Závodní řád F.I.P.S. e.d. - on line

Zpět na Kalendář a řády
30. 7. 2012 - Závodní řád F.I.P.S. e.d. upravený na podmínky pořádání soutěží a závodů v ČR v lovu ryb udicí – plavaná. Platný pro soutěže a závody zajišťované Ústředním odborem LRU při Radě ČRS a příslušnými územními odbory. Platný od 3. 3. 2007.


Pořádání závodů
-1-
Závody a soutěže jsou pořádány a organizovány podle schváleného soutěžního řádu a termínového kalendáře. Oba tyto dokumenty schvaluje sportovní odbor LRU - plavané.
-2-
Zúčastnit se mohou pouze registrovaní závodníci - členové rybářských svazů. Závodníci musí být nominováni jejich MO, příp. rybářským sportovním klubem (na základě nominace jsou vydávány SO LRU oficiální soupisky). Zúčastnit se mohou rovněž hendikepovaní rybáři za dodržení ustanovení soutěžního řádu a dalších bodů tohoto závodního řádu (v závodech a soutěžích vyhrazených kategorii hendikepovaných se řídí pro tuto kategorii upraveným závodním řádem). Případné starty cizích státních příslušníků a hostování upravuje soutěžní řád.
-3-
Účast individuálních závodníků, počet členů družstev, počty družstev atd. upravuje soutěžní řád.
-4-
Závody se konají na potocích, řekách, kanálech nebo vhodných stojatých vodách - jezerech a rybnících. Musí být možno chytat po celé délce úseku vhodného pro rybolov. Po každé straně úseku musí být hloubka pokud možno stejná, a to min. 1,5 metru. Minimální šíře závodního sektoru (myšleno šířka toku, kolmo na linii břehu) je 25 metrů.
-5-
Vybraný závodní úsek má pokud možno probíhat v rovné přímce a všichni závodníci mají mít stejné podmínky pro lov.
Závodní úsek musí umožňovat umístění každého závodníka tak, aby závody nebyly narušovány elektrickým vedením, mosty atd.
Životy soutěžících ani diváků nesmí být ohroženy.
-6-
Vzdálenost mezi jednotlivými soutěžícími (šířka vymezeného stanoviště závodníka) během závodu musí být minimálně 10 metrů a maximálně 20 metrů. Každý úsek závodníka musí být ohraničen nalevo a napravo. Mezi úseky je vytýčena neutrální zóna o šířce maximálně 1 metr.
Musí být vymezen závodní úsek a soutěžící musí být odděleni od diváků oplocením nebo provazem nataženým v odpovídající vzdálenosti od břehu (doporučená vzdálenost je 10 metrů). Mezi závodním úsekem a diváky musí být vytvořen průchod pro funkcionáře (dle možností).
Do ohraničeného úseku závodníka smí, kromě rozhodčích při kontrole, vstoupit pouze dva trenéři družstva, kteří však musí mít viditelné označení stanovující tuto funkci.
Při závodu je zakázano používat pojítka pro komunikaci mezi závodníky a mezi závodníky a trenéry.


Setkání vedoucích týmů (trenérů)
-7-
Cílem je výměna informací. Poté proběhnou následující operace:
1)svolání (prezentace) celků
2)představení garanta závodu a rozhodčích
3)losování celků - pořadí losování
4)losování stanovující sektory (A, B, C, atd.) jednotlivých závodníků družstva. V případě neúčasti
vedoucího týmu či trenéra nebo zástupce celku losuje za ně rozhodčí, příp. zástupce organizátora
5)bude zvolena porota - jury (viz čl. 29)


Losování
-8-
Losy musí být v každém kole taženy pod dohledem organizátora nejméně 140 minut před začátkem závodu. Losování musí být přítomni týmoví manažeři a rozhodčí. Losování ligových soutěží se provádí samostatně pro každý sektor, pořadí losování se pro každý sektor obrací, družstvo si nesmí vylosovat krajní (poslední v linii) místo v sektoru a pak hned první (v linii) místo v následujícím sektoru (viz. příloha způsob losování). U ostatních soutěží a závodů je možno losovat tak, že losem je každému družstvu přiděleno číslo úseku, které je totožné pro všechny sektory, pokud se tyto nacházejí v jedné přímce bez přerušení. Pokud však mezi sektory existuje přerušení, tahá se los pro každý oddělený sektor zvlášť. Pravidlem u soutěží (ligy, divize) je to, že každý z celků může vylosovat krajní místo pouze jedenkrát v sezóně. Až v případě, že všechna družstva této výhody využila (v případě soutěže o více závodech a menším počtu družstev) vzniká možnost vylosovat opět krajní místo. Organizátor (garant) závodu je povinen dodržování tohoto pravidla zajistit a uzpůsobit tomuto losování.
-9-
Druhého dne se losují čísla v sektorech v obráceném pořadí, než tomu bylo v prvním kole (pořadí losování pro první závod se losuje). Losuje se za účelem umístění závodníků do sektoru.
Podle toho, zda sektory probíhají v přímé linii, či jsou odděleny, budou celky, které si v prvním kole vylosovaly první a poslední číslo každého sektoru, losovat jako první a druzí na řadě, pokud budou odejmuta všechna první a poslední čísla krajních sektorů (jde-li o sektory v rovné přímce) nebo všech sektorů (pokud jde o sektory oddělené).
-10-
Na potocích, řekách a kanálech je umístění po proudu (dole po proudu je stanoviště A1). Ve stojatých vodách (jezera a rybníky) je číslo úseku A1 situováno vždy nalevo z pohledu na vodní plochu a vytyčení sektorů se provádí zleva doprava.
-11-
Trenéři jsou povinni zaregistrovat vylosovaná čísla svých závodníků a sektory, aby svou informaci měli v souladu s oficiálním zápisem losování, pořizovaným organizátorem za dohledu rozhodčího. V případě, že dojde k záměně a následné diskvalifikaci, či z důvodu záměny míst, nesou za toto trenéři plnou odpovědnost. Rozhodčí je ale zároveň povinen zkontrolovat během přípravy, zdali závodníci jsou na místech v souladu s vylosováním. Organizátor závodu není za případné záměny odpovědný.


Všeobecná doporučení
-12-
a)Každý závodník má 120 minut na přípravu. Po příchodu na místo konání soutěže musí všechno své náčiní umístit do svého vylosovaného úseku, nesmí však před prvním signálem zaujímat svá místa v závodních úsecích. Závodníci nesmí před tímto signálem do úseku vstupovat ani si chystat náčiní, a to se vztahuje i na všechny pomocníky, které by mohli závodníci mít. Není povolena jakákoliv pomoc od kohokoliv. Výjimku tvoří hendikepovaní závodníci, kteří způsob pomoci předloží v protokolu (viz příloha) hlavnímu rozhodčímu.
Po prvním signálu je možné předávat závodníkům materiál, prostřednictvím sektorového rozhodčího, až do signálu pro vnadění. Po zaznění signálu je dodávávání jakéhokoliv materiálu závodníkovi zakázáno.
b)Návnadu a nástrahy si smí závodník nechat donést v době přípravy, ale musí je dát k dispozici komisařům pro kontrolu hodinu před začátkem závodu. Po kontrole návnad a nástrah je zakázáno závodníkům přijímat další nové návnady a nástrahy.
Závodník smí vyrábět vnadící koule nejdříve 25 minut před druhým signálem.
Závodníci se mohou dopravit na místo konání soutěže vlastním dopravním prostředkem, pokud k tomu dostanou od organizátorů povolení.
-13-
Bude stanoven minimálně jeden rozhodčí pro každý sektor a jeden hlavní rozhodčí. Rozhodčí musí dokonale ovládat pravidla soutěže, dohlíží na dodržování závodního řádu a při jeho nedodržení provádí opatření v souladu s tímto řádem. Sektoroví rozhodčí mohou být nahrazeni členy poroty - jury.
Pořadatel určí kontrolní rozhodčí, kteří mají za úkol pomocí nádob s označeným objemem (viz dále) provést kontrolu (kontrole musí být přítomni zástupci poroty - jury):
a)množství krmení se měří přesypáním, sklepáním, nikoliv umačkáním nebo sešlapáním. Pokud má závodník více druhů krmiv, měří se tímto způsobem každý druh zvlášť - všechno krmení se měří ve stavu připraveném k použití (vlhké a přecezené) včetně štěrku, kukuřičných zrn a pšenice, konopného semene a dalších aditiv1, která nesmějí škodit fauně a podvodnímu prostředí. Množství je omezeno na 17 litrů pro všechny typy soutěží. Ke kontrole množství krmiva je možné předložit i suché „ouklejové" krmivo. V tom případě je toto krmivo započteno do celkového množství krmiva pomocí klíče - 1 litr v suchém stavu = dvojnásobné množství (tj. 2 litry) ve stavu navlhčeném.
b)množství živých nástrah a návnad - množství živých nástrah a návnad je pro všechny soutěže omezeno na 2,5 litru, z toho malé patentky maximálně 1 litr.
c)že závodník předvede své návnady a krmení ke kontrole v množství stanoveném v programu
d)že závodník předvede živé návnady a nástrahy v předepsaných, k tomu účelu schválených nádobách
e)Nejmenší odměrka v sadě na měření nástrah 0,125 l (přesahující povolené 2,5 litru) smí být použita pouze na velkou patentku na nástrahu. Velká patentka nesmí být použita do krmení.
Při kontrole se odebírá bez náhrady eventuální nadbytečné množství, a pokud tento nadbytek přesahuje 10% povolené výše, uděluje se provinivšímu závodníkovi napomenutí a zároveň penalizace přičtením k celkovému umístění závodníka v sektoru číslem pět
Pořadatel nesmí použití patentky zakázat na MeMČR, v I. lize a na závodech GP. Na ostatních závodech může pořadatel malou i velkou patentku omezit nebo zakázat.
V případě, že MiČR žen juniorů i kadetů je zároveň jako závod nominační, má příslušný státní trenér právo určit množství krmení, návnad a nástrah a také určit způsob lovu. Toto musí být uvedeno v propozicích závodu.
-14-
Závodníci musí dodržovat nejnižší zákonné míry, pokud jsou tyto pro závod stanoveny. Tyto míry musí být oznámeny v propozicích. Úlovky se uchovávají ve vezírku s malými očky. Vezírek musí mít minimální průměr 40 cm a minimální délku 2 m, musí ležet během závodu pokud možno celou svou délkou ve vodě. Není dovolen žádný jiný prostředek pro uchovávání ryb. Závodníci musí mít své vlastní vezírky.
Závodník, který přinese na váhu zmrzačenou rybu, bude potrestán jejím nezapočítáním příp. dle závažnosti i diskvalifikací (rozhoduje komise rozhodčích).
-15-
Krmivo a návnada musí být přirozeného původu, složeno z přírodních substancí, nejsou povolena umělá vlákna. Výrobky z kovu jsou přísně zakázány. Žádné nepoužité návnady, nástrahy a krmivo se nesmí házet po tréninku či závodě do vody, není-li pořadatelem stanoveno jinak.
-16-
Závody se pořádají v sektorech a to ve dvou kolech po třech hodinách (není-li závodu udělena výjimka (Tubertini Cup - Mušov), povolující delší kola), v případě přerušení díky vyšší moci (bouřka) bude kolo uznáno za platné, pokud bude trvat nejméně 1 hodinu.
-17-
Každý účastník je povinen dodržovat co nejpřísněji pravidla závodního řádu.
-18-
Udice musí být opatřena splávkem (plovákem), jsou povoleny jen s jedním háčkem, nadměrné zatížení olůvkem (zátěží) je co nejpřísněji zakázáno (zatížení udice tedy nesmí překročit nosnost dotyčného plováku). Ryba zaseknutá náhodou na jiném místě než v tlamě se počítá jako platný úlovek.
Je zakázáno používat jako nástrahu umělé mušky, živé nebo mrtvé ryby a jikry. Rovněž je zakázáno používat k lovu pouze základní udici (vlasec) bez prutu. Je zakázáno úmyslné "podsekávání" ryb.
Hlavní zátěž nesmí ležet nuceně na dně, ačkoliv 10% zátěže se smí ploužit po dně. V případě silného proudu, který se pohybuje jakoukoliv rychlostí, splávek (zátěž) musí mít možnost přirozeného pohybu. V případě velmi těžkých splávků a zátěží musí být patrné, že i když se přestane splávek ovládat, nepřestane se přirozeně pohybovat spolu s proudem. Přísně zakázány jsou položené udice, klidové udice ležící hlavní zátěží na dně, se splávkem nebo bez něho, stranově upevněný návazec nebo stranové zatížení olůvkem.
Nástrahy na háčku musí být napíchnuty, ne jinak připevněny.
V případě, že rozhodčí zpozoruje nebo je upozorněn na porušování tohoto článku během soutěžního kola, má možnost žádat kontrolu rybářova prutu, aniž by čekal na konec kola. V takovém případě je rybáři zakázáno upravovat složení udice (úpravu pozice splávku, odstraňování zátěží, zničení udice apod.) Pokud dotyčný závodník odmítne kontrolu nebo upraví udici, řeší tento případ jury.
-19-
Každý závodník může rozestavit libovolné množství prutů, ale může chytat vždy jen na jeden (smí je střídat).
Pokud je ke krmení použit krmný kalíšek, může být v jednom okamžiku nad vodou pouze jeden prut.
-20-
Podběrák může použít jen samotný závodník. Ryby vytahuje závodník bez cizí pomoci.
-21-
Závodníci nesmí přijmout od nikoho žádnou pomoc, jen trenér je oprávněn vstoupit do úseku závodníků svého družstva a může pouze radit, není mu však dovoleno vstoupit do úseku závodníka, který není členem jeho družstva. Výjimka viz čl. 12.
-22-
Jako stanoviště pro závodníky jsou povoleny plošiny o rozměru nejvýše 1 m2 , musí být zřízeny v přímé linii mimo vodu nebo ve vodě pokud je to nutné (rozhodnutí organizátorů se souhlasem technické komise). Dodatkové plošiny (odkladový prostor pro materiál) mohou být sestaveny za nebo max. v linii s hlavními a smí nést pouze materiál. Pokud je nutné vyznačit linii (provázkem, vytýčením...) k zarovnání všech závodníků, musí se tak stát již před tréninkem.
-23-
a)Přidělený úsek mohou závodníci využít jakýmkoliv způsobem. Do neutrální zóny vstupovat nesmějí. Závodník je povinen pohybovat se ve svém úseku maximálně taktně, tiše a ohleduplně. Závodník smí opustit svůj úsek pouze s vědomím rozhodčího
b)Je zakázáno lovit a vytahovat ryby v neutrálních zónách po proudu nebo proti proudu nebo uvnitř míst (ringů) po proudu či proti proudu (pokud nejsou neutrální zóny). Ryby, které jsou uloveny v neutrálních zónách sousedících ringů, se nebudou započítávat a musí se povinné vrátit do vody. V případě porušení a umístění takové ryby do vezírku se při vážení zváží největší ryba z vezírku a její váha se zaznamená do závodníkovi karty. Po zvážení Jury rozhodne, zda se váha odečte nebo neodečte od celkové váhy úlovku.
Neutrální zóna smí být využívána fotografy a kameramany, a to se svolením obou sousedních závodníků se souhlasem rozhodčího závodu.
-24-
a)Vstoupit do svého prostoru smějí závodníci až po prvním signálu. Po tomto signálu mohou začít sestavovat rybářské náčiní, měřit hloubku vody, vyzkoušet vlasce a splávky, připravit návnadu (o možných omezeních viz článek 12) a do vody vložit sak na ryby. Umísťování krmných bójek je zakázáno. Všechny tyto přípravy dělá závodník sám v časovém limitu 120 minut (nesmí využít ničí fyzické pomoci). Je zakázáno před prvním signálem rozkládat pruty nebo jakkoli připravovat ostatní náčiní a to i mimo vylosovaný sektor
Při druhém signálu závodníci mohou vnadit podle svého uvážení např. obouruč, a to po dobu 5 minut - do zaznění třetího signálu. Při hrubém vnadění je povoleno vnadit pouze rukama, katapultem ovládaným oběma rukama či krmným kalíškem upevněným na konci prutu.
Třetí signál o 5 minut později stanoví začátek závodu. Během závodu smí závodník použít už jen lehké, šetrné návnady a počínat si ohleduplně. (Lehkou návnadou se rozumí taková, která se používá jen pomocí jedné ruky bez pomoci nohy, stěny nádoby či naběráku). Takové kuličky se mohou vyrábět až po začátku závodu tj. po třetím signálu. Během závodu jsou dovoleny pouze tyto způsoby vnadění: vnadění jednou rukou nebo pomocí katapultu ovládaného oběma rukama (používání jiných pomůcek je zakázáno). Pokud se provádí dokrmování lepenými červi, smí se červi nabrat pouze jednou rukou a kouli doválet oběma rukama.
Dále je povolen krmící kalíšek na konci prutu.
b)Krmivo nesmí být zhotoveno ani vhazováno do vody s přídavnými prostředky jako např. krmítka, kapsle, krmící sáčky či síťky - ať již ve vodě rozpustné či nikoliv.
Čtvrtý signál je výstražným znamením a závodníkům oznamuje, že do konce soutěže zbývá už jen 5 minut.
Konečně pátý signál ohlašuje konec soutěže. Po tomto signálu se nepočítají žádné další úlovky mimo ty, které byly vytaženy současně se zazněním signálu, ovšem pokud byla ryba zcela zjevně vytažena z vody.
-25-
Saky na ryby musí být umístěny tak, aby je rozhodčí viděli. Ryby musí být ponechány živé, dokud nejsou zváženy.


Vážení úlovku
-26-
Vážení úlovků provádí skupina (1 vážný, rozhodčí, člen bodovací komise - organizátor)
jedna osoba váží
druhá osoba zapisuje váhu do oficiálního formuláře
ostatní provádí pomocné úkony
každý sektor má k dispozici jednu váhu, je možná i jedna váha pro celý závodní úsek, ale v tomto případě
je třeba mít ještě váhu náhradní pro případ poruchy
minimální přesnost váhy je na 20 gramů, nejlépe 1 až 2 gramy, výjimečně je možnou použít i váhy s přesností na 50 gramů.
-27-
Sak na ryby musí zůstat ve vodě až do příchodu skupiny vážných na závodníkův úsek. Po vyzvání závodníka vážným jsou ryby přineseny jen v samotném saku k váze. Ryby se váží, nepočítají se. Výsledek je oficiálně zapsán, úlovek se po zvážení a podepsání závodníkem vrací ihned do vody.
-28-
Závodník musí být při vážení přítomen, aby si mohl kontrolovat hmotnost svých úlovků. Je odpovědný za to, že je jeho úlovek správně zaznamenán do přehledu. Nebo případný bodovací lístek se zaznamenanými hmotnostmi závodník podepisuje. Po podepsání všech těchto listin v sektoru závodníky se žádné stížnosti ohledně hmotnosti ryb nepřijímají.


Porota
-29-
Bude ustanovena porota - jury , která vyšetří případné stížnosti a udělí pokuty uvedené v závodním řádu. Porota bude ustanovena na setkání týmových manažerů den před soutěží. Skládá se z 5 členů:
garant závodu
hlavní rozhodčí
zástupci (manažeři) tří celků určení losem nebo jiným způsobem při poradě manažerů
Členové poroty (jury) budou přítomni na místě závodů a budou vyřizovat případné stížnosti. Je třeba označit místo, kde je možné alespoň jednoho člena poroty kdykoliv zastihnout. Členové poroty jsou viditelně označeni.
-30-
Stížnosti (kromě těch, které se týkají umístění závodníků) je třeba předat komisi nejpozději do hodiny po skončení závodu. Stížnost může být podána ústně, ale následně je třeba ji písemně potvrdit.
Stížnosti týkající se umístění závodníků musí být podány nejpozději do 30 minut po vyhlášení oficiálních výsledků. Listina výsledků musí obsahovat čas jejich vyhlášení. Písemné stížnosti adresované porotě musí být podány současně se zálohou 500,- Kč. Pokud porota shledá stížnost za neoprávněnou, záloha přejde na účet organizátora závodu.
Porušení pravidel a napomenutí musí být ohlášena porotě.
Diskvalifikovat závodníka může pouze porota a musí ho o tom neprodleně informovat.
Členové poroty společně s řadovými rozhodčími musí zajistit respektování pravidel. Musí je dokonale znát.
-31-
Porota a vedoucí organizátoři závodů musí mít k dispozici závodní řád.
Rozhodnutí provádí porota většinovým hlasováním.


Sankce
-32-
a)Napomenutí se uděluje za porušení článků 12a, 13 (zjistí-li kontrola nadbytečné množství krmení, návnad a nástrah),13d, 14, 15, 20, 21, 23a, 24a, 27.
b)Závodník bude diskvalifikován za porušení článků 12b, 13e, 18, 19, 24b a 36 a, pokud se jedná o druhé napomenutí, také za porušení článků 12a, 14, 15, 20, 21, 23 a 24a. Závodník bude diskvalifikován při porušení čl. 12 bez předchozího napomenutí v případě, že je mu zjištěno po kontrole krmiva, návnad a nástrah nadbytečné množství (např. donesené).
c)Diskvalifikovaný závodník obdrží pořadí rovnající se počtu zúčastněných celků plus jedna. Je-li závodník diskvalifikován, závodníkům, kteří se umístili po něm, zůstávají jejich původní místa (např. X umístěný jako osmý byl diskvalifikován - následující závodníci si ponechají svá místa a získají tedy 9, 10 atd. bodů.
d)Závodník je povinen zúčastnit se vyhlášení výsledků. Závodníkovi, který se bez omluvy pořadateli nezúčastní slavnostního vyhlášení výsledků konaného dle propozic k závodu, bude (na požádání pořadatele) ústředním odborem LRU-plavaná uděleno napomenutí.
-33-
Rozhodčí, případně členové jury - pokud je nahrazují, smějí vstoupit na závodní úsek a posuzovat přestupky.


Hodnocení a umístění
-34-
NEÚČAST ZÁVODNÍKA V LIGOVÉ SOUTĚŽI
Každá neúčast závodníka v ligovém závodě je hodnocena plným počtem bodů, rovnajícímu se počtu přihlášených družstev do soutěže
POŘADÍ TÝMU
A)První kolo
a)součet umístění získaných v sektorech závodníky jednoho družstva
Pokud bude v sektoru zjištěna stejná hmotnost, příslušní závodníci získají počet bodů rovnající se průměru z míst, která obsadili.
Příklad 1: dva závodníci se shodně umístí na 5. místě, zapíší si tedy (5+6)/2 = 5,5 bodu.
Příklad 2: tři závodníci se shodně umístí na 8. místě, zapíší si tedy (8+9+10)/3 = 9 bodů.
b)družstvo s nejmenším počtem bodů se umístí jako první
c)závodníci bez úlovku obdrží počet bodů rovnající se průměru příslušných neobsazených umístění v rámci sektoru
Příklad 1: Z 24 závodníků 12 získá umístění na prvních 12 místech s body od 1 do 12. Dalších 12 bude bez úlovku, tj. získá (13+24)/2 = 18,5 bodu.
Příklad 2: Z 29 závodníků se 5 umístí na 1. až 5. místě a dalších 24 závodníků bez úlovku obdrží (6+29)/2 = 17,5 bodu.
Příklad 3: Z 29 závodníků se 26 umístí a 3 závodníci bez úlovku získají (27+29)/2 = 28 bodů.
Jestliže se v sektoru vyskytne jen jeden závodník bez úlovku, získává počet bodů rovnající se poslednímu místu (příklad: z 29 závodníků se 28 umístí a závodník bez úlovku získá 29 bodů).

B)Druhé kolo
Způsob hodnocení je stejný jako v prvním kole.
C)Celkové hodnocení
a)součet umístění získaných v prvních dvou kolech
Družstvo s nejmenším počtem bodů se umístí jako první atd.
b)Při rovnosti bodů je rozhodující nejvyšší celková hmotnost získaná závodníky družstva ve dvou kolech.
c)Při rovnosti hmotnosti po dvou kolech je rozhodující nejvyšší individuálně dosažená hmotnost atd.
POŘADÍ JEDNOTLIVCE
a)součet umístění získaných v obou kolech:
Závodník s nejnižším počtem bodů se stává vítězem.
b)Při shodě počtu bodů u dvou nebo více závodníků se sečtou hmotnosti získané v obou kolech každým závodníkem. Vítězem se stává závodník s nejvyšší hmotností úlovku.
c)Pokud dojde ke shodě hmotnosti, vítězem se stává závodník, který dosáhl nejvyšší hmotnosti v jednom kole.
d)Pokud shody přetrvávají, sčítají se čísla losů obou kol. Vítězí vyšší počet.
e)Závodníci účastnící se jen jednoho kola se umístí na konci podle získaného pořadí.
-35-
Hodnocení se provede za přítomnosti garanta nebo jeho zástupce a členů poroty.


Délka prutů
-36-
Existují následující omezení:
maximálně 10 m pro nejmladší kategorii kadetů (závodníci, kterým k 31. prosinci roku předcházejícího mistrovství musí být méně než 16 let)
max. 11,50 m pro kategorii hendikepovaných
max. 11,5 m pro kategorii juniorů (závodníci, kterým k 31. prosinci roku předcházejícího mistrovství musí být méně než 20 let))
max. 11,5 m pro ženy
max. 13,0 m pro seniory
U nekategorizovaných závodů platí omezení jako pro seniory např. závodník juniorského věku či žena, pokud závodí např. v I. lize smí používat prut délky 13,0 m, to samozřejmě na vlastní nebezpečí.
Pruty lze opatřit navijákem.


Trénink
-38-
Oficiální trénink probíhá dle propozic pořadatele.


Elektrické vedení
-39-
Umístění závodníka ve vzdálenosti menší než 25 metrů po obou stranách od elektrického vedení
( dráty, transformátory, stožáry atd.) je jednoznačně zakázáno.


Doporučení pro případ bouřky
-40-
a)Bouřka, jež začala před nebo během přípravné doby
Závodníci smějí vstoupit do svého úseku a složit si náčiní.
Odklad či zastavení přípravy oznámí dvojitý signál. Pokud to povětrnostní podmínky a časový harmonogram dovolí, závody mohou poté normálně pokračovat, nebo mohou být zkráceny (avšak musí trvat alespoň hodinu, jinak by závody byly neplatné). Pokud se počasí nezlepší nebo jestliže neumožní konání závodu časový plán, soutěžní kolo se odvolá.
b)Bouřka, jež začne během závodu
Začne-li bouřka během závodu, dvojitý signál oznámí okamžité ukončení soutěže a závodníci se musí jít ukrýt. Pokud se povětrnostní podmínky zlepší, první signál povoluje závodníkům zaujmout opět jejich pozice a druhý signál o pět minut později ohlásí, že mohou znovu lovit.
Délka soutěžního kola smí být zkrácena, pokud by časový rozvrh nedovolil pokračovat až do konce plánované tříhodinové soutěže. Soutěžní kolo je platné tehdy, jestliže trvá nejméně jednu hodinu (čl. 16).

 

Inzerce na startovních číslech
-41-
Není zakázána.


Vyhlašování vítězů
-42-
Družstva ev. jednotlivci, kteří se umístí na prvních třech místech obdrží po skončení sezóny za umístění v soutěži (viz. soutěžní řád), mistrovství republiky či územním přeboru zlatou, stříbrnou a bronzovou medaili. Medaile předá příslušný odbor LRU (ústřední, územní) prostřednictvím pověřené osoby, případně organizátora.
Dekorování vítězů při pohárových závodech je věcí organizátora.

 

Příloha : 1

způsob losování

Počet družstev: 14
Počet členů družstva: 4

Účastníci budou nalosováni do sektorů A, B, C, D po 14-ti závodnících.

Losování 1. den - I. kolo ligy

Sektor A: Do osudí se vloží 14 míčků s čísly 1 - 14 a družstva si dle vylosovaného pořadí losování vylosují sektor A.

Sektor B: Do osudí se vloží 13 míčků (bez jedničky) a první si losuje družstvo, které si v sektoru A vylosovalo číslo 14. Poté se do osudí vloží míček s číslem 1 a družstva losují celý sektor B v obráceném pořadí losování sektoru A.

Sektor C: Do osudí se vloží 13 míčků (bez jedničky) a první losuje družstvo, které v sektoru B vylosovalo č. 14. Poté se do osudí vloží míček s číslem 1 a družstva losují celý sektor C v obráceném pořadí losování sektoru B.

Sektor D:

a) Pokud družstvo, které si nalosovalo v sektoru C číslo 14 má zároveň nalosováno v sektoru A číslo 1 (t.j. forhont) - vloží se 12 míčků bez jedničky a čtrnáctky (toto družstvo nesmí nalosovat ani D1, ani D14). Toto družstvo nalosuje jako první, poté se vloží jednička i čtrnáctka a družstva losují v obráceném pořadí než v sektoru C (tato možnost je méně pravděpodobná, ale reálná).

b) Pokud družstvo, které si nalosovalo v sektoru C číslo 14 nemá zároveň nalosováno v sektoru A číslo 1 (t. j. forhont) - vloží se 13 míčků bez jedničky a toto družstvo nalosuje (musí mít možnost nalosovat číslo čtrnáct - tedy forhont!). Poté je vyjmuta čtrnáctka (nebyla-li právě vylosována) a vložena jednička a losuje družstvo, které má již nalosováno A1 (forhont). Poté, co toto družstvo nalosuje, vloží se zpět čtrnáctka (nebyla-li vylosována - v případě, že byla vylosována družstvem, které již má C12 není zpět vkládána) a družstva dolosují v obráceném pořadí než v sektoru C.

Losování 2. den - I. kolo ligy

(popř. 1. den a 2. den II. a III. kolo ligy)

Sektor A: Do osudí se vloží 13 míčků (bez jedničky) a nejprve vylosují družstva dle pořadí losování, která si první den (popřípadě v předchozích kolech bez ohledu na den) vylosovala A1 a D12). Poté se do osudí vloží míček číslo 1 a družstva si dle vylosovaného pořadí losování vylosují sektor A.

Sektor B: Stejně jako 1. den - I. kola ligy.

Sektor C: Stejně jako 1. den - I. kola ligy.

Sektor D:

a) Pokud družstvo, které má v tomto závodě nalosováno C14, již má v tomto závodě nalosováno A1 nebo v některém z předchozích závodů A1 nebo D14 (tzn. mělo již forhont) - je vyjmuta jednička a čtrnáctka. Toto družstvo nelosuje, poté se vloží jednička a losují všechna družstva, která již v předchozích závodech měla forhont, a to v obráceném pořadí, než v sektoru C. Poté se vloží čtrnáctka a dolosují družstva, která ještě dosud neměla A1 či D14, tj. forhont.

b) Pokud družstvo, které si nalosovalo v sektoru C číslo 14 nemá v tomto závodě nalosováno A1, ani nemělo A1 či D14 v závodech předchozích - vloží se do osudí 13 míčků (bez jedničky) a toto družstvo nalosuje (zde může nastat případ při losování 2. dne - III. kola ligy, že družstvo, které si v sektoru C vylosovalo číslo 14, nemělo v předchozích kolech jako jediné vylosováno číslo A1 nebo D14. Potom toto družstvo nalosuje a je mu automaticky přiděleno D14, které se už do osudí nevkládá).
Poté je vložena jednička a vyjmuta čtrnáctka (pokud ji tedy již nemá zmiňované družstvo) a losují družstva, která již měla A1 či D14, tj. forhont v obráceném pořadí než v sektoru C. Poté je vložena čtrnáctka a podobně dolosují ostatní družstva.

 

Příloha: 2

Protokol o pomoci při závodech LRU - plavaná

Jméno závodníka:.................................................................................
Země:................................................................................................
Postižení:...........................................................................................
Jméno průvodce:..................................................................................
Pomoc v: ANO NE
- přípravě materiálu k lovu

- podebírání ryby

- vyhákování ryby

- uvolnění zamotané udice

- přípravě krmení

 

Závodník a jeho průvodce přijímají pomoc podle této sestavy
Podpisy:

............................................

............................................

............................................

Datum: .........................

 

Pro zapůjčení podest, vah a stojanů, možno kontaktovat p. Millera (724 176 525).

Diskuze k článku

Pro přidání příspěvku do diskuze je třeba být přihlášen.