na dně toho bylo velmi hodně a já si musel vytyčit nějaké tvrdší místo, kde toho bylo podstatně méně.  Po několika hodinovém hledání jsem našel různé lavice, kde byla hloubka kolem dvou metrů, což mi do karet moc nehrálo, jelikož voda zde byla stále dost studená a sem tam i studené fronty.  Nezbylo mi tedy nic jiného, než chytat mezi nimi, tam, kde se hloubka pohybovala okolo pěti metrů s mírným hrbem.  Plán byl jasný. Chytat na zadní straně této vyvýšeniny, i když i u této boule bylo dost travin. Bohužel jiné místo tak zajímavé nebylo a tak jsem do toho skočil po hlavě.

 

dsc-0709-fotor.jpg (157 KB)

 

Na ten to způsob lovu  a v takových podmínkách jsem zvolil plovoucí nástrahy a to konkrétně pop-up o průměru 14mm s příchutí Ananas a Oliheň. Jelikož dno bylo plné nečistot, tak jsem doufal a věřil, že tyto nástrahy mi pomůžou docílit toho, co jsem na této vodě chtěl. Těžké boilie by do toho zapadlo jako kámen, ale pop-up nástrahy budou hezky pracovat na dně a kapr k nim bude mít lepší přístup.

 

dsc-0901.jpg (188 KB)


Vše,  co píšu o nástrahách bylo úplně stejné jako na jaře, jedna kulička pop-up. Volné krmení se z skládalo z partiklu a boilie Švestka/Oliheň/Sea/B17, takový mix všehochutí. Abych měl vždy jistotu, že moje montáž leží dobře,  na každou z nich  jsem před náhozem dával malé PVA s našimi Extreme peletami Enzymatic/Krill/Spice. Tyto pelety se mi dobře osvědčily v zimních měsících, tak proč ne i teď.

 

dsc-0713-fotor.jpg (145 KB)Návazce jsem k tomuhle lovu taky přizpůsobil. Používal jsem můj oblíbený a teď i velmi slavný Ronnie-rig. Na plovoucí boilie to je něco geniálního. Jako základ jsem používal Shock&Shield 0,50mm, aby se mi to při prudkém náhozu nemohlo zamotat a hezky to drželo svůj tvar. Jako háčky jsem dával CS vel.6, ale po několika neúspěšných zdolání jsem se rozhodl přitvrdit, abych měl jistotu.

 

dsc-0905.jpg (230 KB)


Ještě, že tak. Po změně háčku jsem zdolal všechny ryby, co jsem zasekl. Připadalo mi to sice trošku zvláštně, háček vel.4 a malá kulička 14mm, ale asi to byl jen můj pocit. Ze začátku jsem rád používal vrtáček na boilie, prostě to bylo rychlejší našroubovat a nahodit, časem se ale ukázalo, že microobratlík pracuje mnohem lépe a i je to více přirozené.

 

dsc-0718-fotor.jpg (156 KB)


Většinu lovu jsem si vystačil s 15cm návazcem a in-line olovem, ale také  to nebylo ono. Časem jsem přišel na to, že když dám olovo na ustřiženou závěsku, aby mi při záběru odpadlo, zvyšoval jsem si procento zdolání ryby ještě o něco víc.
Z jara to sice nevadilo, ale jak byla voda teplá a ryby před třením, tráva byla v plné síle a já tuto změnu velmi rád přijal. Ryba okamžitě vyjela z travin a já měl klid, že jí nemusím rvát přes všechny paseky ve vodě.

 

dsc-0907.jpg (149 KB)


Montáže, krmení i taktika byla jasná, tak že nic jiného už nezbývalo. Lov jsem si velmi oblíbil, bylo to něco úplně jiného, než co chytám na řekách. Delší odhod, přesné krmení na montáže a i ryby, které mě moc potěšily. Velmi to potěšilo.
Opět se mi potvrdilo, co jsem si nastudoval. Přesné krmní, dobře zvolená taktika a hlavně pečlivě vybrané místo ve vodě, to je vždy základ.

 

dsc-0885-kopie.jpg (171 KB)Teď už k samotnému lovu, v březnu jsem tomu dával dost skoro cely měsíc a ovoce bylo! Několik ryby přes hranici 15kg v čele s mohutným lyscem. Sice záběrů bylo početně málo, ale když to vyjelo bylo to ono.
Poté jsem tomu dal volnost a vrátil jsem se tam až v polovině června, kdy už jsem myslel, že ryby budou po tření a já budu lovit hladové vytřené maminy, ale vše bylo úplně naopak. Sice jsem chytal hladové maminy, ale úplně plné k prasknutí. To byla taky super jízda. Za pár hodin lovu jsem byl schopen udělat až deset záběrů a to od ryb 10-15k! Ale to nebylo vše, jako třešnička na dortu se mi povedly dvě obří šupinaté jikry přes hranici dvaceti kilogramů. Nebudu vám lhát, taky jsem byl v šoku, ale zaslouženě. Moje odměna za to, že jsem to dělal dobře.

 

dsc-0917.jpg (103 KB)Na závěr bych rád připomenul, že tohle všechno jsou jen mé vlastní poznatky. Někdo chytá nějak, někomu fungují jiné věci, ale tohle je to, co fungovalo a funguje mě a rád se s vámi o to podělím, třeba se vám bude dařit stejně dobře jako mě.

Ať vám to jezdím a držím palce.

Za Mivardi tým
Ondřej Pokorný

Diskuze k článku

Pro přidání příspěvku do diskuze je třeba být přihlášen.