NOVA DOMUS 2018 – závody v plavané

Zpět na Závody
30. 4. 2018 - NOVA DOMUS je jedním z nejstarších a nejdéle pořádaných pohárových závodů v České republice. Letos se uskutečnil již 25. ročník tohoto závodu a na letošní ročník dorazilo neskutečných 104 závodníků všech věkových kategorií. Jak se jednotlivým závodníkům dařilo, se dozvíte z následující reportáže.

NOVA DOMUS se každoročně koná na řece Nežárce v Jindřichově Hradci a nedalekém Horním Žďáře. I z důvodu velkého počtu startujících je na Nežárce několik závodních úseků. Hlavní závodní úsek je právě nedaleko obce Horní Žďár. Zde je úsek rozdělen na dva celky, kdy první závodní úsek tzv. „U křížku“, kde byl letos sektor A a zbývající úseky B-E tvořily závodní trať tzv. „na louce“. Další dva sektory pro kategorii dospělých, U25 a ženy byly již v Jindřichově Hradci v úseku tzv. „Pod lipkami“. Celkem v kategorii dospělých, U25 a žen startovalo 82 závodníků. Sektor pro kategorii U15 byl vytyčen v Jindřichově Hradci na závodní trati tzv. „pod Naxerovou lávkou“ a závodní úsek pro kategorii 20 byl vytyčen taktéž v Jindřichově Hradci na závodní trati tzv. „nad Naxerovou lávkou“.

Předpověď krásného a až na jaro nezvykle teplého počasí se vyplnila a v pátek v době tréninku, na který se přijelo velké množství závodníků, bylo krásně teplo. Ryby po zimním odpočinku byly při chuti, a především plotice a menší ryby byly již ve tření. V úlovcích převládal cejn, cejnek, plotice, perlín, jesen ale i kapr či jiné větší ryby. Především na úseku „Pod lipkami“ se chytali během celého víkendu krásné velké ryby. Jelikož se za týden od konání NOVA DOMUSU konalo na této závodní trati 1. kolo 2. ligy sk. A a za 14 dní 1. kolo 1. ligy, tak někteří závodníci pojali tento závod jako trénink před těmito závody.

Sobotní sraz závodníků na závodním úseku „na louce“ byl naplánován až od 9 hodin, ale většina závodníků byla v místě srazu od ranních hodin. Někteří závodníci přespávali rovnou na louce. Losování bylo v plánu od 10:15 z důvodu většího časového prostoru mezi losováním a přemístěním se na jednotlivé závodní úseky. Losování a organizace vč. přesunu se povedly na jedničku a vše mohlo odstartovat přípravou od 12 hodin. Ještě před tím si však závodníci připravovali krmení, hlínu a živé nástrahy. Množství krmení vč. hlíny a komponent bylo omezeno na 12 litrů na jednoho závodníka. Množství živých nástrah bylo omezeno na 2 litry, přičemž max. množství malé patentky bylo omezeno na 0,5l na jednoho závodníka. Na úseku pod Lipkami bylo důležité krmit a tam toto množství závodníci spotřebovali, ale na úseku na louce stačilo závodníkům klidně pouze polovina či čtvrtina. Závodníci si připravovali především tmavá až černá krmení a jemnou mrakující hlínou, ať už světlou nebo právě černou. Jako nosič živých nástrah si závodníci namíchali hlíny rychle se rozpouštějící a mrakující. Ze živých nástrah byla nejvíce používaná malá patentka v kombinaci s kuklami a žížalami. Na háček se používala hlavně velká patentka a občas i pinka či velký červ. Závod začínal ve 14 hodin a pořadatelé se rozhodli, že závod bude trvat pouze 3 hodiny.

Během závodu všichni závodnici chytali na děličky se splávky od 0,2-2 g a ryby braly velice dobře, a proto i váhy byly nadprůměrné. Průměrná váha na jednoho závodníka na úseku na louce byla cca 6200 g a na úseku pod lipkami přes 11 kilo. Sobotní závod na sektoru A vyhrál Jan Heidenreich, který ulovil 9300 g ryb. Sektor B vyhrála Bára Bačinová, která nachytala 10810 g ryb. Sektor C ovládl s nachytanými 8500 g ryb Zbysek Milewski. Sektor D vyhrál Petr Kazatel, který nachytal 11010 g ryb. Zdeněk Polívka vyhrál sektor E, kde nachytal nejvíce a to 12500 g ryb. Sektor F vyhrál Jan Bartoš, který nachytal 24750 g ryb. Poslední sektor G vyhrál Martin Průša, který nachytal nejvyšší váhu sobotního ale i nedělního závodu a to 32510 g ryb.

Nedělní sraz a losování oproti propozicím bylo posunuto na 7 hodinu, tak aby se vše ráno časově stihlo a závodníci měli dostatek času na přemístění na závodní místa. Vše se stihlo bez problému a organizátoři měli vše perfektně připravené. Závodníci si opět přichystali krmení a živé nástrahy stejně jako v sobotu. Někteří však zkoušeli jiné krmení či jiný druh hlíny. Příprava začínala v 9 hodin a samotný závod byl od 11 do 14 hodin. V nedělním závodě ryby braly o něco méně než v tom sobotním. Na úseku na louce byla průměrná váha pod pěti kily. Na úseku pod lipkami však ryby hýřily ještě větší aktivitou a průměrná váha na závodníka ulovených ryb byla přes 15 kilo za 3 hodiny. Nedělní závod na sektoru A vyhrál Martin Koukal, který nachytal 9020 g ryb. Sektor B vyhrál Roman Pokorný, který ulovil 10650gr ryb. Sektoru C dominoval Jan Kostka, který nachytal 7680 g ryb. Sektor D vyhrál s nachytanými 7000 g ryb Radek Hron. Sektor E vyhrál Vladimír Vyslyšel st., který ulovil 7270 g ryb. Sektor F vyhrál Pavel Syrovátka, který nachytal 29240 g ryb. Poslední sektor G vyhrál Míra Jireček, který nachytal 26890 g ryb.

Celkové výsledky pěti nejlepších závodníků kategorie dospělých, U25 a žen jsou uvedeny v tabulce:

1. místo               Zdeněk Polívka               sou.um. 3           CIPS 18180

2. místo               Vladimír Vyslyšel st.       sou.um. 3           CIPS 15490

3. místo               Martin Průša                  sou.um. 4           CIPS 57420

4. místo               Roman Pokorný              sou.um. 4           CIPS 18340

5. místo               Zbyšek Milewski             sou.um. 5           CIPS 16020

V kategorii U20 jsou výsledky pěti nejlepších následující:

1. místo               Šimon Svatek                   sou.um. 3           CIPS 26020

2. místo               Tomáš Krištof                   sou.um. 4           CIPS 23970

3. místo               Ondřej Martínek                sou.um. 7           CIPS 17230

4. místo               Michal Peltan                   sou.um. 8           CIPS 18720

5. místo               David Holub                      sou.um. 10         CIPS 11540

V kategorii U15 jsou výsledky pěti nejlepších následující:

1. místo               Michal Tippl                      sou.um. 2           CIPS 16690

2. místo               David Vrba                        sou.um. 6           CIPS 14220

3. místo               Lukáš Dořičák                   sou.um. 9           CIPS 11730

4. místo               Miroslav Polívka                 sou.um. 9           CIPS 10970

5. místo               David Vejs                         sou.um. 12         CIPS 11900