4. kolo 1. ligy LRU plavaná - Liběchov

Zpět na Závody
10. 11. 2014 - Tak jako jistě i většina týmů v 1. lize plavané, i ten náš vstupoval do letošního ročníku s mnoha předsevzetími. Především jsme se chtěli vyhnout situaci, kdy jsme až do posledního závodu bojovali o „nesestup“ do 2. ligy. Realita byla opět jiná a i v letošním ročníku to (s výjimkou jednoho týmu, který to měl před posledním kolem jistý) rozhodoval úplně ten poslední závod. Náš tým bohužel již od 2. kola na Mušově musel zahájit boj o záchranu.

To poslední kolo 1. ligy se konalo na labském revíru v Liběchově. Tuto vodu jsme vůbec neznali a informace získané o závodní trati nebyly příliš pozitivní. Letos se tam už chytala druhá liga a moc toho nenalovili.

Nechtěli jsme to podcenit a víkend před samotným konáním ligy jsme celý tým vyrazili do Liběchova otestovat pro nás neznámou vodu. Po příjezdu k vodě jsme jen nevěřícně koukali na silný proud – na něčem takovém jsem já osobně ještě nikdy nelovil. Dojeli jsme na místo, kde to nejméně teklo (později zhruba polovina sektoru B) a navázali ta nejtěžší lízátka, co jsme sebou měli (25 – 50 gramů). Za 4 hodiny tréninku jsme ulovili každý pár plotiček, tlouště a ostroretku. Náš tým sice převážně chytá na labských vodách, ale tohle bylo Labe, které neznáme. Vzhledem k extrémně silnému proudu především v sektorech D a C jsme pro závod úplně vyloučili odhozové pruty.

S ohledem na skutečnost, že do závodu jsme nastupovali na 13. a tudíž sestupovém místě, jsme se rozhodli zariskovat a ze živého jsme úplně vyloučili patentku. Zda tohle bylo správné rozhodnutí ani dnes pořádně nevíme. Osobně se domnívám, že minimálně na háček nám velká patentka chyběla.  Hned první závod se nám ale povedl výborně a s výsledky 1, 4, 5 a 6 jsme obsadili předběžné 1. místo, i když jen na lepší váhu. Určitě velkým překvapením pro všechny bylo až 13. místo doposud bezkonkurenčně jako vždy nejlepšího týmu ligy a sice RSK Colmic Pardubice. Na tomto výsledku se podepsalo určitě i vylosované místo 14.  Zde bylo vidět, jak vysoká čísla na této závodní trati jsou nevýhodná, protože i Pepa Konopásek z forhontu D14 vychytal pouze 10. místo.

V sobotu večer jsme v hospodě rozebírali situaci a do nedělního závodu jsme si celkem věřili, i když na sestup to pořád ještě bylo. Několikrát jsme našemu trenérovi zdůraznili, že je zapotřebí vylosovat co nejnižší číslo. Hlavně ne číslo 14, na kterém i takový závodníci jako Konopáskové neuspěli.  Zákon schválnosti ale vždycky zafunguje a i když náš trenér losoval jako úplně první a měl tudíž největší výběr, neomylně a s jistotou vytáhl číslo 14!

Já opět seděl v sektoru D, kde to nejvíce táhlo, a sice na D14. Vysoký břeh, silný proud a točící se voda mě přiměli k rozbalení ouklejového prutu. Den předtím na vedlejším místě Péťa Klásek na ouklejích vychytal krásnou 4 v sektoru. Bohužel mé místo k chytání ouklejí kvůli točící se vodě příliš vhodné nebylo, ale byl jsem přesvědčen, že na tom bude lepší výsledek než na děličku, která zde skutečně byla nechytatelná. Při chytání ouklejí jsem se docela vytrápil, ale nakonec z toho byl krásný výsledek 6.5, kdy na 4. místo mi chybělo jen pár gramů. Týmový výsledek 6.5, 8, 9 a 13 nám nakonec pomohl na hezké 5. místo za poslední kolo.

A jak to dopadlo ve 4. kole? Vyhráli výborně chytající mladí z Nového Strašecí, za nimi (celou sezonu v každém závodě na bedně) RSK Mivardi a 3. místo vychytal Jindřichův Hradec.

1. MO ČRS Nové Strašecí – Colmic (28)
  2. Mivardi CZ (43)
  3. MO ČRS Jindřichův Hradec "A" Colmic (46,5)

Sobotní vítězové sektorů: Pavel Slezák (A), Petr Janků (B), Radek Hron (C) a Martin Pávek (D). Nedělní vítězové sektorů: Honza Kostka (A), Roman Pokorný (B), Zbišek Milewski (C) a Dušan Bednařík (D).

Jelikož tohle 4. kolo bylo zároveň i posledním kolem letošního ročníku první ligy, jsou tady i celkové výsledky: